BUĞDAYLAR ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
Yazın buğday üreticileri tarafından biçilen buğdaylar, değirmenlerde öğütülmeye başlandı.
Tarih: 11.9.2018 04:32:03

Buğday üreticileri tarafından yazın hasadı yapılan buğdaylar, öğütülmeye başlandı. Buğdayların un olup soframıza gelmesindeki en büyük rolü üstlenen değirmenler ise sezonunun son günlerini yaşıyor.  21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ayakta durmaya çalışan değirmenlerde bugünlerde yoğunluk var. Muş- Bingöl Karayolu Karasu Köprüsü mevkisinde bulunan un değirmeni, son günlerde buğday üreticilerin, buğdaylarını öğütmek için uğrak yeri oldu. Yazın hasadı yapılan buğdaylar, torbalar halinde değirmenlere getirilerek kışlık un yapılıyor. Eski zamanlara göre değirmenlerin pek fazla rağbet görmediğini ifade eden değirmen sahipleri, son günlerde artan dolar yüzünden hazır un fiyatlarında artış olduğunu belirterek, hazır un alamayan vatandaşların yazın biçtikleri buğdayları değirmenlere getirerek, un yaptıkları söylediler. Yıllardan beri baba mesleğini sürdürmeye devam eden Muhammed Tosun, değirmencilik mesleğinin teknolojiye karşı ayakta tutmak için var güçleriyle çalışacaklarını belirtti. Muş´ta un değirmeni işleten Tosun, 2011 yılında Kırıkkale´den Muş´a gelerek dede ve baba mesleği olan un değirmenini açtığını söyledi. Uzun yıllardan beri bu işi devam ettirdiklerini kaydeden Tosun:  “Son zamanlarda çiftçilikle uğraşan vatandaşların, fazlasıyla tercih ettiği değirmenler eskisi kadar artık kullanılmıyor. Ancak bu yıl doların yükselmesi ile birlikte piyasadaki fırsatçıların un fiyatlarını neredeyse iki katına çıkartmasıyla vatandaşlar hazır un alacaklarına yazın hasadını yaptığı buğdayları değirmene getirerek öğütüp un yapıyor. Ama gün geçtikçe değirmenlere olan ilginin azalıyor. Birkaç sene öncesine kadar kış mevsimi bastırana kadar değirmenin kapısında traktörler sıraya girerdi ama maalesef gün geçtikçe bu işi gördüğü ilgiyi kaybediyor” dedi.

Birkaç Seneye Kalmadan Değirmencilik Son Bulacak”

Tosun, birkaç seneye kalmadan kendisi gibi dede ve baba mesleği olan değirmencilik mesleğinin son bulacağını kaydetti. Tosun: “Gelişen teknoloji ve ilerleyen yaşam koşulları nedeniyle eskisi kadar rağbet görmeyen değirmenler az da olsa halkın bir kısmı tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Maalesef insanlarımız, kendilerini gelişen teknolojiye fazlasıyla kaptırdılar. Artık eskisi kadar değirmenler tercih edilmiyor ama özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar hala tercih ediyorlar yaygın bir şekilde. Eskiden burada traktörler sıra olurlardı, günlerce beklerlerdi sonra kendilerine sıra gelirdi ama geldiğimiz zaman şartlarıyla birlikte traktörlerin gelip burada sıra bekleme gibi durumları kalmadı” diye belirtti.

“Dedemizin ve Babamızın Mesleğini Devam Ettiriyoruz”

