“İNSANI DÜZELTİRSEK, DÜNYA DÜZELİR”

KIZILAY 7 BİN MASKE DAĞITTI

GENÇLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

BULANIK’TA LGS BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ENGİN, MUŞ ÖZEL BİLİM TEKNİK KOLEJİNİ ZİYARET ETTİ

ÇİLEKLER ÇOCUKLARIN ELLERİNDE YETİŞİYOR

“AMAÇ ÇOCUKLAR MUTLU OLSUN”

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


“İNSANI DÜZELTİRSEK, DÜNYA DÜZELİR”

KIZILAY 7 BİN MASKE DAĞITTI

GENÇLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

BULANIK’TA LGS BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ENGİN, MUŞ ÖZEL BİLİM TEKNİK KOLEJİNİ ZİYARET ETTİ

ÇİLEKLER ÇOCUKLARIN ELLERİNDE YETİŞİYOR

“AMAÇ ÇOCUKLAR MUTLU OLSUN”

DEVLET DESTEĞİYLE SÜT ÜRÜNLERİ TESİSİ KURDU

Muş´ta 4 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) devlet desteği alarak süt ürünleri işletmesi kuran yatırımcı, günde 10 ton süt işliyor.

TKDK´dan 3 milyon TL hibe desteği alarak Muş Organize Sanayi Bölgesinde modern süt işleme tesisi kuran yatırımcı Yıldırım Sarıgül, Türkiye pazarı sonrasında yurtdışına da süt ürünleri ihraç etmeyi hedefliyor. IPARD-I programı hibe desteklerinden yararlanmak için TKDK Muş İl Koordinatörlüğüne proje sunduklarını belirten şirket yetkilisi Yıldırım Sarıgül, projesi kabul edildikten sonra kurumdan 3 milyon lira hibe desteği aldıklarını söyledi. Kaliteli, hijyenik olarak peynir ve yoğurt üretmek amacıyla modern bir süt fabrikası kurmak istediğini belirten Sarıgül, ?Devletin bize verdiği özgüvenden dolayı bu işe başladık. 2014 yılında TKDK´ya proje sunduk. Devletimizin verdiği yüzde 50 hibe ile sunduğumuz proje kapsamında 3 milyon lira devletimizden destek alarak, kendi imkânlarımızı da kullanarak toplam 6 milyon lira yapılan harcama ile 2016 yılında üretime başladık. Şu anda çalışan 10 personelle 3 yıldan beri kesintisiz üretim yapıyoruz. Günde ortalama 10 ton kaşar, köy tipi beyaz peynir, yoğurt, tereyağı ve ayran gibi yöresel çeşitleri üretiyoruz. Bu aşamada 10 personelle üretim yapıyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki dönemlerde kapasiteyi büyütüp personel sayısını 50´ye çıkarıp günlük 60 ton üretim yapmaktır. Devletin katkısı olmadan böyle bir fabrika kurma cesareti mümkün değildi. Devletin bize verdiği özgüvenden dolayı bu işe başladık? dedi.

?Muş´ta Süt Toplama Merkezi Olmadığı İçin Sıkıntı Yaşıyoruz?

Sütü Elazığ Karakoçan ve Bitlis´in Adilcevaz ilçelerinden tehim ettiklerini ifade eden Sarıgül, ?Muş´ta süt toplama merkezi olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Bölgede bu kapasiteyle çalışan başka bir işletme yok. Burada ürettiğimiz ürünlerde herhangi bir katkı maddesi yok, tamamen doğaldır. Kırmızı çizgimiz tamamen sütten mal üretmektir? diye konuştu.

?Irak´la Görüşmelerimiz Devam Ediyor?

Ürünleri ihraç etmek için Irak´la görüşmelerinin devam ettiğini anımsatan Sarıgül, ?Yurt içinde ise Ankara´da şube açtık. Antalya, İzmir, İstanbul ve Aydın gibi büyük şehirlere ürünlerimiz gidiyor. Onun için fabrikaya İzmir´den özel usta getirdik? dedi. İzmir´den gelen 59 yaşındaki fabrika ustası Hasan Kirazdağ ise, 36 yıldır süt ürünlerinde çalıştığını belirterek, amaçlarının vatandaşa kaliteli ve güzel ürün sunmak olduğunu söyledi. (İHA)