Büyükekşi Muş İhracatı Yüzde 209 Arttı
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Muş ihracatının yılın ilk 9 ayında yüzde 209 arttığını belirtti.
Tarih: 2.10.2010 00:00:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Muş ihracatının yılın ilk 9 ayında yüzde 209 arttığını belirtti.


 


Eylül ayı ihracat rakamları Muş’ta açıklandı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı program, Kültür Merkezinde yapıldı. Eylül ayı ihracat rakamlarını Muş’tan açıklayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Muş ihracatının artışına dikkat çekti. Kültür Merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan Büyükekşi: “Bugün doğunun en güzel şehirlerinden birisi olan Muş’tayız. Bizi burada misafir eden tüm Muşlulara teşekkür ediyoruz. Anadolu’nun ihracattaki payı artıyor. İhracat rakamlarımızı her ay farklı bir ilde açıklıyoruz. Böylece her ilde ihracat bilincini arttırmayı hedefliyoruz. Bu hedefe de ulaştığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Anadolu’nun kaplanları artık ihracat ile büyüyor. Şunu hiç unutmamız gerekiyor. Eğer daha fazla büyümek istiyorsak, çözüm ihracatta. Eğer daha fazla istihdam yaratmak istiyorsak, çözüm ihracatta.


Eğer daha fazla üretmek istiyorsak, çözüm ihracatta. Muşlu ihracatçılarımızın kolları çoktan sıvadığını görüyoruz. 2003 ve 2004 yılında hiç ihracatı olmayan Muş için ümit verici gelişmeler var. Yılın ilk 9 ayında Muş’un ihracatı yüzde 209 arttı ve 12 milyon dolara çıktı. Anadolu’da ihracat aşısı tuttu. Bakın, Gaziantep Türkiye’nin doğusunu dünyaya bağlayan önemli bir merkez oldu bile. Birçok Muş’lu girişimci orada üretim ve ihracat yapıyor. Gaziantep’teki birçok firma artık dünyaya teknoloji yoğun mal ihraç ediyor. Yakında Doğu’da başka şehirler de aynı başarıyı gösterecek. Diyarbakır da hızla bu seviyeye gelecek. Şanlıurfa, Mardin, Van ve Muş hızla ihracatta yükselecekler. Bölgede başta endüstriyel tarım, hayvancılık, lojistik, perakende ticaret, eğitim, sağlık, inşaat gibi bölge dışına da iş yapacak sektörler öne çıkacak. Bu alanlara güçlü sermaye yatırımları gelecek” dedi.


 


BÜYÜKEKŞİ, REFERANDUM SONUÇLARINA DEĞİNDİ


Referandum sonuçlarına değinen Büyükekşi: “Referandum sürecini artık geride bıraktık. TİM olarak, Anayasa değişiklik paketi hakkındaki görüşlerimizi, daha önce çeşitli vesilelerle ifade etmiştik. Bir kez daha altını çizmekte yarar görüyorum. Biz bu değişikliklerin vatandaşlarımızın hak ettiği çağdaş yaşam standartlarına kavuşmasına temel oluşturacağına inanıyoruz. Ülkemizin AB üyelik sürecinde ilerleme kaydetmesine katkı sağlayacağını görüyoruz. Referandum sonuçları, halkımızın önemli bir çoğunluğunun da bu görüşü paylaştığını kanıtlıyor. Şimdi, hepimizin beklentisi, bu değişikliklerin süratle hayata geçirilmesini sağlayacak uyum yasalarının çıkarılması. Anayasa değişiklikleri kapsamında yer alan birçok konu, AB’nin siyasi kriterlere uyum yönünde Türkiye’den beklentileri ile örtüşüyor. Dolayısıyla çıkarılacak uyum yasalarının, AB ile müzakere sürecimizi de hızlandıracağına inanıyoruz” dedi.


