Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

ÇOCUKLAR "BENİM REHBERİM" PROJESİ İLE BÜYÜKLERİYLE BULUŞTU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sürdürülmekte olan ?Benim Rehberim? projesi ile Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü himayesindeki koruma ve bakım altında bulunan çocuklar, büyükleriyle yemekte bir araya geldiler.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eylem Planları kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri bünyesindeki koruma ve bakım altında bulunan gençlerin, ?Benim Rehberim? projesi ile hayata hazırlanması çerçevesinde; kuruluştan ayrılan ve benzer yaşam deneyimlerine sahip, alanında başarılı olanlarla bir araya geliyor. Bakanlıkça devam ettirilen ?Benim Rehberim? projesi kapsamında Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Sitesi´ndeki koruma ve bakım altında bulunan çocukların, daha önceden koruma ve bakım altında bulunurken buradan ayrılarak iş ve aile hayatına atılan kıymetli büyükleri ile yemekte buluştular. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Müdürlüğü´nün hayatın her safhasında yer aldığını ifade ederek, şunları dile getirdi: ?Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz himayesinde koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımız, daha önceden koruma ve bakım altında bulunurken buradan ayrılarak iş ve aile hayatına atılan kıymetli büyükleri ile yemekte buluştu. Bakanlığımızca sürdürülmekte olan "Benim Rehberim" projesi kapsamında çocuklarımız ile buluşan dostlarımız, onlara rehber olabilmek adına tavsiyelerde bulundu. Yaptıkları ziyaretten ve çocuklarımıza geleceklerine yön verebilmeleri için aktardıkları altın değerindeki tavsiyelerinden ötürü kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyoruz? dedi.

?Geçmişimize Sahip Çıkıyoruz, Geleceğimize de Güvenle Bakıyoruz?

Müdür Aksoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2006 yılında bugüne yaşlı bireylere yönelik yaptığı hizmetlere de vurgu yaparak, geçmişe sahip çıktıklarını ve geleceğe de güvenle baktıklarını kaydetti. Müdür Aksoy: ?Bakanlığımızca 2006 yılında ağır engelli yaşlılarımız için evde bakım yardımı başlattık. 2010 yılında pozitif ayrımcılık anayasal güvence altına alındı. 2013 yılında 65 yaş ve üzerindeki Türk vatandaşlarımıza, şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı sağlandı. 2014 yılında 65 yaş ve üzerindeki yaşlı vatandaşlarımıza, şehiriçi toplu taşıma araçlarından saat sınırı olmaksızın ücretsiz faydalanma hakkı tanındı. 2016 yılında yaşlıların yaşamlarını kendi evlerinde, ailelerinin yanında sürdürebilmeleri için evde bakım, evde destek ve gündüz hizmet modeli oluşturulması amacıyla planlanan Yaşlı Destek Programı (YADES) başlatıldı. 2018 yılında tüm emeklilerimize Ramazan ve Kurban Bayramlarında bin´er TL ikramiye ödenmesine başlandı. 2019 yılında ise, yaşlılar yılı ilan edildi ve ilk defa Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 1. Yaşlılık Şurası düzenlendi. Emekli aylıklarına ilişkin her ay yapılan ödemeler toplamının bin Türk lirasından az olmayacağı hükmü getirildi? diye belirtti.

?Çocuklarımız Futbol Antrenmanı ve Yüzme Kursuna Katılım Sağladılar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki evlerde kalan çocukların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerine de ağırlık verdiğini belirten Müdür Aksoy, çocukların futbol antrenmanı ve yüzme kursuna katılım sağlayarak, bu sportif alanlarda çalışmalar yaptığını söyledi. Müdür Aksoy: ?Kuruluşlarımızda koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımız sosyal tesislerde gerçekleştirilen futbol antrenmanı ve yüzme kursuna katılım sağladılar. Dezavantajlı durumda olup koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımız, gerek müdürlüğümüze bağlı sosyal tesislerde ve gerekse Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı tesislerde ve yarım olimpik yüzme havuzunda verilen futbol ve yüzme kursuna katıldılar. Futbol kursumuz çocuklarımızın yoğun isteği üzerine açmıştık. Çok talep gören kurslardan bir tanesi oldu. En çok yapılan hem de karşılaşmaları en çok izlenen spor dalı olan futbol, milyonları peşinden sürükleyen, kimileri için yaşam biçimi olan bir spor kategorisidir. Hobi olarak ya da profesyonel anlamda binlerce kişinin oynadığı futbola biz de müdürlük olarak destek sağlıyoruz. Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan spor tesislerinde başlattığımız futbol kursunda çocuklarımızın zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini desteklemeyi hedefliyoruz. Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki çocuk evleri sitesinde kalan çocukların Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait yüzme havuzunda yüzme eğitimi alıyor. Biz çocuklarımızı tekrar dünyanın en güzel nimetleri ile kavuşturma adına birçok aktivitelerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de yüzme. Çocukları gidip evlerinden alıp bu ortamda yüzmelerini sağlıyoruz. Antrenörlerimizin eşliğinde bu işlemler devam ediyor. Çocuklarımız ilk geldikleri zaman yüzmeyi hiç bilmezdiler. Duymuşlardı ama böyle bir ortamda, bu kadar nezih ve temiz bir ortamda hiç yüzmemişlerdi. Daha doğrusu yüzmeyi bilmiyorlardı. Profesyonel diyemesek bile en azından amatör seviyesinde çocuklarımızın yüzdüğünü bizzat görüyorum ve beni çok mutlu ediyor. Gerçekten bu sporla hayatlarındaki atması gereken enerjiyi atarak, diğer odaklanması gereken noktalara daha rahat odaklandığını da görmüş oluyorum. Çocuklarımızın bu spor dalıyla özgüven duygularının arttığını görüyoruz. En azından kendilerini geliştirmeleri adına büyük ölçüde yardımcı oluyor. Sokağın getirdiği kötü risklerden uzaklaştıklarını, çok güzel bir ortam yakaladıklarını ve kişisel anlamda da konuşurken, hitap ederken davranışlarında da çok büyük olumlu değişikliklerin olduğunu gördüm. Bizi ve çocuklarımızı yarı olimpik yüzme havuzunda ağırlayan Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Emrullah Güler ve kurum çalışanlarına teşekkür ederim? dedi.