Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

DEĞİRMENLER SEZONU KAPATIYOR

Dede ve baba mesleği olan değirmencilik mesleğini Muş´ta sürdüren Mete Tosun, yaklaşık iki ay önce sezona başladıklarını ve bu ayın sonuna doğru da buğday öğütme sezonunu kapatacaklarını belirtti.

Çiftçiler, yaz mevsiminde tarlalarında biçtikleri buğdayları değirmenlere getirerek, kışlık hazırlıklılarını hazırlamaya devam ediyorlar. Yaklaşık iki ay önce buğday öğütme sezonuna başladıklarını belirten değirmenci Mete Tosun, bu ayın sonuna kadar da buğday öğütmeye devam edeceklerini ve ardından da sezonu kapatacaklarını söyledi. 2011 yılında Kırıkkale´den Muş´a gelerek dede ve baba mesleği olan değirmencilik faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Tosun, değirmencilik mesleğinin teknolojiye karşı ayakta tutmak için var güçleriyle çalışacaklarını belirtti. Son yıllarda vatandaşların hazır una daha çok rağbet etmesiyle birlikte değirmenlerin de ömürlerini gün geçtikçe kısaldığını vurgulayan Tosun, kardeşiyle birlikte ata mesleği olan değirmenciliği sürdürdüklerini kaydetti. Bu yıl işlerinde yoğunluk olduğunu ifade eden Tosun: ?Bildiğiniz gibi her yıl temmuz ayında çiftçilerin tarlalarında biçerdöverlerle biçtikleri buğdaylarını kışlık un yapmak için değirmenlere getirerek, öğütüyorlar. Bizde bu yıl sezonuna erken başladık. Yaklaşık iki öncesinde başladığımız buğday öğütme işini bu ayın sonuna kadar sürdüreceğiz. Çünkü vatandaşlarımız buğdaylarını erkenden değirmene getirerek, kışlık hazırlıklarını tamamladılar. Halen buğdaylarını değirmene getirmeyenler var, onlarda bizi telefonda arayarak, ne zaman buğdaylarını değirmene getireceklerini söylüyorlar. Bizde onlara gün veriyoruz onlarda buğdaylarını değirmene getirerek, buğdaylarını öğüterek, kışlık unlarını hazırlıyorlar. İşlerimiz bu yıl iyiydi. Bereketli bir sezon geçirdik. Ama masraflarımız çok. Bakınız neredeyse iki ayda bir elektriğe zam geliyor. Bu da masraflarımız artırıyor. Masraflarımızın artması vatandaşlarımızın cebine yansıyor. Şöyle ki geçen yıl buğdayın tenekesini 2,5 TL´ye hem yıkıyorduk hem kurutuyorduk ve hem de öğütüyorduk. Bu yıl ise, elektriğe gelen zamlar nedeniyle bizler de bu yıl fiyatı yükseltmek zorunda kaldık. Bu yıl buğdayın tenekesini, hem yıkıyoruz, hem kurutuyoruz ve hem de öğütüyoruz 3,5 TL´ye. Bu sebeple masraflarımız çok? dedi.

?Kardeşimle Birlikte Ata Mesleğimiz Olan Değirmencilik İşi Yapıyoruz? 

Muş´a 2011 yılında geldiklerini ve ata mesleği olan değirmencilik mesleğini kardeşiyle birlikte sürdürdüklerini ifade eden Tosun: ?26 yaşındayım bu meslek dedemden babama, ondanda bize geçti. Bu işin ustalığını bizler yapıyoruz. Babam bize öğretti bu mesleği. İlk sezonlar bin tona yakın buğday öğütüyorduk. Köylerde yaşayan vatandaşlar, özellikle gelip burada buğdaylarını öğütüyorlardı; ama geldiğimiz nokta itibariyle köylerde yaşayan halk da artık hazır una dönmüş durumdalar. Buğday hasadı sonrasında buğday üreticileri tarlalarında elde ettikleri buğdaylarını satıyorlar onun yerine hazır un alıyorlar. Şu an ülkemizde Muş başta olmak üzere çevre illerdeki köylerde ikamet eden vatandaşlar buğday öğütüyorlar. Vatandaşımız hazır una daha çok rağbet ettiği için değirmenlerin de ömürleri gün geçtikçe kısalıyor. Zaten kazandığımız para ancak elektrik faturasına yetiyor. Ben ve kardeşim burayı işletiyoruz. Ailemiz İstanbul´da kalıyor. Biz her yıl buğday hasadı zamanında Muş´a gelerek, değirmenimizde bulunan makinelerin bakımını yapıyoruz. Hasat zamanı ile birlikte işimize başlıyoruz. Dedemden babama, babamdan da bize kalan bu mesleği gücümüz yettiğince sürdürmeye devam edeceğiz? ifadelerini kullandı.

?Buğday Öğütmenin Belli Başlı Aşamaları Var"

Tosun, atasından kalan değirmencilik mesleğinin zor yanlarının olmasına rağmen zevkli bir iş olduğunu söyledi. Buğday öğütmenin belli başlı aşamalarının olduğunu hatırlatan Tosun: ? Buğday öğütme aşamaları şöyle; ilk önce buğdayı selektöre döküyoruz sonra yıkıyoruz, ondan sonra ambarlara döküyoruz yıkanmış buğdayı bu ambarlarda 2 saat bekletiyoruz, bu bekleme sırasında bizim buğdaylarımız kuruyor ve ardından öğütme aşamasına geçiyoruz. Öğüttüğümüz buğdayın yüzde 25-30´u kepek olarak ayrılıyor geriye kalan kısmı ise un oluyor. Tabi yıkama esnasında yüzde 5 ila 10 arasında da bir fire oluyor ama şu an köylüler dâhil, çoğu kişi buğdayını tüccarlara satıp hazır un almayı tercih ediyorlar? diye konuştu.