 


BÜYÜKEKŞİ “ÇİN’İ YAKALADIK”


Türkiye ekonomisinin krizden hızlı bir şekilde çıktığına değinen Büyükekşi: “Türkiye ekonomisi krizden çok hızlı bir şekilde çıktı. Ekonomik büyüme anlamında büyük bir başarı hikâyesi yazıyoruz. 2. çeyrek büyüme rakamlarında Çin’i yakaladık. OECD’nin içinde büyüme şampiyonu olduk. Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte % 10,3 büyümesi bizim için sürpriz olmadı. Çünkü ikinci çeyrekte ihracatımız % 23,9 artmıştı. İlk çeyrekteki % 6,3 ile karşılaştırıldığında ihracatta ciddi bir canlanma yaşanmıştı. İhracatın büyümeye katkısını bildiğimiz için böyle bir büyüme oranı bekliyorduk. Şunu net bir şekilde ifade edebiliriz. Çift haneli ihracat artışı çift haneli büyüme getirdi. Türkiye ekonomisi OECD üyesi gelişmiş ülkelerden ve gelişmekte olan ülkelerden çok daha iyi bir büyüme performansı gösteriyor. Türkiye diğer ülkelere göre pozitif bir ayrışma yaşıyor. Türkiye’nin geleceği ve hedeflediği küresel roller için son derece önemli bir gelişmedir.


İhracat artışı aynı zamanda istihdama da olumlu yansıyor. En son açıklanan rakamlara göre Haziran ayında işsizlik yüzde 10,5’e düştü. Türkiye’de bir yıllık dönemde 1 milyon 541 bin kişi işe yerleşti. Bu rakamlar, ihracatta yaşanan hızlı toparlanmanın ülke ekonomisine istihdam olarak da yansıdığını gösteriyor. Türkiye’deki parlak duruma karşın, dünyada ise oldukça karışık bir gidişat gözüküyor. AB krizin etkilerinden kurtulamıyor. ABD, tüm dünyanın beklediği ekonomik canlanmayı yakalamıyor. Japonya da aynı durumda. Buna karşılık krize rağmen büyüyen gelişmekte olan ülkeler var. Türkiye için güzel haber, büyümesi hiç durmayan ülkelere ihracatımızın büyük hızla artmasıdır. Çin, Brezilya, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelere ihracatımız önemli yükselişler gösteriyor.


Yılın ilk 8 ayında Çin’e ihracatımız yüzde 63 arttı. Büyüme konusunda Türkiye Çin ile yarışıyor. Çin’e ihracatımızın böyle bir ortamda çok hızlı artmasını anlamlı buluyoruz.


Yine 2010 yılının ilk 8 ayında Brezilya’ya ihracatımız yüzde 90 arttı. Nerede potansiyel varsa biz oradayız. Brezilya’ya geçtiğimiz Mayıs ayında bir ticaret heyeti programı düzenlemiştik. Bu programın meyvelerini topluyoruz. Yine dünyanın gelişen ülkelerinde birisi olan Hindistan’a ihracatımız yüzde 42 arttı. Bir süredir devam eden tartışmalar var. Türkiye’nin ekseni kayıyor mu diye tartışılıyor. Türkiye tam anlamıyla eksen genişlemesi yaşıyor. Özellikle Çin, Brezilya ve Hindistan örneğini verdim. Eksen kaymasını Türkiye’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine olan ihracatı bağlamında tartışıldı. Oysa görülmesi gereken, dünyanın hızlı büyüyen ülkelerine olan ihracatımız olmalıydı. Rakamlar gösteriyor ki biz bu pazarlarda eksenimizi kaybetmeden iş yapmışız. Türkiye’nin yörüngesini genişletmesi, kendi içine kapanık bir yapıdan dünyaya duyarlı aktif bir yapıya geçmesi, ülkemize olumlu yansıyor. Pazar çeşitlendirmesine gidiyoruz. Hem daha fazla satmak için hem de riskleri azaltmak için. Şu çok iyi anlaşılmalı: Pazar çeşitlemesine gitmek demek ana pazarları bırakmak demek değil. Biz AB pazarını bırakabilir miyiz? En fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülkenin 5’i AB üyesi” dedi.


