BUĞDAYLAR ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
Yazın buğday üreticileri tarafından biçilen buğdaylar, değirmenlerde öğütülmeye başlandı.
Tarih: 11.9.2018 04:32:03

Buğday üreticileri tarafından yazın hasadı yapılan buğdaylar, öğütülmeye başlandı. Buğdayların un olup soframıza gelmesindeki en büyük rolü üstlenen değirmenler ise sezonunun son günlerini yaşıyor.  21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ayakta durmaya çalışan değirmenlerde bugünlerde yoğunluk var. Muş- Bingöl Karayolu Karasu Köprüsü mevkisinde bulunan un değirmeni, son günlerde buğday üreticilerin, buğdaylarını öğütmek için uğrak yeri oldu. Yazın hasadı yapılan buğdaylar, torbalar halinde değirmenlere getirilerek kışlık un yapılıyor. Eski zamanlara göre değirmenlerin pek fazla rağbet görmediğini ifade eden değirmen sahipleri, son günlerde artan dolar yüzünden hazır un fiyatlarında artış olduğunu belirterek, hazır un alamayan vatandaşların yazın biçtikleri buğdayları değirmenlere getirerek, un yaptıkları söylediler. Yıllardan beri baba mesleğini sürdürmeye devam eden Muhammed Tosun, değirmencilik mesleğinin teknolojiye karşı ayakta tutmak için var güçleriyle çalışacaklarını belirtti. Muş´ta un değirmeni işleten Tosun, 2011 yılında Kırıkkale´den Muş´a gelerek dede ve baba mesleği olan un değirmenini açtığını söyledi. Uzun yıllardan beri bu işi devam ettirdiklerini kaydeden Tosun:  “Son zamanlarda çiftçilikle uğraşan vatandaşların, fazlasıyla tercih ettiği değirmenler eskisi kadar artık kullanılmıyor. Ancak bu yıl doların yükselmesi ile birlikte piyasadaki fırsatçıların un fiyatlarını neredeyse iki katına çıkartmasıyla vatandaşlar hazır un alacaklarına yazın hasadını yaptığı buğdayları değirmene getirerek öğütüp un yapıyor. Ama gün geçtikçe değirmenlere olan ilginin azalıyor. Birkaç sene öncesine kadar kış mevsimi bastırana kadar değirmenin kapısında traktörler sıraya girerdi ama maalesef gün geçtikçe bu işi gördüğü ilgiyi kaybediyor” dedi.

Birkaç Seneye Kalmadan Değirmencilik Son Bulacak”

Tosun, birkaç seneye kalmadan kendisi gibi dede ve baba mesleği olan değirmencilik mesleğinin son bulacağını kaydetti. Tosun: “Gelişen teknoloji ve ilerleyen yaşam koşulları nedeniyle eskisi kadar rağbet görmeyen değirmenler az da olsa halkın bir kısmı tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Maalesef insanlarımız, kendilerini gelişen teknolojiye fazlasıyla kaptırdılar. Artık eskisi kadar değirmenler tercih edilmiyor ama özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar hala tercih ediyorlar yaygın bir şekilde. Eskiden burada traktörler sıra olurlardı, günlerce beklerlerdi sonra kendilerine sıra gelirdi ama geldiğimiz zaman şartlarıyla birlikte traktörlerin gelip burada sıra bekleme gibi durumları kalmadı” diye belirtti.

“Dedemizin ve Babamızın Mesleğini Devam Ettiriyoruz”

