BUĞDAYLAR ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
Yazın buğday üreticileri tarafından biçilen buğdaylar, değirmenlerde öğütülmeye başlandı.
Tarih: 11.9.2018 04:32:03

Buğday üreticileri tarafından yazın hasadı yapılan buğdaylar, öğütülmeye başlandı. Buğdayların un olup soframıza gelmesindeki en büyük rolü üstlenen değirmenler ise sezonunun son günlerini yaşıyor.  21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ayakta durmaya çalışan değirmenlerde bugünlerde yoğunluk var. Muş- Bingöl Karayolu Karasu Köprüsü mevkisinde bulunan un değirmeni, son günlerde buğday üreticilerin, buğdaylarını öğütmek için uğrak yeri oldu. Yazın hasadı yapılan buğdaylar, torbalar halinde değirmenlere getirilerek kışlık un yapılıyor. Eski zamanlara göre değirmenlerin pek fazla rağbet görmediğini ifade eden değirmen sahipleri, son günlerde artan dolar yüzünden hazır un fiyatlarında artış olduğunu belirterek, hazır un alamayan vatandaşların yazın biçtikleri buğdayları değirmenlere getirerek, un yaptıkları söylediler. Yıllardan beri baba mesleğini sürdürmeye devam eden Muhammed Tosun, değirmencilik mesleğinin teknolojiye karşı ayakta tutmak için var güçleriyle çalışacaklarını belirtti. Muş´ta un değirmeni işleten Tosun, 2011 yılında Kırıkkale´den Muş´a gelerek dede ve baba mesleği olan un değirmenini açtığını söyledi. Uzun yıllardan beri bu işi devam ettirdiklerini kaydeden Tosun:  “Son zamanlarda çiftçilikle uğraşan vatandaşların, fazlasıyla tercih ettiği değirmenler eskisi kadar artık kullanılmıyor. Ancak bu yıl doların yükselmesi ile birlikte piyasadaki fırsatçıların un fiyatlarını neredeyse iki katına çıkartmasıyla vatandaşlar hazır un alacaklarına yazın hasadını yaptığı buğdayları değirmene getirerek öğütüp un yapıyor. Ama gün geçtikçe değirmenlere olan ilginin azalıyor. Birkaç sene öncesine kadar kış mevsimi bastırana kadar değirmenin kapısında traktörler sıraya girerdi ama maalesef gün geçtikçe bu işi gördüğü ilgiyi kaybediyor” dedi.

Birkaç Seneye Kalmadan Değirmencilik Son Bulacak”

Tosun, birkaç seneye kalmadan kendisi gibi dede ve baba mesleği olan değirmencilik mesleğinin son bulacağını kaydetti. Tosun: “Gelişen teknoloji ve ilerleyen yaşam koşulları nedeniyle eskisi kadar rağbet görmeyen değirmenler az da olsa halkın bir kısmı tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Maalesef insanlarımız, kendilerini gelişen teknolojiye fazlasıyla kaptırdılar. Artık eskisi kadar değirmenler tercih edilmiyor ama özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar hala tercih ediyorlar yaygın bir şekilde. Eskiden burada traktörler sıra olurlardı, günlerce beklerlerdi sonra kendilerine sıra gelirdi ama geldiğimiz zaman şartlarıyla birlikte traktörlerin gelip burada sıra bekleme gibi durumları kalmadı” diye belirtti.

“Dedemizin ve Babamızın Mesleğini Devam Ettiriyoruz”

2011 yılında Kırıkkale´den Muş´a gelerek dede ve baba mesleği olan değirmencilik mesleğini ağabeyi ile sürdürdüklerini vurgulayan Tosun: “Muş´ta un değirmenini kurduğu ilk yıllarda sezonda 2 tona yakın buğday öğüttüğünü belirterek, son birkaç yıldır bu sayının giderek düştüğünü söyledi. Buğday üretimi yapan vatandaşların harman zamanından sonra elde ettikleri buğdaylarını sattıklarını ve onun yerine hazır un aldıkları için işlerinde yoğunluğun olmadığını ifade eden Tosun, zamana ve teknolojiye dayanan değirmenler hakkında şunları kaydetti: “2011 yılından beri Muş´ta dede mesleğimiz olan değirmencilik işi yapıyoruz. 25 yaşındayım bu meslek dedemden babama, ondanda bize geçti. Bu işin ustalığını bizler yapıyoruz. Babam bize öğretti bu mesleği. İlk sezonlar 2 tona yakın buğday öğütüyorduk. Köylerde yaşayan vatandaşlar, özellikle gelip burada buğdaylarını öğütüyorlardı; ama geldiğimiz nokta itibariyle köylerde yaşayan vatandaşlar da artık hazır una dönmüş durumdalar. Ancak son günlerde aratan un fiyatları ile köylüler de ellerindeki buğdayları öğütmeye getiriyorlar” diye konuştu.