 


“EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ İLK 4 PAZAR, AB ÜLKESİ”


 


Büyükekşi: “Pazarı bırakmak bir yana, bu pazarlarda nasıl payımızı arttırırız, onu düşüncesi içerisindeyiz. ABD’ye ihracatımız 2010 yılının ilk 8 ayında yüzde 20 arttı. Almanya’ya yüzde 16, İngiltere’ye yüzde 26, İtalya’ya yüzde 18, Fransa’ya yüzde 6 ihracat artışı yakaladık. İşin özü şu: Ana pazarlarımızı korumaya devam edeceğiz. Ana pazarlarımıza odaklanmaya devam edeceğiz. Ama bunu yaparken pazarlarımızı çeşitlendirmeye de devam edeceğiz. Sorunlu dünya ekonomileri tablosuna rağmen ihracatımız toparlanmaya devam ediyor. Ancak ihracatçıların sıkıntıları da devam ediyor.


2.çeyrekte ihracat %23 büyüdü. Fakat 3.çeyrekte daha makul bir büyüme var. Temmuzda % 6, ağustosta % 9, Eylülde % 10,25 büyüme var. İhracatın temposu biraz düştü. Bunda AB pazarlarının girdiği sıkıntının yanı sıra, kurların da etkisi var. Kur ihracatçıya destek vermiyor. Rekabetçi kur düzeyi istiyoruz. Ancak söylediğimiz her şey gök kubbede hoş bir seda olarak kalıyor. Derdimizi, çığlığımızı anlatamıyoruz. Dünyada kur savaşları başladı. Bunun bir sonraki aşaması da ticaret savaşları olabilir. IMF bile kur savaşlarından endişe ettiğini açıklıyor. Japonya, Güney Kore, Brezilya, Tayvan ve Çin arasındaki kur savaşları Financial Times’ın manşetine çıktı. Bütün dünyanın birinci derecede önemli gördüğü ve müdahale ettiği bir durum var. Her ülke kendi para biriminin değerlenmesini engellemek için her şeyi yapıyor. Dünyada dış ticaret pastası daraldı. Herkes daralan pastadan daha fazla pay almak için çetin bir mücadele veriyor. Kur, pastadan pay almada önemli bir araç olarak kullanılıyor. Böyle bir ortam da Türk ihracatçısına "kuru bırak verimli olmaya bak" diyenlerin bu gelişmeleri de görmesi gerekir. Açıkçası hem hedging hem de verimlilik acısından son derece ilerde olan Japon firmaları bile Japon Merkez Bankası’nın müdahalesini istiyor. Son günlerde tartışılan güçlü para konusundaki görüşlerimizi de paylaşmak istiyorum. Sayın Başbakanımız güçlü bir Türk Lirasının ülkemizin onuru olduğunu ifade etti. Türk lirasından altı sıfırın atılması, karşılıksız para basımının engellenmesi ve finansal istikrarla beraber paramızın itibarlı hale gelmesi dolayısıyla Başbakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.


 


“HİÇ KİMSE PARASININ İTİBARSIZ OLMASINI İSTEMEZ”


 


Büyükekşi, hiç kimsenin parasının itibarsız olmasını istemeyeceğini vurgulayarak: “Yurt dışında başı öne eğik şekilde dolaşmak, kendi parasının itibarsızlığı sebebiyle üçüncü sınıf insan muamelesi görmek istemez. Bu nedenle biz de itibarı olmayan bir TL istemiyoruz.


 


