Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

COŞKUN, BULANIK´TA KURULACAK BAZALT OCAĞI TESİSİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. HDP´li Coşkun: ?Aşağıdaki sorularımın Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Anayasa´nın 98´inci ve İçtüzüğün 96´ncı ve 99´uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Muş´un Bulanık ilçesine bağlı Arakonak (Odunçor) Köyü´ne ait mera üzerine 97, 42 hektar alanda Neynik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi kurulması için 2010 yılında başvuru yapmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 02 Aralık 2010 tarihinde Neynik İnş. San. Tic. LTD ŞTİ´ye İşletme İzni ve İşletme Ruhsatı; Muş Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde ise İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verilmiştir. Aynı zamanda söz konusu inşaat firmasına 12 Nisan 2011 tarihinde dönemin Muş Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi verilmiştir. Verilen belgede ÇED raporu hazırlanmasına gerek bulunmadığı ve ?Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir? kararı alınmıştır. Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinin kurulacağı 97, 42 hektar mera alanında;  Arakonak Köyü, Balotu Köyü, Cankurtaran Köyü ve Esenlik Köyü yerleşim yerlerine ve ekim alanlarına yakın mera arazisi üzerine kurulacaktır. Tesisin kurulacağı alanda Arakonak Köyü´ün tek içme su kaynağı olduğu belirtilmektedir. Köylüler,kurulacak taş ocağı tesisinin; tarım alanları ve içme suyu kaynağına yakın olduğunu, insan sağlığını, çevreyi olumsuz yönde etkileyeceği için ?Yürütmenin durdurulması? istemiyle İdare Mahkemesi´ne dava açmışlardır.  150 haneden oluşan Arakonak Köyü 3 bin büyükbaş ve 5 bin küçükbaş hayvanla geçimini sağlamaktadır. Tek geçim kaynakları hayvancılık olan köylüler;  taş ocağı tesisinin kurulması halinde insana, çevreye ve hayvanlara büyük zararları olacağını ifade etmekte ve tesisin kurulmasına karşı çıkmaktadır.14 Eylül 2019 tarihinde, iş makinalarının mera arazisine girmesi sonucunda Mezartepe (Tirba Zor) mevkisinde toplanan ve tesisin kurulmasını istemeyen köylülere jandarmanın müdahalesi sonucu 2 kişi yaralanmış, 15 kişi ise gözaltına alınmıştır? dedi.

HDP´li Coşkun Bakan Kurum´a 8 Soru Sordu

HDP´li Coşkun, konuyla ilgili Bakan Kurum´a 8 soru yöneltti. Coşkun:  ?Bu bağlamda;  1. Muş Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü´nün Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulması için Muş´un Bulanık ilçesine bağlı Arakonak Köyü´ne ait mera arazisinin vasfını değiştirdiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise hangi hukuki dayanakla mera vasfı değiştirilmiştir? 2. Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin Arakonak Köyü´nün tek içme su kaynağının geçtiği yerde kurulmasının nedeni nedir? Tesisin kurulması için verilen izin belgelerinde bunlar dikkate alınmış mıdır?  Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulmasından sonra Arakonak Köyü´nün içme suyu nasıl karşılanacaktır? 3. Mera alanında kurulacak Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulmasıyla bölgede hayvancılığın ciddi zarar göreceği aşikârdır. Bu durumun önüne geçebilmek için tedbir alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir? Arakonak Köyü´nün tek geçim kaynağı olan hayvancılığın ihtiyaç duyduğu yem miktarı nasıl karşılanacaktır?  4. Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulmasından kaynaklı olumsuz etkilenecek alanın yüzölçümü ne kadardır? Bakanlığınız ve ilgili bakanlıklar etkilenecek alan ile ilgili çalışması var mıdır? 5. Köylülerin yaşadığı sorunların giderilmesi için Bakanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır?  6. Son 17 yılda Bakanlığınız ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü´nün izniyle Muş merkez, ilçe ve köylerinde kaç tane Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi açılmıştır? Bu tesislerin kurulması, işletilmesi ve denetlenmesi ne şekilde yapılmaktadır? Açılan tesislerin kaçı ruhsatlı, kaçı ruhsatsızdır?  7. Jandarma Komutanlığının Arakonak Köylüleri ile Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisini protesto etmemeleri ve eylem düzenlememeleri için toplantı yaptığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise Anayasa´nın 34 Maddesi´ne aykırı değil midir? 8. 14 Eylül 2019 tarihinde Arakonak Köyü merasında kurulacak olan Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi çalışmalarının durdurulması için eylem yapan köylülere jandarmanın müdahale etmesi Anayasa´nın 34. Maddesi´ne aykırı değil midir?? diye sordu.