2011 yılında Kırıkkale´den Muş´a gelerek dede ve baba mesleği olan değirmencilik mesleğini ağabeyi ile sürdürdüklerini vurgulayan Tosun: “Muş´ta un değirmenini kurduğu ilk yıllarda sezonda 2 tona yakın buğday öğüttüğünü belirterek, son birkaç yıldır bu sayının giderek düştüğünü söyledi. Buğday üretimi yapan vatandaşların harman zamanından sonra elde ettikleri buğdaylarını sattıklarını ve onun yerine hazır un aldıkları için işlerinde yoğunluğun olmadığını ifade eden Tosun, zamana ve teknolojiye dayanan değirmenler hakkında şunları kaydetti: “2011 yılından beri Muş´ta dede mesleğimiz olan değirmencilik işi yapıyoruz. 25 yaşındayım bu meslek dedemden babama, ondanda bize geçti. Bu işin ustalığını bizler yapıyoruz. Babam bize öğretti bu mesleği. İlk sezonlar 2 tona yakın buğday öğütüyorduk. Köylerde yaşayan vatandaşlar, özellikle gelip burada buğdaylarını öğütüyorlardı; ama geldiğimiz nokta itibariyle köylerde yaşayan vatandaşlar da artık hazır una dönmüş durumdalar. Ancak son günlerde aratan un fiyatları ile köylüler de ellerindeki buğdayları öğütmeye getiriyorlar” diye konuştu.

“Değirmenimizde Son Teknoloji Makinelerini Kullanıyoruz”

Uzun yıllardan beri sürdürdükleri değirmenlik mesleğinin de teknolojinin nimetlerinden faydalandıklarını belirten Tosun, değirmenlerinde son teknoloji makinelerini kullandıklarını söyledi. Buğday una dönüşme sürecine değinen Tosun, buğday üreticilerinin getirdiği buğdayları ilk olarak ambara koyduklarını, ambara koyulan buğdayların daha sonra selektörden geçirildiği ve ardından yıkandığını dile getirdi. Yıkanan buğdayları kuruması için yaklaşık iki saat bekleterek kuruttuklarını ve ardından da öğütme aşamasına geçtiğini söyleyen Tosun, şunları dile getirdi: “Fabrikanın öğütme aşamaları ilk önce buğdayı selektöre döküyoruz sonra yıkıyoruz, ondan sonra ambarlara döküyoruz yıkanmış buğdayı bu ambarlarda 2 saat bekletiyoruz, bu bekleme sırasında bizim buğdaylarımız kuruyor ve ardından öğütme aşamasına geçiyoruz. Öğüttüğümüz buğdayın yüzde 25-30´u kepek olarak ayrılıyor geriye kalan kısmı ise un oluyor. Tabi yıkama esnasında yüzde 5 ila 10 arasında da bir fire oluyor ama şu an köylüler dâhil, çoğu kişi buğdayını tüccarlara satıp hazır un almayı tercih ediyorlar” dedi.

“Köy Değirmenlerinin Sonunu Biz Yaşıyoruz”

Köy değirmenleri diye tabir edilen değirmenlerin artık beş parmağı geçemeyecek kadar azaldığını hatırlatan Tosun,gelişen teknolojiyle birlikte rahat yaşam koşullarına yöneldiği için, köy değirmenlerinin de bu yüzden bitme aşamasına geldiğini kaydetti. Tosun:  “Köy değirmenlerinin sonunu biz yaşıyoruz şu an artık bitiyor vatandaş gelişen teknolojiyle birlikte rahat yaşam koşullarına yöneliyor. Var olanların hepsi de marka fabrikalar. Değirmenlerde son beş ilimizde kaldı yani bu kültürün son temsilcileriyiz diyebilirim” ifadelerine yer verdi.

“Değirmen Kültürü Çok Eskilere Dayanıyor”

