Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

1071 MALAZGİRT ZAFERİ KUTLU OLSUN!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Ağustos 1071 tarihinde Türklere Anadolu´nun kapılarını açan büyük şanlı zaferin 948. yıldönümü kutlamalarına katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindeki bakanların katılımıyla 26 Ağustos Malazgirt Zaferi´nin 948. yıldönümü, bugün büyük bir coşku ile kutlanacak.  Cumhurbaşkanının himayeleri altında yapılan 26 Ağustos Malazgirt Zaferin yıldönümü 24 Ağustos Cumartesi günü Malazgirt´te yapılan çeşitli etkinliklerle başladı ve bugün de Reis-i Cumhur ve beraberindeki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bakanların katılımıyla daha da bir anlam kazanacak. Bilindiği üzere her yıl 26 Ağustos tarihinde büyük coşkuyla Malazgirt Zaferi´nin yıldönümü kutlamaları yapılmakta. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki bakanların son iki yıldır kutlanacak olan şanlı zaferin yıldönümü törenlerine katılması ise ayrı bir önem kazandı. Öte yandan Reis-i Cumhurun Malazgirt´e gelmesinin de ilçede büyük bir heyecan uyandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın şanlı zaferin törenine katılacak olması, hazırlıkları ve etkinliklerin en iyi şekilde yapılması için başta Muş Valiliği olmak üzere, Malazgirt Kaymakamlığı, Malazgirt Belediyesi ve ilgili kurumlar günler öncesinde harekete geçti. Zaferin kutlama programı, düzenlenecek çeşitli etkinliklerle başlayacak. Törene katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 12.00´da tören alanında bulunan halka hitap edecek. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan´a Anadolu´nun kapısının temsili anahtarı verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın katılımlarıyla; ?Malazgirt Zaferi´nin 948. yılında? Türkiye ayağa kalkacaktır. Öte yandan gerek Muş halkı ve gerekse Malazgirt halkı Reis-i Cumhurdan müjdeli haberler bekliyor. 

Malazgirt Zaferinin 948. Yıldönümü Anma Etkinlikleri

Malazgirt Zaferi´nin 948. Yıldönümü etkinlikleri 24 Ağustos Cumartesi günü itibariyle çeşitli etkinliklerle başladı. Zaferin bugünkü kutlama programı ise; saat 00.13´te sela okunmasıyla başlayacak. Saat 12.00´a kadar etkinlikler düzenlenecek. Saat 12.00´da protokol konuşmaları ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın konuşması ile devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın konuşmasının ardından ise, akşam saatlerinde verilen konserlerle etkinlikler sona erecek.

?Malazgirt Zaferi Türk-İslâm Tarihinin En Büyük Zaferlerinden Biridir?

Malazgirt Zaferi, Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen kuvvetleri arasında, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Doğu Anadolu´da Malazgirt Ovası´nda meydana gelen savaşın neticesinde kazanıldı. Tarihçiler tarafından bu muharebe, dinî, milli, siyasi, askerî neticeleri bakımında Türk-İslâm tarihinin en büyük zaferlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Her iki tarafta da tüm hazırlıklar tamamdı. Alparslan, din alimlerinin de tavsiyesiyle muharebeyi Cuma günü 26 Ağustos´ta yapmaya karar verdi. 26 Ağustos Cuma günü ordusuyla birlikte namaz kıldı ve dua etti. 26 Ağustos 1071´de Cuma günü başlayan savaş Selçuklu ordusunun kendinden en az 4 kat büyük Bizans ordusunu yendiği kesin zaferle neticelendi. ?Malazgirt Savaşı? Selçuklulara Anadolu´nun tapusunu vermişti. İlerleyen 20 yıl içerisinde hızla Anadolu içlerine göç hareketleri başlatılarak Türkleştirilen Anadolu, İç Asya´daki diğer Türk devletlerinin de göçleriyle bir Türk yurduna dönüştü.