Ancak, itibarlı para ile aşırı değerli para arasında fark vardır. Eğer bir para birimi üretim faktörlerinin verimliliğinden, ülkedeki gelişmeden farklı olarak değerleniyorsa ciddi sorun var demektir. Biz 1 milyona bir simit alınan para birimini tabii ki istemiyoruz. Karşılıksız basılan, yüksek enflasyon üreten bir para arzını istemiyoruz. TL itibarlı olsun, aşırı hareketlilikten uzak olsun, dünyada ticarete aracı olsun istiyoruz. Bunları isterken her gün değerlensin istemiyoruz. İhracatçı iki ay önce 1.59’dan sipariş alırken bugün 1.45’te aynı malın repetesine evet diyemiyor. Yeni müşteriye fiyat veremiyor. İstikrar istiyoruz. Önümüzü görebileceğimiz rekabetçi bir kur istiyoruz. Diğer taraftan, itibarlı paranın faizi yüksek olmamalı diyoruz. Aynen Sayın Başbakanımız gibi faizlerin yüksek olduğunu ve Merkez Bankasının faizleri düşürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü, yüksek faiz dışarıdan yeni para girişlerini teşvik ediyor. Dünyanın tüm itibarlı paralarının faizi son derece düşük. Biz de itibarlı ve düşük faiz veren bir TL istiyoruz. Türk Lirasındaki değerlenme süreci, Türkiye ekonomisinin verimlilik, rekabetçi üstünlük ve potansiyel üretim düzeyi ile paralel gelişmelidir. Ancak TL’deki değerlenme bunlardan bağımsız bir şekilde oluyor. Bu durumun uzun vadede sanayi ile ihracatı yok edeceğini düşünüyoruz.


Ayrıca TL değerlendikçe ithalat da patlıyor. Dün ilk sekiz aydaki dış ticaret rakamları açıklandı. Ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı % 55,4’e düştü. Bu kırmızı alarmdır. Ocak - Ağustos döneminde ihracatımız % 12,9 artarken ithalatımız % 30,5 arttı. Dış ticaret açığı 42 milyar dolar oldu. Yıl sonunda muhtemelen 60 milyar dolara yaklaşacak. Ara malı ve tüketim malı ithalatındaki çok hızlı artış direk kur ile ilgilidir. TL değerlendikçe ihracatta zorlanıyoruz, ithalat kolaylaşıyor. Türkiye’nin tüm ihracatı ara malı ithalatını bile karşılayamaz hale geldi. Paramız değerlendikçe ithalatımız patlıyor. Sürdürülemez bir dış ticaret ve cari açık ortaya çıkıyor. Yine paramız değerlendikçe kaynak dağılımı bozuluyor. Dış ticarete konu edilemeyecek alanlara yatırım yapılıyor.


Geçtiğimiz ay Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ı ve Merkez Bankası yöneticilerini TİM’de konuk ettik. Kurlar konusunda görüşlerimizi, düşüncelerimizi, önerilerimizi Merkez Bankası’na ilettik. Ancak yaptığımız önerilerin hayata geçirilmesi halinde istenen sonucun alınamayacağı ifade ediliyor. Biz Merkez Bankası ile olan toplantıda şunu ifade ettik: Merkez Bankası Türkiye’ye giren dövizin en net izlendiği yerdir. Toplantımızın üzerinden iki hafta geçti. Ülkemize oluk oluk sıcak para girişi oluyor. İki gün önce günlük 1,5 milyar dolarlık giriş olduğu söyleniyor. Böyle bir ortamda Merkez Bankasının günlük alım miktarı ile giren parayı sterilize etmesi mümkün değildir. Sıcak para girişinin sonucunda kurun geldiği seviye bellidir. Nominal kur neredeyse her gün bir kuruş düşüyor. Bu noktada Merkez Bankası’nın güçlü alımlar yapması gerekiyor. Dolarda 1,50 seviyesinin psikolojik sınır olduğunu defalarca dile getirdik. Bu gün ortaya çıkan 1,44 seviyesi ihracatçının tüm dengelerini olumsuz yönde değiştirdi. Sıcak paranın bu yıkıcı girişini faizler cezbediyor.