2011 yılında Kırıkkale´den Muş´a gelerek dede ve baba mesleği olan değirmencilik mesleğini ağabeyi ile sürdürdüklerini vurgulayan Tosun: “Muş´ta un değirmenini kurduğu ilk yıllarda sezonda 2 tona yakın buğday öğüttüğünü belirterek, son birkaç yıldır bu sayının giderek düştüğünü söyledi. Buğday üretimi yapan vatandaşların harman zamanından sonra elde ettikleri buğdaylarını sattıklarını ve onun yerine hazır un aldıkları için işlerinde yoğunluğun olmadığını ifade eden Tosun, zamana ve teknolojiye dayanan değirmenler hakkında şunları kaydetti: “2011 yılından beri Muş´ta dede mesleğimiz olan değirmencilik işi yapıyoruz. 25 yaşındayım bu meslek dedemden babama, ondanda bize geçti. Bu işin ustalığını bizler yapıyoruz. Babam bize öğretti bu mesleği. İlk sezonlar 2 tona yakın buğday öğütüyorduk. Köylerde yaşayan vatandaşlar, özellikle gelip burada buğdaylarını öğütüyorlardı; ama geldiğimiz nokta itibariyle köylerde yaşayan vatandaşlar da artık hazır una dönmüş durumdalar. Ancak son günlerde aratan un fiyatları ile köylüler de ellerindeki buğdayları öğütmeye getiriyorlar” diye konuştu.

“Değirmenimizde Son Teknoloji Makinelerini Kullanıyoruz”

Uzun yıllardan beri sürdürdükleri değirmenlik mesleğinin de teknolojinin nimetlerinden faydalandıklarını belirten Tosun, değirmenlerinde son teknoloji makinelerini kullandıklarını söyledi. Buğday una dönüşme sürecine değinen Tosun, buğday üreticilerinin getirdiği buğdayları ilk olarak ambara koyduklarını, ambara koyulan buğdayların daha sonra selektörden geçirildiği ve ardından yıkandığını dile getirdi. Yıkanan buğdayları kuruması için yaklaşık iki saat bekleterek kuruttuklarını ve ardından da öğütme aşamasına geçtiğini söyleyen Tosun, şunları dile getirdi: “Fabrikanın öğütme aşamaları ilk önce buğdayı selektöre döküyoruz sonra yıkıyoruz, ondan sonra ambarlara döküyoruz yıkanmış buğdayı bu ambarlarda 2 saat bekletiyoruz, bu bekleme sırasında bizim buğdaylarımız kuruyor ve ardından öğütme aşamasına geçiyoruz. Öğüttüğümüz buğdayın yüzde 25-30´u kepek olarak ayrılıyor geriye kalan kısmı ise un oluyor. Tabi yıkama esnasında yüzde 5 ila 10 arasında da bir fire oluyor ama şu an köylüler dâhil, çoğu kişi buğdayını tüccarlara satıp hazır un almayı tercih ediyorlar” dedi.

“Köy Değirmenlerinin Sonunu Biz Yaşıyoruz”

Köy değirmenleri diye tabir edilen değirmenlerin artık beş parmağı geçemeyecek kadar azaldığını hatırlatan Tosun,gelişen teknolojiyle birlikte rahat yaşam koşullarına yöneldiği için, köy değirmenlerinin de bu yüzden bitme aşamasına geldiğini kaydetti. Tosun:  “Köy değirmenlerinin sonunu biz yaşıyoruz şu an artık bitiyor vatandaş gelişen teknolojiyle birlikte rahat yaşam koşullarına yöneliyor. Var olanların hepsi de marka fabrikalar. Değirmenlerde son beş ilimizde kaldı yani bu kültürün son temsilcileriyiz diyebilirim” ifadelerine yer verdi.

“Değirmen Kültürü Çok Eskilere Dayanıyor”