“Değirmenimizde Son Teknoloji Makinelerini Kullanıyoruz”

Uzun yıllardan beri sürdürdükleri değirmenlik mesleğinin de teknolojinin nimetlerinden faydalandıklarını belirten Tosun, değirmenlerinde son teknoloji makinelerini kullandıklarını söyledi. Buğday una dönüşme sürecine değinen Tosun, buğday üreticilerinin getirdiği buğdayları ilk olarak ambara koyduklarını, ambara koyulan buğdayların daha sonra selektörden geçirildiği ve ardından yıkandığını dile getirdi. Yıkanan buğdayları kuruması için yaklaşık iki saat bekleterek kuruttuklarını ve ardından da öğütme aşamasına geçtiğini söyleyen Tosun, şunları dile getirdi: “Fabrikanın öğütme aşamaları ilk önce buğdayı selektöre döküyoruz sonra yıkıyoruz, ondan sonra ambarlara döküyoruz yıkanmış buğdayı bu ambarlarda 2 saat bekletiyoruz, bu bekleme sırasında bizim buğdaylarımız kuruyor ve ardından öğütme aşamasına geçiyoruz. Öğüttüğümüz buğdayın yüzde 25-30´u kepek olarak ayrılıyor geriye kalan kısmı ise un oluyor. Tabi yıkama esnasında yüzde 5 ila 10 arasında da bir fire oluyor ama şu an köylüler dâhil, çoğu kişi buğdayını tüccarlara satıp hazır un almayı tercih ediyorlar” dedi.

“Köy Değirmenlerinin Sonunu Biz Yaşıyoruz”

Köy değirmenleri diye tabir edilen değirmenlerin artık beş parmağı geçemeyecek kadar azaldığını hatırlatan Tosun,gelişen teknolojiyle birlikte rahat yaşam koşullarına yöneldiği için, köy değirmenlerinin de bu yüzden bitme aşamasına geldiğini kaydetti. Tosun:  “Köy değirmenlerinin sonunu biz yaşıyoruz şu an artık bitiyor vatandaş gelişen teknolojiyle birlikte rahat yaşam koşullarına yöneliyor. Var olanların hepsi de marka fabrikalar. Değirmenlerde son beş ilimizde kaldı yani bu kültürün son temsilcileriyiz diyebilirim” ifadelerine yer verdi.

“Değirmen Kültürü Çok Eskilere Dayanıyor”

“Değirmen kültürünün çok eskilere dayandığını ifade eden Tosun: “Tarihte yapılan savaşlar sırasında değirmenler de kullanılmıştır özellikle Cengiz Han döneminde yapılan savaşlarda kullanılmıştır. Cengiz Han savaşmak için gittiği yerlerde ilk olarak oradaki halktan ziyade değirmencileri ele geçirip, halkı ekmeksiz bırakmış ve teslim olmaya zorlamıştır. Değirmenler Hz Peygamberimiz döneminde de vardı. Peygamber Efendimiz kendisi de o dönemde değirmenlerde öğütülen arpa unu tüketiyordu. Bu nedenle arpa unu tüketmekte sünnet zaten. Sonraki aşamalarda taş değirmeni ortaya çıktı. Bu değirmen taşlarını çevirmek için su kullanıldı, traktörlerin arkasında bağlanan dinamolar sayesinde kullanıldı. Geldiğimiz nokta itibariyle de artık değirmenler hemen hemen boş kalıyor denebilir. Sadece un değirmenleri çalışıyor, bu işten ekmek yiyor diyebilirim. İlk zamanlar burada çok iyi bir kârımız oluyordu. Ortalama bin ton buğday öğüttüğümüzü varsayarsak bunun yüzde 10´u bize kalıyordu. Artık bu 200-300 tona kadar düştü bu gidişle bizde bu işi bırakacağız en azından şu an için öyle düşünüyoruz. Bunun yerine un fabrikası kurmayı düşünüyoruz. Köylü bitti artık diyebilirim. Onlarda teknolojiyle birlikte şehirli oldular. Burada teneke işi buğday öğütüyoruz.  Tenekesini 2.5 liraya öğütüyoruz. Az önce de belirttiğim gibi bu işte bir kazanç kalmamış artık. Muşta 3 tane köy değirmeni vardı biri kapandı geriye kaldı 2 tane. Kırıkkale´den geldik buraya 2011 yılında. Sivas´ta da yaptık bu işi daha önce,  oradaki köylü bittiği için bizde çıkıp buraya geldik. Şu anda burada da bu mesleğin sonunu yaşıyoruz” sözlerine yer verdi.