Bizim kanaatimiz, 6 aylık bir süre içerisinde faizlerin yüzde 5 seviyesine indirilebileceği doğrultusunda. Bu durumda seçim dönemi öncesi ve sonrasında Türkiye’ye akacak sıcak paraya önlem alınmış olacak. Çünkü sıcak para 2011 seçimlerinde siyasi istikrarın devam edeceğini satın alıp yoğun bir şekilde içeriye girecektir.  Eylül ayı ihracat rakamlarına geçmeden önce il bazında ihracat rakamlarına göz atmak istiyorum. 2010’nun ilk 9 aylık rakamlarına baktığımızda en fazla ihracat yapan il 5 sıralamasında herhangi bir değişiklik yok. İstanbul ilk sırada yer alıyor. Bursa, Kocaeli, İzmir ve Ankara İstanbul’u takip ediyorlar. Bu illeri Gaziantep, Manisa, Denizli, Sakarya ve Hatay izliyor. Geçen sene dokuzuncu sırada yer alan Denizli’nin bu sene ihracatını yüzde 27 arttırarak sekizinci sıraya yükseldiğini görüyoruz. En fazla ihracat yapan ikinci ilimiz Bursa’nın ihracatı yüzde 23,  üçüncü ilimiz Kocaeli’nin ihracatı yüzde 35 yükseliş gösterdi. Eylül ayı ihracat rakamlarına gelecek olursak; Eylül ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,25 artışla 9 milyar 229 milyon dolara yükseldi. Ocak – Eylül dönemindeki ihracatımız ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,45 artışla 82 milyar 190 milyon dolara yükselirken, son bir yıllık ihracatımız yüzde 11,32 artışla 111 milyar 243 milyon dolar oldu. Eylül ayında 1 milyar 462 milyon dolar ile en fazla ihracatı gerçekleştiren Otomotiv Endüstrisi liderliği tekrar ele alırken, 1 milyar 138 milyon dolar ihracat ile Hazır Giyim ve 1 milyar 85 milyon dolar ihracat ile Demir Çelik sektörlerimiz Otomotivi takip etti.


 

Tarım sektörlerimiz Eylül ayında 1 milyar 318 milyon dolar ihracatla toplam içinde yüzde 14,29 pay alırken, sanayi sektörlerimizin payı 7 milyar 620 milyon dolar ihracat ile yüzde 82,57, madencilik ürünlerinin payı ise 290 milyon dolar ile yüzde 3,15 oldu. Eylül ayında en fazla ihracat artışını yüzde 55,34 ile Fındık ve Mamulleri, yüzde 31,56 ile Demir Çelik ve yüzde 31,22 ile Kuru Meyve ve Mamulleri sektörlerimiz yakaladı" dediKaynak:

