Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

?ADALETİN HEYBETİNİ DEĞİL, İŞVERENİN HEYETİNİ GÖRDÜK?

24 Ağustos´ta başlayıp geçtiğimiz gün sonuçlanan Hakem Heyeti süreciyle ilgili bir açıklamada bulunan Memur Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, hakem heyetinde adaletin heybetini değil, işverenin heyetini gördüklerini söyledi.

Hükümet ile Memur Sen arasındaki zam pazarlığı anlaşmazlığı sorunu geçtiğimiz gün Hakem Heyetine intikal etmişti. Hakem heyetinin verdiği karar sonuçla ilgili bir değerlendirmede bulunan Memur Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, hükümetin teklifinin yetersiz, kurulun kararının ise adaletsiz olduğunu belirtti. Barışan,   hakem heyetinin verdiği karara tepki göstererek, şu açıklamada bulundu: "Gerçekten de bu kurul ?Kamu Görevlileri Hakem Kurulu´ olsaydı adil bir karar çıkabilirdi. Ama bu kurulu biz ?Kamu İşvereni Hakem Kurulu´ olarak görüyoruz. Biz hakem kurulunda; adaletin heybetini değil, işverenin heyetini gördük. Biz hakem kurulu biliyorduk noter çıktı. Ne işveren heyeti ne de hakem, kamu görevlilerini anlamaya çalışmadı. Biz, yazılan enflasyonu değil, yaşanan enflasyonu baz alalım dedik. Ancak; 4 + 4 ve 3 + 3 oranları, zammı enflasyona verdirmek, enflasyona bağlı alım gücünün düşmesi gerçeğini görmezden gelmektir" ifadelerini kullandı.

?Birçok Teklif Görmezden Gelindi?

Barışan, birçok teklifin görmezden gelindiğine hatırlatarak, şunları kaydetti: "Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden, 3600 ek göstergeye, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesinden, kademe derece sınırlamasının kaldırılmasına, bayram ikramiyesinden, kılık-kıyafet yasağının kaldırılmasına, gelir vergisi mağduriyetinin son bulmasından, dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesine birçok acil çözüm bekleyen önemli teklifimiz dikkate alınmadı. Kamu İşveren Heyeti´nin teklifini Hakemin de kararını, kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz. Kaybı biz imzalamadık, kazanım üretecek bir teklif de zaten gelmedi. Kamu İşvereni müzakerelerde uzlaşılan konuları Hakeme götürmedi. Kamu İşvereni, kanuna aykırı olarak; uzlaşılan ve uzlaşılmayan konuların ayrı ayrı tutanağa işlenmesi hükmünü çiğnedi. Uzlaşmazlık tutanağı düzenlemekten kaçındı. Yetkili 11 hizmet kolu sendikası hazır bulunmasına rağmen sendikalar uzlaşmazlık tutanağı için çağrılmadı. Hakem Heyetine uzlaşılan ve uzlaşılmayan bütün teklifleri sunduk. Kamu İşveren Heyeti, imzalanamadığı söylenen toplantı tutanağını heyete sunamadı, niçin tespit tutanağı tuttuğunu da açıklayamadı. Hakem Heyeti masada varılan uzlaşmaları yok saydı. Hakem, 4. Dönem Toplu Sözleşme kazanımları dışında sadece 3 yeni maddeyi onayladı. Bu 3 madde hakemliğin haysiyetini kurtarmaz? ifadelerini kullandı.

?Hakem Heyeti Noterlik Yaptı?

Hakem heyetinin, hakemlik kurumuna leke sürdüğünü belirten Barışan: Hakemlik kurumuna leke sürüldü. Hakem Heyeti adaletten şaştı. Hakem, Kamu İşverenine adeta noterlik yaptı ve tarafgir davrandı. 4688´le ilgili kaygı ve tespitlerimiz bir kez daha doğrulanmış oldu. Yıllardır kanundan kaynaklı sorunlara dikkat çekiyoruz ve yasanın düzeltilmesini istiyoruz. 200 bin işçiye 60 gün 5 milyon 200 bin kamu görevlisine 30 gün. Sorunlar acil bir değişikliği zorunlu kılıyor. Hakem Heyeti´nin Hükümet lehine olan üye dağılımı değişmeli" şeklinde konuştu.

 Barışan, Kamu İşveren Heyetine ve Bakan´a Çağrıda Bulundu

Kamu İşveren Heyetine ve Bakan´a çağrıda bulunan Barışan: "Sayın Bakan, uyuşmazlığın nedeni olarak teklifimizi yükselttiğimizi ifade etti. Yüzde 8 + 7 ve 6 + 6 zam ve 3 + 2 refah payı teklifini 20 puana çeken bir konfederasyon nasıl teklifi yükseltmiş oluyor? Hizmet kollarının uzlaşmazlık tutanağı imzalamaya çağrılmadı. Kamu İşvereni Bürokratlarının tuttuğu tutanaklar ve Bakanın da her ihtimale karşı ben de tutuyorum dediği tutanaklara ne oldu? Uzlaşılan teklifler neden yasaya rağmen masaya gelmedi? 11 hizmet kolu sendikası genel başkanı orada hazır olduğu halde uzlaşmazlık tutanağı neden düzenlenmedi? Sendikalar neden çağrılmadı? Uyuşmazlıkla sonuçlandığını söyleyen Kamu İşvereni, hangi konularda ve neden uyuşmazlığın yaşandığını niçin izah etmemiştir?" dedi.