“Son Zamanlarda Un Fiyatı Çok Arttı”

Son günlerde hazır un fiyatlarının çok arttığını ifade eden buğday üreticisi Mustafa Ek ise,  yazın hasadını yaptıkları buğdayları değirmene getirip un yaptığını söyledi. 8 kişilik bir aileye sahip olduğunu hatırlatan Ek, hazır un fiyatlarının artışından ötürü hazır un alamayacağı için buğdaylarını değirmene getirip öğüttüğünü söyledi. Ek: “Eskiden her evde en az 10 kişinin yaşadığını bugün ise en azla 4-5 kişi yaşıyor. Bu nedenle tüketilen ekmek miktarında da düşüş var. Hayat şartları çok gelişti. Eskide aylarca emek verirdik ve verdiğimiz emeğin karşılığını sofralarda görürdük ekmek olarak önümüze gelirdi. Ama bugün hemen her şey teknolojik olmuş kimse artık buğday öğütmüyor neredeyse herkes hazır un tüketiyor. Hayat şartları belki çok rahat olmuş ama maalesef eskiye göre hiçbir şeyin değeri kalmamış. Bugün baktığımız hazır un fiyatları uçmuş. Bir torba hazır un 110 TL olmuş. Bu yüzden bende amcalarımda, yazın hasadı yaptığımız buğdayları buraya getirip, öğütüyoruz. Eskiden emek verirdik aylarca tarlalarda çalışırdık, sonra günlerce buğdayla uğraşırdık en sonuna getirip değirmenlerde öğütüp kış için hazır hale getirirdik ama bugün her şey değişmiş, oldukça rahat olmuş tarlada ekip biçe ortala bir gün sürüyor ve bitiyor. Durum böyle olunca emek azalıyor ve eskisi kadar o ekmek sofraya gelmiyor. Hala içimde eskiye özlem var ama” dedi.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BUĞDAYLAR ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“HER BİR ÖĞRENCİMİZ BİZİM İÇİN AYRI BİR DEĞERDİR”
“HER BİR ÖĞRENCİMİZ BİZİM İÇİN AYRI BİR DEĞERDİR”
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 1. kanaat dönemi sonu bir mesaj yayımladı. Vali Gündüzöz, yayımladığı mesajında, Muş il genelinde 6 bin 626 öğretmen ve 115 bin 768 öğrencinin bu karne heyecanı yaşayacağını belirtti.
6 BİN 626 ÖĞRETMEN VE 115 BİN 768 ÖĞRENCİ TATİLE ÇIKIYOR
6 BİN 626 ÖĞRETMEN VE 115 BİN 768 ÖĞRENCİ TATİLE ÇIKIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili bir değerlendirmede bulunarak, Muş il genelinde 6 bin 626 öğretmen ile 115 bin 768 öğrencinin yarıyıl tatili heyecanını yaşadığını kaydetti.
KÜLTÜR VE GENÇLİK POLİTİKALARI KURULTAYINA KATILDILAR
KÜLTÜR VE GENÇLİK POLİTİKALARI KURULTAYINA KATILDILAR
Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Ankara Kızılcıhamam´da gerçekleşen kültür ve gençlik politikaları kurultayına Bulanık Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Nahide Ağkaya ve öğrenci temsilcisi Evnur Dumlu katıldı.
 MUŞ´TA KAPANAN KÖY YOLLARI ULAŞIMA AÇILIYOR
MUŞ´TA KAPANAN KÖY YOLLARI ULAŞIMA AÇILIYOR
Muş´ta 3 günden bu yana etkili olan yoğun kar yağış, tipi ve fırtına nedeniyle ulaşıma kapanan 217 köy yolu yeniden ulaşıma açılıyor.
MUŞ´TA TERÖR OPERASYONU: 21 GÖZALTI
MUŞ´TA TERÖR OPERASYONU: 21 GÖZALTI
Muş´ta ‘terör örgütü propagandası´ ile ‘terör örgütüne yardım ve yataklık´ yaptıkları gerekçesiyle 21 şüpheli gözaltına alındı.
KAYMAKAM UZAN HOCALALA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI
KAYMAKAM UZAN HOCALALA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, bu kez ilçede görev yapan imamlar ve Kur´an Kursu´nda görev yapan hocalarla bir araya gelerek, istişarelerde bulundu.
TAKIMLAR ÖDÜLLERİNİ ALDI
TAKIMLAR ÖDÜLLERİNİ ALDI
Bulanık İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce organize edilen kurumlar arası voleybol maçında başarı gösteren gruplar ödüllerini aldı
SÖMESTR TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