Anahtar Kelimeler: 0
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”
“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”
Muş İli ve Civarı Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, Tütün Daire Başkanlığının kurulması gerektiğine dikkat çekti.
Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor
Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor
Muş İli ve Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, vergi indirimleri sayesinde bölgemizdeki üretimler sonucunda üretenin ve alıcının daha fazla kazanç elde edeceğini söyledi.
Girişimcilik Kursları Devam Ediyor
Girişimcilik Kursları Devam Ediyor
KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kurs eğitimleri devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi’nde verilen kurslara katılan kursiyerler, sabah ve öğlen olmak üzere belirli gün ve gruplar halinde eğitim alıyor.
Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor
Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor
KOSGEB tarafından verilecek girişimcilik kredisine başvuru süresi yarın sona eriyor.
Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti
Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti
Yurtçim Muş Çimento Fabrikası, yurtdışına yapmış olduğu önemli seviyedeki ihracatla, Muş ihracat rakamlarını yukarı çekti.
Ekonomide Van ın Önündeyiz
Ekonomide Van ın Önündeyiz
Muş, ekonomide 78 nci sıra ile Van’ın önünde yer aldı. Ekonomi sıralamasında son iki sırayı Muş ve Van paylaştı. Muş’un güvenlikte 1 nci sırada olması ise teselli oldu.
Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır
Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır
Kültür Merkezinde yapılan toplantıda konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, Muş’un artık ihracat yapan iller arasında olduğunu söyledi.
Esnaj: Seyyarlar İşimize Engel Oluyor
Esnaj: Seyyarlar İşimize Engel Oluyor
Muş esnafı, seyyar satıcılardan rahatsız. Çevre illerden gelerek, Muş’ta seyyar satıcılık yapanlar nedeniyle, Muş esnafı iş yapamaz oldu. Esnaf, seyyarların vergi vermediklerini, ama dükkanı olan esnaftan çok para kazandıklarını belirttiler.
Sinecem Krize Değindi
Sinecem Krize Değindi
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, küresel krize değinerek, krizin henüz sona ermediğine dikkat çekti.
Ayakkabı Sanayii Üretimde
Ayakkabı Sanayii Üretimde
Güray Ayakkabı Sanayi, şimdilik 50 çalışanıyla üretime başladı. İstanbul’dan gelen 2 öğreticiyle makinalarını çalıştıran firma, bölgede birinci olmayı hedefliyor.
Esnafa 25 Bin TL Kredi
Esnafa 25 Bin TL Kredi
Esnafa 25 bin TL kredi veriliyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının KOBİ’lere yönelik olarak 100 bin esnafa 25 bin TL kredi verdiğini vurgulayarak, Muş’taki esnafların da kredi desteğinden yararlanmasını istedi.
TSO dan Faiz Affı Uyarısı
TSO dan Faiz Affı Uyarısı
Ticaret ve Sanayi Odası’ndan faiz affı uyarısı yapıldı. Faiz affından yararlanmak isteyen üyeler, yapılan açıklamayla bilgilendirildi.
Kriz Teğet mi Geçti?
Kriz Teğet mi Geçti?
Muş’ta ticaret sektörü son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Fert başına düşen gelirin Türkiye ortalamasının altında kaldığı ilde, ekonominin en canlı sektörü olan ticaret kesimi ciddi bir durgunluk seyri içinde. Küresel krizin etkisinin hissedilmesiyle birlikte, ellerindeki stok mallarla ayakta durmaya çalışan sektörde, kırılganlık yerini d
Kriz Köylüleri Etkiledi
Kriz Köylüleri Etkiledi
Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, köylü vatandaşları da etkileyince, maliyeti düşük soba üreten imalatçılar da iş yapamaz hale geldiler. 140 ila 150 YTL arasında değişen fiyatlarla soba üreten esnaflar, vatandaşların daha düşük fiyattaki sobalara yöneldiğini dile getirdiler.
Muş ta Kriz ve Etkileri Anlatıldı
Muş ta Kriz ve Etkileri Anlatıldı
Türkiye’nin gelir dağılımında en geri kalmış ili olan Muş’ta, 2008 yılı global krizin başlangıcı, bu krizin Türkiye’deki etkileri, bu krizle mücadele ve çıkış yolları Uluslar Arası Yatırım, Yönetim ve Dış Ticaret Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Çiftlikli tarafından anlatıldı.
Sanayiciler Muş ta
Sanayiciler Muş ta
İstanbul Sanayi Odası’nın beklenen ziyareti gerçekleşti. Heyet halinde Muş’ta bulunan İstanbul Sanayi Odası, bugün Ticaret ve Sanayi Odasındaki toplantının ardından, Kültür Merkezinde de toplanacak.
"Böyle İktidar İstemiyoruz"
"Böyle İktidar İstemiyoruz"
Muş’un Malazgirt İlçesinde, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle zor günler yaşayan çiftçiler traktörlerle eylem yaptı. Eyleme katılan Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ise, “böyle iktidar istemiyoruz” şeklinde konuştu.
Çiftçi Banka ve Tefecilere Borçlu
Çiftçi Banka ve Tefecilere Borçlu
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından kuraklık ile ilgili olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu da yapılan araştırmada, Muş, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Siirt, Şırnak, Gaziantep ve Elazığ da zarar oranları buğday ve arpada yüzde 90, kırmızı mercimekte ise yüzde 60 olarak tespit edildi. Kuraklığın en yoğun yaşandığı illeri
