Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

?ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ TOPLUMUMUZUN AYRILMAZ PARÇASIDIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, bugün kutlanacak olan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir değerlendirmede bulunarak, engelli vatandaşların toplumun ayrılmaz parçası olduğunu vurguladı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, toplumsal yaşama eşit ve etkin bir katılım tüm bireylerin hakkı olduğunu söyledi. Ülkemizde son yıllarda toplumun ayrılmaz parçası olan engellilere yönelik hizmetlerin öncelikli hizmetler arasında yer aldığını ifade eden Müdür Aksoy, devletlerin, engelli vatandaşların hiç kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesi konusunda yükümlülükleri olduğunu  hatırlattı. Müdür Aksoy: ?Toplumsal Yaşama Eşit ve etkin bir katılım tüm bireylerin hakkıdır.  Bu Amaçla Birleşmiş Milletlere üye olan ülkeler tarafından Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve insan haklarından tam ve eşit ölçüde yararlanmaları amacıyla ?3 Aralık Dünya Engelliler Günü? olarak kabul edilmiştir. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi yurdumuzda da başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm özel ve kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları düzenledikleri etkinliklerle toplumun bu konuda daha çok bilinçlenmesini amaçlayarak toplumsal bir farkındalık oluşturmaya çalışmaktadırlar. Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımıza ilişkin olarak, çağdaş ve sosyal devlet anlayışı gereği sorunların çözümü için var gücümüzle çalışmamız ve engelli kardeşlerimize yönelik hizmetlerimizi öncelliklerimiz arasında değerlendirmemiz gerekmektedir? dedi.

?Ülkemizde Son Yıllarda Engelli Vatandaşlarımızın Yasal Hakları Genişledi?

Ülkemizde son yıllarda engelli vatandaşların yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyilileştirilmesine yönelik sosyal ve hukuk devlet ilkeleri kapsamında önemli çalışmaların yapıldığına işaret eden Müdür Aksoy: ?Engelli vatandaşlarımızın her alanda hiç kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için yasalar ve uluslararası sözleşmeler devletlere kalıcı ve çağdaş çözümler üretme sorumluluğu yüklemiştir. Ülkemizde son yıllarda engelli vatandaşlarımızın yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyilileştirilmesine yönelik Sosyal ve Hukuk devlet ilkeleri kapsamında önemli çalışmalar yapılmaktadır. Engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil,  toplumun her kesimini yakından ilgilendirmektedir. Gerçekleştirilen bu düzenlemelerle engelli vatandaşlarımızın; eğitim, ekonomi, istihdam, topluma uyum, koruma, erişebilirlik, sağlık ve benzeri alanlardan etkin bir şekilde faydalanmaları amaçlanmaktadır. Uygulamaya konulan bu toplumsal uyum çalışmalarının etkinliğini ve verimliğini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmek için engelli vatandaşlarla ilgili ön yargıların ve klişelerin ortadan kaldırılması ve engelli bireylerin yapamadıklarıyla değil yapabilecekleriyle değerlendirmeye tabi tutulmaları gerekmektedir.Engelli vatandaşlarımıza yönelik;  Sosyal, kültürel ve medikal modellerin toplumsal bir duyarlılıkla değerlendirilmesi temennisiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı ve kıymetli ailelerini şahsım ve müdürlüğümüz adına selamlıyor engellerin kalktığı bir toplumda mutlu ve sağlıklı yaşamayı diliyorum? ifadelerine yer verdi.