SÖMESTR TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
2018-2019 eğitim öğretim yılının 1. dönemi, bugün Muş il genelinde 6 bin 626 öğretmen ve 115 bin 768 öğrencinin bu karne heyecanı yaşamasıyla sona erecek.
CAM KEMİK HASTASI ÇOCUĞA ANLAMLI HEDİYE
CAM KEMİK HASTASI ÇOCUĞA ANLAMLI HEDİYE
Varto Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Dekorasyon Bölümü öğrencilerinin atık eşyalardan yaptıkları malzemelerin satışından elde edilen parayla, cam kemik hastası Muhammed Can Gümgüm´e elektrikli araba alındı.
VARTO BELEDİYESİNDEN KAR TEMİZLEME ÇALIŞMASI
VARTO BELEDİYESİNDEN KAR TEMİZLEME ÇALIŞMASI
Varto Belediyesi, ilçesinde etkili olan kar yağışının ardından temizleme çalışması başlatıldı.
“BAZEN BİR KİŞİYİ DİNLEMEK BEŞ ON KİTAP OKUMAK GİBİDİR”
“BAZEN BİR KİŞİYİ DİNLEMEK BEŞ ON KİTAP OKUMAK GİBİDİR”
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçedeki okullarda görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi. Öğretmenlerle beşinci kez bir araya gelen Kaymakam ve Başkan Vekili Uzan, öğretmenlik mesleğinin son derece kutsal ve önemli bir meslek olduğunu belirtti.
BULANIK´TA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
BULANIK´TA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Etkili olan kar yağışı Bulanık İlçesi´nde de hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışının durmasıyla Bulanık Belediyesi karla mücadele ekipleri, ilçe merkezindeki yolları ve kaldırımları temizlemeye başladı.
YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA KOLİLERCE TAVUK ETİ BIRAKTI
YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA KOLİLERCE TAVUK ETİ BIRAKTI
Malazgirt ilçesinde kasap ve şarküteri işleten duyarlı vatandaş Bayram Güvenir, kar altında yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanları için doğaya kolilerce tavuk eti bıraktı.
SEÇMEN LİSTELERİ BUGÜN ASKIDAN İNDİRİLİYOR
SEÇMEN LİSTELERİ BUGÜN ASKIDAN İNDİRİLİYOR
31 Mart seçimlerinde oy kullanacak olan seçmenlerin seçmen kayıt listeleri bugün askıdan indiriliyor.
BAŞARILI PERSONELLERE BELGE TAKDİM EDİLDİ
BAŞARILI PERSONELLERE BELGE TAKDİM EDİLDİ
Hasköy Kaymakamı Ahmet Güneri, Hasköy İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı olarak çalışan başarılı personelleri başarı belgesi ile ödüllendirdi.
BELEDİYE KAR TEMİZLEMEDE SINIFTA KALDI
BELEDİYE KAR TEMİZLEMEDE SINIFTA KALDI
Muş´ta yağan kar yağışı dolayısıyla kent merkezi beyaz esarete esir düştü. Beyaz esarete esir düşen Muşlular ise, belediyenin kar temizlemede sınıfta kaldığını dile getirdiler.
KAPANAN KÖY YOLLARI ULAŞIMA AÇILIYOR
KAPANAN KÖY YOLLARI ULAŞIMA AÇILIYOR
Geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışı sonucu birçok köy yolu ulaşıma kapanmıştı. Kapanan köy yolları ulaşıma açmak için yoğun bir çalışma içerisine giren Muş İl Özel İdaresi ekipleri, son yağan kar yağışı ile kapanan köy yollarını açmak için harekete geçti.
GENÇLİK MERKEZİ´NDE GENÇLER KÜLTÜRLERİNİ ÖĞRENİYOR
GENÇLİK MERKEZİ´NDE GENÇLER KÜLTÜRLERİNİ ÖĞRENİYOR
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Gençlik Merkezi´nde 2018-2019 eğitim öğretim sezonu ile birlikte açılan onlarca kurs eğitimi tam teşekküllü bir şekilde devam ediyor.
MUŞ HEYETİNDEN SÜT TOPLAMA MERKEZİNE ZİYARET
MUŞ HEYETİNDEN SÜT TOPLAMA MERKEZİNE ZİYARET
Muş İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Muş İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve sivil toplum kuruluşları Süt Toplama Merkezi Ve Çiğ Süt Analiz Laboratuvarını ziyaret etti.
MŞÜ TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜK KARDAN HEYKELİNİN YAPIM EKİBİNDE YER ALDI