“Değirmen kültürünün çok eskilere dayandığını ifade eden Tosun: “Tarihte yapılan savaşlar sırasında değirmenler de kullanılmıştır özellikle Cengiz Han döneminde yapılan savaşlarda kullanılmıştır. Cengiz Han savaşmak için gittiği yerlerde ilk olarak oradaki halktan ziyade değirmencileri ele geçirip, halkı ekmeksiz bırakmış ve teslim olmaya zorlamıştır. Değirmenler Hz Peygamberimiz döneminde de vardı. Peygamber Efendimiz kendisi de o dönemde değirmenlerde öğütülen arpa unu tüketiyordu. Bu nedenle arpa unu tüketmekte sünnet zaten. Sonraki aşamalarda taş değirmeni ortaya çıktı. Bu değirmen taşlarını çevirmek için su kullanıldı, traktörlerin arkasında bağlanan dinamolar sayesinde kullanıldı. Geldiğimiz nokta itibariyle de artık değirmenler hemen hemen boş kalıyor denebilir. Sadece un değirmenleri çalışıyor, bu işten ekmek yiyor diyebilirim. İlk zamanlar burada çok iyi bir kârımız oluyordu. Ortalama bin ton buğday öğüttüğümüzü varsayarsak bunun yüzde 10´u bize kalıyordu. Artık bu 200-300 tona kadar düştü bu gidişle bizde bu işi bırakacağız en azından şu an için öyle düşünüyoruz. Bunun yerine un fabrikası kurmayı düşünüyoruz. Köylü bitti artık diyebilirim. Onlarda teknolojiyle birlikte şehirli oldular. Burada teneke işi buğday öğütüyoruz.  Tenekesini 2.5 liraya öğütüyoruz. Az önce de belirttiğim gibi bu işte bir kazanç kalmamış artık. Muşta 3 tane köy değirmeni vardı biri kapandı geriye kaldı 2 tane. Kırıkkale´den geldik buraya 2011 yılında. Sivas´ta da yaptık bu işi daha önce,  oradaki köylü bittiği için bizde çıkıp buraya geldik. Şu anda burada da bu mesleğin sonunu yaşıyoruz” sözlerine yer verdi.

“Son Zamanlarda Un Fiyatı Çok Arttı”

