Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

EKMEĞİNİ YERLİ DOMATESLERİ SATARAK KAZANIYOR

Muş´ta ilkbahar mevsiminde ekimi yapılan bahçe hasatları başladı. Bahçelerde toplanan kırmızısı yerli domateslere yoğun ilgi var.

Her yıl bu mevsimde piyasaya çıkan yerli sebzelere ve meyvelere vatandaşlardan yoğun bir ilgi var. İlkbahar mevsiminde üreticiler tarafından bin bir zahmetle ekimi yapılan yerli sebzelerin hasadına başlandı.Bahçe hasatlarını başlayan üreticiler, yerli domatesin piyasada bol olması nedeniyle domates fiyatlarında büyük oranda düşüş yaşandığını ve halkın ise yoğun ilgi gösterdiğini söylediler. Hasadı yapılan bahçe domatesi, üreticiler tarafından kilo veya kasa işi olarak satılıyor. Ekimi yapılan yerli ürünleri at arabası ve traktör römorklarına yükleyerek, cadde cadde, mahalle mahalle satan üreticiler, bağ ve bahçelerde yetiştirilen domateslerin hormonsuz, sağlığa hiçbir zararının olmadığını ifade ettiler.  İlkbahar mevsiminde; domates, dolmalık biber, salatalık ve diğer sebze fidelerini 4 dönümlük bahçesinde diktiğini ve şimdide diktiği bu sebze fidelerinin hasadını yaparak, mahalle mahalle, sokak sokak, at arabasıyla sattığını belirten İbrahim Karakaya isimli yerli sebze satıcısı, domates ve dolmalık biberlerin kendine has tohumları olduğunu ve ilkbahar mevsiminde küçük tarlasında sebze fidelerini diktiğini belirtti. Manav ve marketlerde domatesin kilosu halen 3 ila 4 TL arasında olduğunu hatırlatarak, kendilerinin hem kilo işi hem de kasa işi sattıklarını söyleyen Karakaya, kasada 9-10 kilo domatesin olduğunu ve kasayı da 20 TL´ye sattığını belirtti. Yerli sebzelere yoğun bir talebin olduğunu kaydeden domates satıcısı Karakaya, yerli domatese ve diğer bahçe ürünlerine halkın yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Yerli domatesinin kaliteli olduğunu kaydeden Karakaya: ?Bizler ilkbahar mevsiminde domatesi ve diğer bahçe ürünleri bin bir güçlükle ekiyoruz, yetiştiriyoruz ve ucuz bir maliyetle satıyoruz. Burada domatesin hassı yetiştiriliyor. Biz bahçe domatesinin kilosunu 2 liraya satıyoruz. Ama genelde kasa işi satıyorum. Kasasını 20 TL´den satıyorum. Bu da çok ekonomik ve oldukçada yoğun ilgi görüyor.  Birçok yerde kilo işi ile domates satılmıyor. Birçok yerde üreticiler kasa işi ile daha hesaplı satıyor. Bu da vatandaş için oldukça ekonomik oluyor. Bize gelen vatandaşların çoğu domatesi kilo ile almaktan vazgeçip kasa işi alıyor. Bunu sadece yerli halk değil ilimize gelen memurlarda yapıyor? dedi.

?Pazar Sorunu Yaşıyoruz?

Muş´ta organik olarak yetiştirilen domates için pazar sorunu yaşadığını belirten Karakaya: ?Bağ ve bahçelerde yetiştirilen domateslerin hormonsuz, sağlığa hiçbir zararı yok. Bahar ayında ektiğimiz ve bu mevsimde hasadını yapıp sattığımız bahçe ürünlerinin tamamı hormonsuz ve doğaldır. Bu yıl ben 4 dönüm üzerinde bahçe ürünlerini ektim. Kilosunu uygun fiyata sattığımız için satışlarımız iyi. Ama ekimini yaptığımız yerli ürünleri toptan satamadığımızdan bizlerde at arabası ya da traktör römorklarına yükleyerek cadde cadde, sokak sokak ve mahalle mahalle dolaşarak satıyoruz. Ben yaklaşık 5 yıldır bu işi yapıyorum. dört nüfusum var ve tek geçim kaynağım domates üretimi. Tek umudumuz domateslerimizin satılmasıdır. Sağlıklı ve doğal olan domates ve biberleri alan vatandaşlarımız, aldıkları bu ürünleri kurutup salça yapıyorlar, konserve yapıyorlar. Kış aylarında bu ürünler pahalı olduğu için vatandaşlarımız bunları şimdiden alıp, kurutuyorlar. Kışın için bir de turşu yapıyorlar. Vatandaşlarımıza bir de tavsiyelerde de bulunuyorum. Kışın hazırlayacakları konserveler için yerli ürünleri kullanmalarını tavsiye ediyorum? diye belirtti.

?Doğal Ürünleri Tercih Ediyoruz?

Yerli üreticiler tarafından mahalle arasında satılan yerli sebzeleri alan vatandaşla ise, yerli sebzelerin hormonsuz ve doğal ürünler olduğundan dolayı tercih ettiklerini kaydettiler. Yerli ürünleri alan vatandaşlar ise, ?Yerli ürünler hem lezzetli hem de doğal olduğu için tercih ediyoruz. Kış hazırlıklarımıza başladık. Şuanda domates ve biberlerin fiyatları çok uygun olduğu için bizlerde kasa kasa alıyoruz. Aldığımız ürünleri, ya kurutuyoruz ya da konserve yapıp kullanıyoruz? dediler.