MŞÜ TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜK KARDAN HEYKELİNİN YAPIM EKİBİNDE YER ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Heykeltıraş Erhan Karadağ, Sarıkamış Harekâtı´nın 104. Yıl dönümü dolayısıyla hazırladığı, şehit askerleri sembolize eden Türkiye´nin en büyük kardan heykelinin yapım ekibinde yer aldı.
MŞÜ´DE DOĞALGAZ ALTYAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE DOĞALGAZ ALTYAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi külliyesi doğalgaza kavuşacak. Külliyede kısa bir süre önce başlatılan doğalgaz altyapı çalışmaları aralıksızca devam ediyor.
30 Nisan Gazetesi
19.01.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
Mülkiyeti idaremize ait, Muş İli Malazgirt İlçesi Tarım Makineleri İhtisas Sanayi Sitesinde üzerinde bulunan 4 ve 13 nolu depoların üretim ve istihdama yönelik kullandırılmak üzere 3 yıllık sözleşme düzenlemek suretiyle kiralama ihalesi.
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
Mülkiyeti idaremize ait, Muş İli Malazgirt İlçesi Tarım Makineleri İhtisas Sanayi Sitesinde üzerinde bulunan 4 ve 13 nolu depoların üretim ve istihdama yönelik kullandırılmak üzere 3 yıllık sözleşme düzenlemek suretiyle kiralama ihalesi.
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
MOTORİN ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
Gıda Malzemeleri alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
35´İNCİ MÜHİMMAT BÖLÜK KOMUTANLIĞI İAŞE HİZMETİ İÇİN ARAÇ KİRALAMASI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Kanül, Çizme Galoş, Formaldehit ve Koyun Keçi Çiçek Aşısı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
35´NCİ MÜHİMMAT BÖLÜK KOMUTANLIĞI PERSONEL TAŞIMA HİZMET ALIMI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Gıda ve Tarım Müdürlüğünde Kullanılmak Üzere Kanül,Çizme Galoş, Formaldehit ve Koyun Keçi Çiçek Aşısı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Hizmet Binasında Kullanılmak üzere 40 Ton Portakal Tipi Linyit İthal Kömürü alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıd
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ ALIMI ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26´ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir.(Başvuruların/Tekliflerin) ha
SERİNOVA BELEDİYESİ  MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ SERİNOVA BELEDİYESİ KAPALI HALI SAHA YAPIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Merkez Yavuz Selim 24 Derslikli İlkokul İnşaatı Yapımı ve Çevre Düzenlemesi İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI  49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
   SAĞLIK BAKANLIĞI  MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
36 AYLIK MERKEZİ TEDARİK TALEP TAKİP YÖNETİM İŞİ hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI (42 KALEM) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
12 Adet Okulun ( 16 Derslik,12 Derslik,8 Derslik ve 5 Derslik ) AG-OG, Asansör Avam ve Statik Projelerinin Hazırlanması hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
El Sanatları Malzemesi Alımı (2 kısım) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
KIŞLIK SEBZE VE MEYVE ALIMI (12 KALEM) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ- VAN
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ- VAN
Muş İlindeki Tarihi Kız, Murat Köprüleri Restorasyon Uygulama Ve Döşeme Aydınlatma İşi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1910 Çırağan Sarayı yandı
1990 SSCB askerlerinin Bakü`yü işgali