Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

BUĞDAY HASADI DEVAM EDİYOR

Muş Ovası’nda yaklaşık bir haftadır buğday hasadı başladı. Buğday rekoltesinin geçen seneye göre iyi olduğunu belirten çiftçiler, bir dönümden 250 ila 300 kilo arasında buğday elde ettiğini kaydettiler.

Muş merkeze bağlı köy, belde ve ilçelerde buğday hasadının başlamasıyla birlikte biçerdöverler buğday tarlalarına girmeye başladı. Bu yıl ilkbahar mevsiminde bol yağışların olması buğday tarlalarına yaradı.  Biçerdöverlerle buğdaylarının hasadını yapan çiftçiler, buğday veriminin bu yıl önceki seneye göre iyi olduğunu dile getirdiler. Ova’da onlarca biçerdöverler buğday tarlalarını biçerken, elde edilen buğday traktör römorklarla  buğday ambarlarına gönderiliyor. Genellikle Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerinden ilimize gelen biçerdöverler, ovadaki buğdayları biçmeye devam ediyor. Sıcaklığın 38 derecenin üstünde olduğu görülürken, çiftçiler biran önce tarla hasadının bitmesini bekliyorlar. Buğday veriminde geçen yıla göre iyi olduğunu belirten buğday üreticisi Abdurrahman Karakaya, bölgede bu sene iklim olarak yağış ortalamasının geçmiş yıllara oranla fazla olduğunu söyledi. Karakaya: Bildiğiniz gibi her yıl bu vakitlerde buğday hasasına başlıyoruz. İlimize genellikle Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa taraflarından gelen biçerdöverle sonbaharda ektiğimiz buğdayların hasadını yapıyoruz. Hasat zamanının gelmesiyle birlikte biçerdöverlerle buğday tarlalarına girerek bu yılın mahsulünü almaya başladık. Bu yıl ilkbahar mevsiminde yağışların bol olması hasebiyle  buğday verimi bu yıl önceki seneye göre iyi. Öte yandan saman da bu yıl iyi para ediyor. Bu yüzden ürettiğimiz üründen emeğimizin karşılığını aldık şükürler olsun” diye belirtti.

“Masraflarımız Her Yıl Gittikçe Artıyor”

Masrafların her yıl gittikçe arttığını kaydeden bir diğer buğday üreticisi Kazım Ek ise, tarlada hasadını yaptığı buğdayın ancak biçerdöverin maliyetini karşılayabildiğini söyledi. Devletin mutlaka çiftçilere bir kolaylık sağlaması gerektiğinin altını çizen Ek: “Muş Ovasında her yıl buğday üretimi gittikçe azalıyor. Yaşım 52. Bundan birkaç yıl öncesine kadar ovada buğday ekmeyen aile yoktu neredeyse. Şimdiler de ise, masrafların her yıl gittikçe artmasıyla tarlalar boş kalıyor. Bakınız mazotun litre fiyatı neredeyse 6,5 TL’yi bulacak. Böyle olunca bizler ve diğer çiftçiler ekin ekemez olduk. Gördüğünüz gibi Diyarbakır ilinden gelen bir biçerdöver, buğday hasadını yapıyor.  Biçerdöverlere her sefer başına 260 TL para ödüyoruz. Evet her ne kadar saman bu yıl para etse de masraflarımızı karşılamıyor. Burada yaptığımız hasatla ancak biçerdöverin maliyetini karşılayabiliyoruz. Zamanında ekim yapamıyoruz. Böyle giderse ilimizde buğday üretimi zamanla daha da düşecek” ifadelerini kullandı.

“Ekmeğimiz İçin İl İl Geziyoruz”

Diyarbakır Sur İlçesi’nden ilimize buğday biçmeye gelen biçerdöver sahipleri de, Muş Ovası’nda bu yıl buğday veriminin önceki seneye göre az da olsa iyi olduğunu söylediler. Her yıl Muş merkez Yaygın Beldesi’nde biçerdöverle buğday biçen biçerdöver şoförlerinden Veysi Özenk, yaklaşık bir haftadır Muş’a geldiğini söyledi. Her yıl Muş merkeze bağlı Yaygın Beldesi’ne gelerek bu bölgenin buğdaylarını hasat ettiklerini söyleyen  Özenk, ovada bu yıl buğday veriminin  geçen yıla göre iyi olduğunu belirtti. Özenk: “Ben ve arkadaşlarımla birlikte yaklaşık bir haftadır Muş merkeze bağlı Yaygın Beldesi’ne  geldik. Her yıl bu aylarda buğday biçmeye geliyoruz. Bu yıl ilkbahar aylarında yağışların bol olmasına rağmen buğday rekoltesinde pek fazla bir düşüş olmamış. Günlük yaklaşık 350 dönüm buğday biçiyoruz.  Gördüğünüz gibi Muş Ovası’na buğday biçmek için çok sayıda biçerdöverler gelmekte. Bu yüzden buğday hasadı çok çabuk bitiyor. Burada bir hafta çalıştıktan sonra Bulanık, Malazgirt İlçelerine ve ardından da Erzurum, Erzincan ve Kars illerine doğru yol alacağız. Ekmeğimizi kazanmak için il il geziyoruz. Yaklaşık bir ay kadar evimize gidemeyeceğiz” dedi.