“Değirmen kültürünün çok eskilere dayandığını ifade eden Tosun: “Tarihte yapılan savaşlar sırasında değirmenler de kullanılmıştır özellikle Cengiz Han döneminde yapılan savaşlarda kullanılmıştır. Cengiz Han savaşmak için gittiği yerlerde ilk olarak oradaki halktan ziyade değirmencileri ele geçirip, halkı ekmeksiz bırakmış ve teslim olmaya zorlamıştır. Değirmenler Hz Peygamberimiz döneminde de vardı. Peygamber Efendimiz kendisi de o dönemde değirmenlerde öğütülen arpa unu tüketiyordu. Bu nedenle arpa unu tüketmekte sünnet zaten. Sonraki aşamalarda taş değirmeni ortaya çıktı. Bu değirmen taşlarını çevirmek için su kullanıldı, traktörlerin arkasında bağlanan dinamolar sayesinde kullanıldı. Geldiğimiz nokta itibariyle de artık değirmenler hemen hemen boş kalıyor denebilir. Sadece un değirmenleri çalışıyor, bu işten ekmek yiyor diyebilirim. İlk zamanlar burada çok iyi bir kârımız oluyordu. Ortalama bin ton buğday öğüttüğümüzü varsayarsak bunun yüzde 10´u bize kalıyordu. Artık bu 200-300 tona kadar düştü bu gidişle bizde bu işi bırakacağız en azından şu an için öyle düşünüyoruz. Bunun yerine un fabrikası kurmayı düşünüyoruz. Köylü bitti artık diyebilirim. Onlarda teknolojiyle birlikte şehirli oldular. Burada teneke işi buğday öğütüyoruz.  Tenekesini 2.5 liraya öğütüyoruz. Az önce de belirttiğim gibi bu işte bir kazanç kalmamış artık. Muşta 3 tane köy değirmeni vardı biri kapandı geriye kaldı 2 tane. Kırıkkale´den geldik buraya 2011 yılında. Sivas´ta da yaptık bu işi daha önce,  oradaki köylü bittiği için bizde çıkıp buraya geldik. Şu anda burada da bu mesleğin sonunu yaşıyoruz” sözlerine yer verdi.

“Son Zamanlarda Un Fiyatı Çok Arttı”

Son günlerde hazır un fiyatlarının çok arttığını ifade eden buğday üreticisi Mustafa Ek ise,  yazın hasadını yaptıkları buğdayları değirmene getirip un yaptığını söyledi. 8 kişilik bir aileye sahip olduğunu hatırlatan Ek, hazır un fiyatlarının artışından ötürü hazır un alamayacağı için buğdaylarını değirmene getirip öğüttüğünü söyledi. Ek: “Eskiden her evde en az 10 kişinin yaşadığını bugün ise en azla 4-5 kişi yaşıyor. Bu nedenle tüketilen ekmek miktarında da düşüş var. Hayat şartları çok gelişti. Eskide aylarca emek verirdik ve verdiğimiz emeğin karşılığını sofralarda görürdük ekmek olarak önümüze gelirdi. Ama bugün hemen her şey teknolojik olmuş kimse artık buğday öğütmüyor neredeyse herkes hazır un tüketiyor. Hayat şartları belki çok rahat olmuş ama maalesef eskiye göre hiçbir şeyin değeri kalmamış. Bugün baktığımız hazır un fiyatları uçmuş. Bir torba hazır un 110 TL olmuş. Bu yüzden bende amcalarımda, yazın hasadı yaptığımız buğdayları buraya getirip, öğütüyoruz. Eskiden emek verirdik aylarca tarlalarda çalışırdık, sonra günlerce buğdayla uğraşırdık en sonuna getirip değirmenlerde öğütüp kış için hazır hale getirirdik ama bugün her şey değişmiş, oldukça rahat olmuş tarlada ekip biçe ortala bir gün sürüyor ve bitiyor. Durum böyle olunca emek azalıyor ve eskisi kadar o ekmek sofraya gelmiyor. Hala içimde eskiye özlem var ama” dedi.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BUĞDAYLAR ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTİVİST ALİ FUAT GÜLŞEN MŞÜ´NÜN KONUĞU OLDU
AKTİVİST ALİ FUAT GÜLŞEN MŞÜ´NÜN KONUĞU OLDU
Toy kuşları için Yalova´dan Muş´a kadar bin 550 kilometre pedal çeviren aktivist Fuat Gülşen, Muş Alparslan Üniversitesi´nin konuğu oldu.
TDP ÖNLEME VE BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
TDP ÖNLEME VE BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
Muş İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, gençlerin her zamankinden daha güvenli ve huzurlu bir eğitim dönemi geçirmelerini sağlamak amacı ile gerekli önleme ve bilgilendirme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
"ÇAĞIMIZ MÜSLÜMANLARININ İMTİHANIDIR KUDÜS"
"ÇAĞIMIZ MÜSLÜMANLARININ İMTİHANIDIR KUDÜS"
Gençlik Merkezi Müdürlüğü´nde görevli gençlik liderleri, ortaokul ve liseli gençlere Kudüs´ü anlatmaya devam ediyor.
İLCİ, ÖĞRENCİLERİN DERS ETKİNLİKLERİNE KATILDI
İLCİ, ÖĞRENCİLERİN DERS ETKİNLİKLERİNE KATILDI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretleri programları kapsamında okul ziyaretlerini sürdürmeye devam ediyor.
TÜRK EĞİTİM SEN YÜKSELEN ENFLASYONLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU
TÜRK EĞİTİM SEN YÜKSELEN ENFLASYONLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU
Türk Eğitim-Sen Muş Şubesi, son aylarda yükselken enflasyon ve zamlarla ilgili bir açıklamada bulundu.
MISIR KURUTMA TESİSİ İÇİN İLK ADIM ATILDI
MISIR KURUTMA TESİSİ İÇİN İLK ADIM ATILDI
Muş´ta kurulması planlanan Mısır Kurutma Tesisi için sözleşme imzalandı.
BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI
BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI
Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yükseköğrenim gören öğrencilere maddi yönden desteklemek amacıyla ödeyeceği burs ya da kredi sonuçlarını açıkladı.
KOÇYİĞİT MECLİS´E KANUN TEKLİFİ VERDİ
KOÇYİĞİT MECLİS´E KANUN TEKLİFİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalarının ilaçları ve Preimlantasyon Genetik Tanı(PGT) yönteminin SGK kapsamına alınması hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) kanun teklifi verdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN “İŞ YERLERİNİZİ ERKEN AÇIN” ÇAĞRISI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN “İŞ YERLERİNİZİ ERKEN AÇIN” ÇAĞRISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, esnafın iş yerlerini sabah geç saatlerde açtığını dile getirerek, “Rızıklar erken dağılır, o nedenle erken saatlerde dükkanlarımızı açmalıyız” dedi.
YENİ DOĞAN BEBEĞE “DOĞUMSAL ORTA HAT KAPANMA DEFEKTİ” AMELİYATI
YENİ DOĞAN BEBEĞE “DOĞUMSAL ORTA HAT KAPANMA DEFEKTİ” AMELİYATI
Muş Devlet Hastanesinde yeni doğan bir bebeğe ilk 24 saat içerisinde “doğumsal orta hat kapanma defekti” ameliyatı yapıldı. Aynı hastalıktan ilk bebeğini kaybeden aile, başarılı operasyonla yeni çocuklarına kavuştu.
STEM EĞİTİM RAPORU YAYINLANDI
STEM EĞİTİM RAPORU YAYINLANDI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Bekir Yıldırım´ın hazırladığı STEM Eğitim Raporu, eğitim camiasının dikkatine sunuldu.
KAYA, ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE DERSE GİRDİ
KAYA, ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE DERSE GİRDİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya, okul ziyaretleri programları kapsamında ilçeye bağlı köy okullarını ziyaret ederek, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
HDP´Lİ KOÇYİĞİT TBMM´YE İKİ SORU ÖNERGESİ VERDİ
HDP´Lİ KOÇYİĞİT TBMM´YE İKİ SORU ÖNERGESİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına iki soru önergesi verdi.
MUŞ´A YENİ UMKE ARACI GÖNDERİLDİ
MUŞ´A YENİ UMKE ARACI GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek´in girişimleri ile Sağlık Bakanlığı tarafından Muş´a yeni bir Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) aracı gönderildi.
OTOGARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
OTOGARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Kış mevsimi dolayısıyla kış mevsimini sıcak memleketlerde geçirmek isteyen Muşlular Muş Şehirlerarası Otobüs Terminaline akın ettiler.
GENÇLER DOYASIYA EĞLENDİ
GENÇLER DOYASIYA EĞLENDİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü´nün 81 ilde başlattığı “Mobil Gençlik Merkezi” projesi ile gençler, spor, ve kültürel etkinliklerle buluşuyor.
UZAN, ÇOCUKLARA SATRANÇ TAKIMI HEDİYE ETTİ
UZAN, ÇOCUKLARA SATRANÇ TAKIMI HEDİYE ETTİ
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, belediye ekiplerinin yaptığı çalışmaları incelediği sırasında karşılaştığı çocuklarla sohbet ederek, onlara satranç takımı hediye etti.
TOY KUŞLARI İÇİN BİN 550 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİ
TOY KUŞLARI İÇİN BİN 550 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİ
Nesli tükenmekte olan toy kuşlarına dikkat çekmek için yaşadığı Yalova´dan memleketi Muş´a bisikleti ile bin 550 kilometre pedal çeviren 62 yaşındaki aktivist, 20 günlük yolculuğun ardından Muş´a ulaştı.
AKYOL GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ
AKYOL GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ
31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde AK Parti´den Muş Belediye Başkanı aday adayı olan Ahmet Akyol gazetemizi ziyaret ederek, fikir alışverişinde bulundu.
KIZILAY MDH´DE KAN BAĞIŞI TOPLADI
KIZILAY MDH´DE KAN BAĞIŞI TOPLADI
Kızılay Muş Şubesi Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağışı toplama çalışmalarına devam ediyor. Kızılay Kan Bağışı Merkezi, bu kez Muş Devlet Hastanesi´nde kurduğu stantlarda hastane çalışanlarından ve hasta yakınlarından kan bağışı aldı.
ÇALIŞTAYIN SONUÇ RAPORU KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI
ÇALIŞTAYIN SONUÇ RAPORU KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı, Muş Valiliği, Muş Belediyesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği´nin İşbirliği ile Muş Alparslan Üniversitesi´nde düzenlenen ‘Türkiye´de Tarım Ürünleri ve Yem Bitkileri Üretiminin Durumu, Sorunları ve Çözüm Yolları´ çalıştayının sonuç raporu kamuoyuyla paylaşıldı.
30 Nisan Gazetesi
15.11.2018
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Gıda ve Tarım Müdürlüğünde Kullanılmak Üzere Kanül,Çizme Galoş, Formaldehit ve Koyun Keçi Çiçek Aşısı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Hizmet Binasında Kullanılmak üzere 40 Ton Portakal Tipi Linyit İthal Kömürü alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıd
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ ALIMI ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26´ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir.(Başvuruların/Tekliflerin) ha
SERİNOVA BELEDİYESİ  MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ SERİNOVA BELEDİYESİ KAPALI HALI SAHA YAPIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Merkez Yavuz Selim 24 Derslikli İlkokul İnşaatı Yapımı ve Çevre Düzenlemesi İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI  49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
   SAĞLIK BAKANLIĞI  MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
36 AYLIK MERKEZİ TEDARİK TALEP TAKİP YÖNETİM İŞİ hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI (42 KALEM) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
12 Adet Okulun ( 16 Derslik,12 Derslik,8 Derslik ve 5 Derslik ) AG-OG, Asansör Avam ve Statik Projelerinin Hazırlanması hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
El Sanatları Malzemesi Alımı (2 kısım) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
KIŞLIK SEBZE VE MEYVE ALIMI (12 KALEM) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ- VAN
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ- VAN
Muş İlindeki Tarihi Kız, Murat Köprüleri Restorasyon Uygulama Ve Döşeme Aydınlatma İşi
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ
39 Kalem Taze Sebze Meyve Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BAĞLI SAĞLIK TESİSLERİ CERRAHİ ALET ALIM İŞİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
[Muş Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Doğalgaz yapım işi ihalesi ] ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26 ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir. [,ilanın] hazırlanması ve sunul
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Dağarası Köyü 5 Derslikli Okul + Isı Merkezi Yapımı ve Çevre Düzenlemesi İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ  MUS DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ MUS DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR
Muş Gençlik Spor İl Müdürlüğü Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Doğal-gaz Dönüşüm İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Kadın Konukevi Müdürlğü Hizmet Binası Doğal Gaza Dönüşüm Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
BİNA İNŞAATI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ YAPTIRILACAKTIR ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26 ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda , düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir. Tekliflerin hazırlanması ve sunulm
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI
Nizamiye ve Çevre Düzenlenmesi Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
DOLAR
5.4625
EURO
6.1622
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1921 Hassa`nın (Hatay) Kurtuluşu
1983 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhiriyeti`nin Kurulması
1988 Filistin Devleti`nin Kurulması
2006 Güney Rüzgarlarının Esmeye Başlaması