Son günlerde hazır un fiyatlarının çok arttığını ifade eden buğday üreticisi Mustafa Ek ise,  yazın hasadını yaptıkları buğdayları değirmene getirip un yaptığını söyledi. 8 kişilik bir aileye sahip olduğunu hatırlatan Ek, hazır un fiyatlarının artışından ötürü hazır un alamayacağı için buğdaylarını değirmene getirip öğüttüğünü söyledi. Ek: “Eskiden her evde en az 10 kişinin yaşadığını bugün ise en azla 4-5 kişi yaşıyor. Bu nedenle tüketilen ekmek miktarında da düşüş var. Hayat şartları çok gelişti. Eskide aylarca emek verirdik ve verdiğimiz emeğin karşılığını sofralarda görürdük ekmek olarak önümüze gelirdi. Ama bugün hemen her şey teknolojik olmuş kimse artık buğday öğütmüyor neredeyse herkes hazır un tüketiyor. Hayat şartları belki çok rahat olmuş ama maalesef eskiye göre hiçbir şeyin değeri kalmamış. Bugün baktığımız hazır un fiyatları uçmuş. Bir torba hazır un 110 TL olmuş. Bu yüzden bende amcalarımda, yazın hasadı yaptığımız buğdayları buraya getirip, öğütüyoruz. Eskiden emek verirdik aylarca tarlalarda çalışırdık, sonra günlerce buğdayla uğraşırdık en sonuna getirip değirmenlerde öğütüp kış için hazır hale getirirdik ama bugün her şey değişmiş, oldukça rahat olmuş tarlada ekip biçe ortala bir gün sürüyor ve bitiyor. Durum böyle olunca emek azalıyor ve eskisi kadar o ekmek sofraya gelmiyor. Hala içimde eskiye özlem var ama” dedi.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BUĞDAYLAR ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
26 AMATÖR SPOR KULÜBÜNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
26 AMATÖR SPOR KULÜBÜNE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI
Muş´ta spor alanında faaliyet gösteren 26 Amatör Spor Kulüplerine, malzeme dağıtımı yapıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANIYOR
GAZİLER GÜNÜ KUTLANIYOR
Her yıl 19 Eylül´de kutlanan gaziler günü kutlama programının bu yıl ki etkinlikleri vilayet binası önünde düzenlenecek törenle kutlanacak.
İLKÖĞRETİM HAFTASI DOLAYISIYLA VALİ YILDIRIM´A ZİYARET
İLKÖĞRETİM HAFTASI DOLAYISIYLA VALİ YILDIRIM´A ZİYARET
17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayan İlköğretim Haftası nedeniyle Türk Telekom İlk ve Ortaokulu Müdürü Yunus Güneş ve beraberindekiler, Vali Aziz Yıldırım´ı makamında ziyaret etti.
“ÖĞRENCİLERİMİZİ ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUYALIM”
“ÖĞRENCİLERİMİZİ ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUYALIM”
2018-2019 eğitim ve öğretim yılının 1. kanaat döneminin başlamasıyla birlikte Yeşilay, öğrencilerin bağımlılıklardan uzak ve daha sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi için velilere sesleniyor.
ARAŞTIRMACI ÖĞRETMEN OLUYORUM PROJESİNE BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR
ARAŞTIRMACI ÖĞRETMEN OLUYORUM PROJESİNE BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi, Eğitim Fakültesi bünyesinde yürütülen “Araştırmacı Öğretmen Oluyorum!” projesi kapsamında öğretmenlere yönelik olarak düzenlenecek eğitim başvuruları devam ediyor.
EMNİYETTEN ARANAN ŞAHISLARA YÖNELİK ÇALIŞMA
EMNİYETTEN ARANAN ŞAHISLARA YÖNELİK ÇALIŞMA
Muş İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, il genelinde aranan şahıslara yönelik yakalama çalışması gerçekleştirdi.
ÖĞRENCİLER MÜDÜR İLCİ´Yİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
ÖĞRENCİLER MÜDÜR İLCİ´Yİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
Türk Telekom İlk ve Ortaokulu Müdürü Yunus Güneş, beraberindeki öğretmen ve öğrencilerle birlikte İlköğretim Haftası programı nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
HDP´Lİ KOÇYİĞİT, TBMM´YE MECLİS ARAŞTIRMASI VE SORU ÖNERGESİ VERDİ
HDP´Lİ KOÇYİĞİT, TBMM´YE MECLİS ARAŞTIRMASI VE SORU ÖNERGESİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, İstanbul 3. Havalimanı inşaat işçilerine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına bir meclis araştırma ve soru önergesi verdi.
OKULLARIN AÇILDIĞI İLK GÜN HEYACANI
OKULLARIN AÇILDIĞI İLK GÜN HEYACANI
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk gününde öğrencileri sınıflarında ziyaret ederek, Milli Eğitim Bakanlığı´nın öğrencilere ücretsiz gönderdiği ders kitaplarını dağıttı.
“EĞİTİME YAPILAN YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”
“EĞİTİME YAPILAN YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”
Türk Telekom İlk ve Ortaokulu´nda düzenlenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası programına katılan Vali Aziz Yıldırım; Muş il genelinde 708 okulda 5 bin 464 öğretmen ve 116 bin 708 öğrencinin yeni eğitim öğretim yılına merhaba dediklerini ifade ederek, eğitime yapılan yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu, insana yapılan yatırımın da ülke geleceğine yapılan yatırım olduğunu söyledi.
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÖRENLE BAŞLADI
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÖRENLE BAŞLADI
2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk ders zili dün çaldı. Öğrenciler, ilk ders zilinin çalmasıyla birlikte uzun bir eğitim ve öğretim maratonuna başladılar.
TRAKTÖR SÜRÜCÜLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
TRAKTÖR SÜRÜCÜLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
Muş İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, traktör sürücülerine, traktörlerin fark edebilmeleri için reflektif levha ve sarı ikaz lambasını araçlarında bulundurması hususunda daha dikkatli ve duyarlı olması için el broşürü dağıtarak, bilgilendirme ve uyarılarda bulundu.
 “ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLAMAK BİZLERİN VAZİFESİDİR”
“ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLAMAK BİZLERİN VAZİFESİDİR”
Dün itibariyle başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası nedeniyle bir açıklamada bulunan Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, “Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu özelliklere sahip, vatanımıza, milletimize, en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak, geleceğe hazırlamak bizlerin vazifesidir" dedi.
HEM´DE BAĞLAMA KURSU AÇILACAK
HEM´DE BAĞLAMA KURSU AÇILACAK
Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, 2018-2019 eğitim öğretim yılına başlamasıyla birlikte vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda kurs açmaya başladı.
VARTO´DA İLK DERS ZİLİ ÇALDI
VARTO´DA İLK DERS ZİLİ ÇALDI
Varto ilçesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.
ÇİFTÇİLER EKTİKLERİ PANCARI FABRİKAYA TESLİM EDİYOR
ÇİFTÇİLER EKTİKLERİ PANCARI FABRİKAYA TESLİM EDİYOR
Geçtiğimiz Perşembe günü başlayan 37. dönem şeker pancarı alım kampanyası ile birlikte pancar üreticisi pancar hasadına başladı.
DÜZENLEN ETKİNLİK RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU
DÜZENLEN ETKİNLİK RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU
Kur´an Nesli Platformu Muş İl Koordinatörlüğünce, "Hayat Namazla Güzel, Namaz Kılmayı Öğrenmeyen Kalmasın ve Haydi Namaza!” sloganıyla düzenlenen öğretim programının kapanışı düzenlenen etkinlikle yapıldı.
SİYASET AKADEMİSİNDE DERECE YAPANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
SİYASET AKADEMİSİNDE DERECE YAPANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
AK Parti Siyaset Akademisi´nin sınavında dereceye girenler, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi.
GÖNDERİLEN YARDIMLAR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI
GÖNDERİLEN YARDIMLAR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI
Ankara merkezli Çorum Hitit Dernekleri Federasyonuna üye Kırlangıç Kimsesizler ve Engelliler Yardımlaşma Derneği, ilimizde yardıma muhtaç 30 çocuğa yardım eli uzattı.
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İLK DERS ZİLİ BUGÜN ÇALACAK
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İLK DERS ZİLİ BUGÜN ÇALACAK
Yaklaşık üç aylık yaz tatilinin ardından, 2018-2019 yeni eğitim öğretim yılının 1. kanaat dönemi bugün çalacak ilk ders ziliyle başlayacak.
VALİ YILDIRIM´DAN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI
VALİ YILDIRIM´DAN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI
Vali Aziz Yıldırım, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasıyla ilgili bir mesaj yayımladı. Vali Yıldırım mesajında; 2018-2019 eğitim öğretim yılının Muş´a ve ülkemize başarılar getirmesi temennisinde bulundu.
30 Nisan Gazetesi
19.09.2018
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ- VAN
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ- VAN
Muş İlindeki Tarihi Kız, Murat Köprüleri Restorasyon Uygulama Ve Döşeme Aydınlatma İşi
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ
39 Kalem Taze Sebze Meyve Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BAĞLI SAĞLIK TESİSLERİ CERRAHİ ALET ALIM İŞİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
[Muş Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Doğalgaz yapım işi ihalesi ] ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26 ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir. [,ilanın] hazırlanması ve sunul
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Dağarası Köyü 5 Derslikli Okul + Isı Merkezi Yapımı ve Çevre Düzenlemesi İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ  MUS DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ MUS DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR
Muş Gençlik Spor İl Müdürlüğü Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Doğal-gaz Dönüşüm İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Kadın Konukevi Müdürlğü Hizmet Binası Doğal Gaza Dönüşüm Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
BİNA İNŞAATI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ YAPTIRILACAKTIR ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26 ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda , düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir. Tekliflerin hazırlanması ve sunulm
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
Nizamiye ve Çevre Düzenlenmesi Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ ÖZEL İDARESİ TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
Muş Merkez Tekyol Köyü Kapalı Sistem Sulama Tesisi Yapımı İşi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 24 Derslikli Okul Binasının (Statik, AG+OG ve Plankote) Projelerinin Revize Edilerek Hazırlanması hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İha
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
Jeneratör Sarf Malzemesi Alımı (36 Kalem) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 24 Derslikli Okulun Zemin Etüt Raporlarının Hazırlanması Hizmet Alımı hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgi
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ-MUS
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ-MUS
Euro dizel 16000 litre ,Benzin (95 oktan) 1500 litre alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
2 KISIM (HASKÖY VE BULANIK DEVLET HASTANELERİ )BAKIM ONARIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
2 KISIM ASANSÖR REVİZYON İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
Aşağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mal satışa çıkarılmış olup:
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE BAĞLI SAĞLIK TESİSLERİ KIRTASİYE MALZEME ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
Desktop Education Lisans Paketi Alımı hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası