Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

ANTİBİYOTİK KULLANIMI HAKKINDA VATANDAŞLARA BİLGİ VERİLDİ

Muş Devlet Hastanesi eczacıları ve İl Sağlık Müdürlüğü eczacılık birimi, akılcı antibiyotik kullanımı hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

Muş Devlet Hastanesi eczacıları ve Muş İl Sağlık Müdürlüğü eczacılık birimi antibiyotik farkındalık haftasında hastane yöneticilerinin de katıldığı broşür dağıtma, pankart asma gibi görsel dokümanlar eşliğinde, hastalarla birebir görüşülüp akılcı antibiyotik kullanımı hakkında bilgi verildi. Muş İl Sağlık Müdürlüğü eczacılık birimi ile Muş Devlet Hastanesi eczacılarının akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturacak çalışmalara yön vermesi açısından, halkın akılcı ilaç kullanımına yönelik bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışma hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akılcı olmayan ilaç kullanımı halk sağlığını ciddi manada olumsuz yönde etkileyen bir sorun oluşturmakta olduğunu belirtti. Türkoğlu: ?Muş İl Sağlı Müdürlüğü eczacılık birimi ekipleri ve Muş Devlet Hastanesi eczacıları, akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik broşür dağıtma, pankart asma gibi görsel dokümanlar eşliğinde, hastalarla birebir görüşülüp akılcı antibiyotik kullanımı hakkında bilgi verildi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akılcı olmayan ilaç kullanımı halk sağlığını ciddi manada olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bağlamda ülkemizde akılcı ilaç kullanımı programı' yürütülmektedir. Bizler de ilimizde müdürlüğümüz koordinatörlüğünde akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturacak çalışmalarımıza yön vermesi açısından, halkımızın akılcı ilaç kullanımına yönelik bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla bir çalışması yaptık? dedi.

?İlaçlar Kullanma Talimatlarında Belirtildiği Şekilde Muhafaza Edilmelidir?

İlaçların kullanma talimatlarında belirtildiği şekilde muhafaza edilmesi gerektiğini ifade eden Türkoğlu: ?Akılcı ilaç kullanımı hastalıkların tedavisinde, bireyin kendisine ve hastalığına özgü uygun ilacı,  yeterli miktarda, yeterli sürede, doğru kullanım şekliyle, uygun maliyette almasıdır. İlaçlar kullanma talimatlarında belirtildiği şekilde muhafaza edilmelidir aksi belirtilmedikçe doğrudan güneş ışığı almayan, serin ve kuru yerlerde saklanması önerilmektedir. Bazı ilaçlar, özellikle bazı göz, kulak, burun damlaları açıldıktan sonra belirli bir süre için kullanılabilir. Bu durum ilacınızın prospektüsünde veya kutusunun üzerinde belirtilmiş olmalıdır.  Eğer böyle bir durum var ise belirtilen süre sonunda kullanılmadan kalmış ilaç kullanılmamalı ve uygun şekilde imha edilmelidir.”  Eğer ilacınızın ambalajında 2-8 derece arasında saklamanız gerekiyor yazıyorsa bu ilaçlarınızı soğuk ortam olan buzdolabında saklamanız gerekmektedir. Bu tip ilaçların eczaneden temini sırasında ilaçlarınızı taşırken bozulmasını önlemek amacıyla size bir buz aküsü eşliğinde teslim edilecektir. Burada en sık yapılan hata buz aküsü ile birlikte ilaçlarında buzdolabının buzluk ya da derin dondurucu bölmesine konulmasıdır. Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar kesinlikle buzlukta saklanmamalı ve dondurulmamalıdır. Bu ilaçlarınızı buzdolabının soğutucu bölmesinde sakladığınızdan emin olun. Eczaneden size verilmiş olan buz aküsünü buzdolabınızın buzluk ya da derin dondurucu bölmesinde saklayabilir, seyahat gibi nedenlerle ilacınızı yanınızda taşımak istediğinizde bu buz aküsünden faydalanabilirsiniz. Eğer üzerinde soğukta saklamanız gerektiği yazmıyorsa ve eczacınız tarafından size böyle bir uyarıda bulunulmadıysa ilaçlarınızı kesinlikle buzdolabına koymayınız? diye belirtti.

?Tedaviler Doktorlar Tarafından Bireylere Özel Olarak Düzenlenir?

Uygun ilaçların doktorlar tarafından bireysel özellikler dikkate alınarak, verileceğini söyleyen Türkoğlu: ?Tedaviler doktorlar tarafından bireylere özel olarak düzenlenir. Uygun tedaviler ve uygun ilaçlar bireyler arasında farklılık gösterebilir. Başkasına iyi gelen bir ilaç sizi hasta edebilir. Dolayısıyla yakınlarınıza, çevrenizdekilere ilaç önermeyin, onların önerileri doğrultusunda ilaç kullanmayın. Tedavinin doktor tarafından kişiye özel olarak düzenlendiğini bilmeliyiz. Size rahatsızlık veren her sağlık sorunu, şikayet, belirti, hastalık ilaç tedavisi gerektirmeyebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ile de bu sorunların bazıları kolaylıkla giderilebilir. Bu ayırımı ve önerileri size özgü isabetle ancak doktorunuz belirleyebilir. Dolayısıyla kendi kendinize bilinçsizce ilaç kullanma tutumundan kaçının. Belki de o sıradaki şikâyetiniz ilaçsız olarak başka çarelere ihtiyaç duyuyor olabilir? ifadelerine yer verdi.

?Evde Bulunsun Anlayışıyla Doktorunuza İlaç Yazdırmayın?

Evde bulunsun diye doktora ilaç yazdırılmaması gerektiğini ifade eden Dr. Türkoğlu: ?Evde bulunsun anlayışıyla doktorunuza ilaç yazdırmayın, eczaneden reçetesiz olarak ilaç almayın. Gereksiz yere evde bulundurulan ilaçlar ilaç israfına yol açmanın yanı sıra zehirlenme riski dahil bir çok soruna davetiye çıkarabilir. Reçetesiz ağrı kesici ilaç kullanımı ve evde bu ilaçları fazla miktarda tutma alışkanlığından uzak durun. Bazı ağrı kesiciler mide hassasiyeti olan hastalarda mide kanamasına neden olabilir hatta bu ilaçların kalp yada böbrek hastalarında bu hastalıklarının seyrini olumsuz etkileme ihtimali vardır. Dolayısıyla böylesi durumlarda daha ciddi sorunlarla karşılaşılmaması için hekimler özel dikkat gösterir. O hastaya en uygun olanı seçer ve hastaya özgü dozda kullanmalarını sağlarlar. Hastaların bu gibi durumlarda ilaçları hekim kontrolünde kullanmak dışında başka seçenekleri olmamalıdır. İlaçlarınızı doktorunuzun belirttiği tedavi süresi neyse o sürede örneğin 3 gün, 1 hafta, 1 ay gibi zaman dilimlerinde kullanın. Bu süreden önce ilacınızı bilinçsizce bırakmanız ya da daha uzun süre kullanmanız iyileşmenize engel olabilir. İlave sağlık sorunlarına neden olabilir. İlaç kullanımı yarıda kesilmemeli, hekime danışmadan doz değişikliğine gidilmemelidir? dedi.