Ayçiçeği Fabrikası mı Kuruluyor?
Ayçiçeği Fabrikası mı Kuruluyor?
Yeterli miktarda ekim olursa, ayçiçeği fabrikası kurulacak
Gelişen Sektör Tarım Aletleri
Gelişen Sektör Tarım Aletleri
Malazgirt İlçesinde tarım aletleri imalatındaki gelişme sevindiriyor. Malazgirt’te büyük atılım yapan tarım aletleri sektörü hızla gelişiyor.
Muş Esnafı İsyanda
Muş Esnafı İsyanda
Piyasanın her geçen gün durgunlaşması, çoğu esnafın siftahsız kepenk kapatması, prim, elektrik, su, telefon borçlarını bile ödeyemez duruma düşmesi, Muş esnafını isyan ettirdi.
30 Nisan Gazetesi
26.03.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49 UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49 UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
1971-KRG-BET-003 NUMARALI BİNANIN DIŞ CEPHE BAKIM ONARIMI VE MANTOLAMA YAPILMASI yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacaktır.
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
2020 Yılında Yapılacak Doğa Turizmi Uygulaması Mobil Yazılım Geliştirme Projesi ve Yaban Hayatının Korunması, Geliştirilmesi ve Sürdürülebilir Kullanımı Projesi Çalışmaları Kapsamında Danışmanlık hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu ma
   MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
Araç Kiralama Hizmet Alımı (Kamyonet Çift Kabinli 4x2 Pikap 6 Adet - 4x4 1 Adet kiralama) 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ VALİLİĞİ MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ VALİLİĞİ MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
hale 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre Açık Teklif Usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
TRAFO, KOMPANZASYON SİSTEMİ PERİYODİK BAKIM VE ONARIMI, PARATONER VE TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ HİZMET ALIMI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda ye
T.C. MUŞ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN  KAMULAŞTIRMA İLANLARI
T.C. MUŞ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANLARI
KAMULAŞTIRMA İLANLARI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
1 Adet 4x4 Pick-up Sürücülü Akaryakıtsız Araç Kiralama İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ DEVLET HASTANESİ TOMOGRAFİ BİNASI YAPIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
şağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
Muş İl Özel İdaresi makine parkında bulunan çeşitli araç-iş makinelerinin Karayolları Motorlu Araçlarının Zorunlu Trafik Sigorta Poliçelerinin Yenilenmesi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edil
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) ALPASLAN-1 HES İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) ALPASLAN-1 HES İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
Alpaslan-1 HES İşletme Müdürlüğü için 60 Ton (30 Ton Fındık - 30 Ton Portakal) Isınmaya yönelik Kömür Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda
DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ  17. VAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 17. VAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
2020 Yılı Bölge Müdürlüğümüze bağlı DSİ 172(Muş) Şube Müdürlüğü, DSİ 172Şube Müdürlüğüne bağlı Makine İkmal Başmühendisliği ve DSİ 173(Bitlis) Şube Müdürlüğüne İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Hizmet Satın Alma İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
45 Kg lık Sanayi Tüpü Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
TAVUK ETİ ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne ait ekonomik ömrünü tamamlamış ve müzakere ekinde cinsi, plaka no.su ve modeli liste halinde sunulmuş olan araçların, 2886 sayılı Devlet İhale kanunu 37. maddesi gereğince kapalı teklif (bilahare açık artırma) usu
MUŞ BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne ait ekonomik ömrünü tamamlamış ve müzakere ekinde cinsi, plaka no.su ve modeli liste halinde sunulmuş olan araçların, 2886 sayılı Devlet İhale kanunu 37. maddesi gereğince kapalı teklif (bilahare açık artırma) usu
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
7 Kalem Spor Malzemesi Alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
T.C. MUŞ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANLARI
T.C. MUŞ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANLARI
T.C. MUŞ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANLARI
DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (DHMİ) MUŞ HAVAALANI MÜDÜRLÜĞÜ
DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (DHMİ) MUŞ HAVAALANI MÜDÜRLÜĞÜ
Çevre Aydınlatma Sistemi Revizesi için NYY Kablo,LedArmatür,Menhol,Koriger Boru alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş İl Özel İdaresi Makine parkında bulunan çeşitli araç-iş makinelerinde kullanılmak üzere Akaryakıt (Motorin) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağı
DOLAR
6.6428
EURO
7.2756
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar