Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

EĞİTİM BİR SEN MUŞ ŞUBE BAŞKANI BARIŞAN MALAZGİRT´TE

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, Malazgirt İlçesi´nde bir dizi temas ve ziyaretlerde bulundu.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Eğitim Bir Sen Malazgirt İlçe Başkanı Erhan Arslan´ı ziyaret etti. Eğitim Bir Sen Malazgirt İlçe Başkanlığında ülkemizdeki eğitim ve eğitim çalışanlarının sorunları ile ilgili bir açıklamada bulunan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, eğitim çalışanlarının birçok sorunu olduğunu ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığı´nın Eğitim çalışanlarının sorunlarını çözme noktasındaki iradesini, çabasını olumlu bulduklarını söyledi. Başkan Barışan: ?Ne yazık ki bakanlık bu sorunları çözme noktasında gerekli adımları atma noktasında yeterince istekli değil. Bugün okullarımıza baktığımızda okullarımızın temizlik sorunu, bütçe sorunu, öğretmen sorunu bulunmakta. Ne yazık ki defalarca çeşitli meclislerde dile getirmemize rağmen, bu sorunlar çözülemediği gibi bu sorunlara yenileri de eklenmiştir. Bu gün sadece Malazgirt İlçemizde 130´a yakın okul bulunmakta ve aldığım bilgilere göre sadece okullara verilen İŞKUR elemanı sayısı 60 kişi. Her okula bir kişi bile düşmemekte. Malazgirt´te ücretli öğretmen sayısı 120 civarında. Bu ciddi bir sayı. İstiyoruz ki bütün okullarımızda kadrolu öğretmenlerimiz istihdam edilsin. Öğrenci sayısı fazla olan okullarımız var. Bunların temizlik sorunları nasıl çözülüyor merak ediyorum. Her şeyi veliye, öğretmene havale eden bir anlayışımız var. Öğretmen arkadaşlarımızın çoğu kendi ceplerinden ya temizlik işçisi tutmakta ya da okulun kırtasiye ihtiyacını karşılamakta. Veli ile karşı karşıya gelmekte. Her hangi bir olumsuz vakada ise öğretmenin eğitim çalışanının yaptığı fedakârlık bir anda görmemezlikten gelmekte ve hemen soruşturma açılmakta ya da inceleme başlanmaktadır. Oysa Bakanlık öğrenci başı ödenek verse birçok sorun çözülebilir? dedi.

?Basına Düşen Bazı Önerileri Olumlu Buluyoruz?

Cumhurbaşkanlığı Eğitim Politikaları Kurulunca yapılan çalışmaları olumlu bulduklarını söyleyen Barışan:  ?Basına düşen bazı önerileri olumlu buluyoruz. Kariyer basamaklarının tekrar gündeme gelmesi güzel, yalnız aday öğretmenlik, öğretmen, uzman öğretmen geçişlerinin sınavla olmasını, başöğretmenliğin ise kıdeme bakılarak yapılması daha makul olur düşüncesindeyim. Bu gün vizyon belgelerinde yer almasına rağmen, Cumhurbaşkanımız bizzat telaffuz etmesine rağmen 3600 ek gösterge sorunu ile ilgili verilen demeçler dışında kayda değer bir gelişme yok. Oysa biz biliyoruz ki birçok Kamu Görevlisi bu konuda büyük beklenti içerisinde. Bunun için emekliliği gelmesine rağmen emekli olmayan memurlar var. Bunların emekli olması ile beraber birçok genç arkadaşımızın önü açılacak. Yine Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bir çalışma yok. Eğitimciye uygulanan şiddet ile ilgili yasal düzenleme hala mevcut değil?  diye belirtti.

?Kılık Kıyafet Yönetmeliğini Uygulamakla Biz Bir Yere Varamayız?

Barışan, kılık kıyafet yönetmenliğini uygulamakla bir yere varılamayacağını dile getirerek, şunları aktardı: ?Mülki amirlerimiz okullara gittiğinde ilk baktıkları şey eğitim çalışanın kılık kıyafeti. Okulun sorunu var mı, yeterli temizlik personeli var mı, okul sağlam yapılmış mı, eğitim öğretime uygun mu? Bunu sorgulayacağına senin bıyığın niye uzun, sakalın niye var, etek ve topuk boyun niye şu kadar değil gibi herkesi haki yeşili gören bir gözle etrafı süzmekte. Oysa 82 Anayasasında kılık kıyafet yönetmeliği artık miadını doldurmuş. Onlar eskidendi. Kılık kıyafet yönetmeliğini uygulamakla biz bir yere varamayız. Onu disiplin sopası olarak kullanmanın anlamı yok. Bu komediye 28 Şubat kalıntısı yönetmeliğe karşı altı yıldır sivil itaatsizliğimiz devam ediyor. Öğrenci okula sivil kıyafetle gidiyor ama öğretmen gidemiyor. Biz istiyoruz ki; devlet bizi tanımlamasın tanısın. Bunu uygulamak isteyenler bir şeyin 28 Şubat´ın özlemi içerisindedirler. Şu bilinmeli ki; biz teşkilat olarak, Memur-Sen olarak hem 28 Şubat´ı hem zihniyetini tarihin çöp sepetine attık. Onu hortlatmak isteyenler bizi karşılarında bulur. Bu Teşkilat her zaman olumlu işler, uygulamalar yapanların yanındadır? dedi.

Barışan, İlçe Kaymakamı Yalçın´ı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kaya´yı da Ziyaret Etti

Barışan ve beraberindekiler, Malazgirt´te yaptığı ziyaret esnasında ilk olarak Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın´ı ve ardından da İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Kaya´yı makamlarında ziyaret etti. Barışan: ?Malazgirt Kaymakamı Sayın Emre Yalçın´ı Başkan Vekilim Murat Demir, İlçe Başkanım Erhan Arslan ve Başkan Yardımcısı Muhammet Akça ile beraber ziyaret ettik. Nezaketi için Kaymakam Yalçın´a teşekkür ediyorum. Buradaki ziyaretinin ardından Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya´yı ziyaret ettik. Kendisine sendikamızın hazırladığı Eğitim çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri ile Mesleki Eğitimin Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporlarımızı takdim ettik. Nezaketinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum? diye kaydetti.