Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

?GERÇEĞİ ARATMAYAN BİR DEPREM TATBİKATINI GERÇEKLEŞTİRDİK?

Muş İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Veysi As, geçtiğimiz gün 2019 Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP)-Muş Saha Tatbikatı gerçekleştirildiklerini ve gerçekleştirdikleri saha tatbikatının da gerçeği aratmadığını ifade etti.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü´nün (AFAD) organizasyonunda AFAD ekipleri ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından geçen gün deprem tatbikatı yapıldı.Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2019 TAMP-Muş Saha Tatbikatı hakkında bir değerlendirmede bulunan Muş AFAD İl Müdürü Veysi As, senaryo gereği 5.9 (Mw) büyüklüğündeki deprem ve buna bağlı ikincil afetlerden oluşan senaryo, 100 personel ve 20 araç ile gerçekleştirdiklerini kaydetti. Muş Afet Müdahale Planı´nın sınandığı tatbikata, 26 hizmet grubu ve 1 destek ili tam kadro katıldığını vurgulayan Müdür As,  Senaryo gereği deprem enkazı altında mahsur kalan vatandaşlar için bölgeye AFAD ve UMKE ekipleri hızla intikal ederken, Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri de çevrede güvenlik tedbiri aldığını söyledi. Enkazın altında kalan yaralıların güvenli şekilde tahliyelerini sağlayan ekiplerin, bu kişilere ilk müdahaleyi yaptığını ifade eden Müdür As, Muş´ta gerçeği aratmayan bir deprem tatbikatı yaptıklarını söyledi. 15 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 4 No´lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının İçişleri Bakanlığına bağlandığını hatırlatan Müdür As: ?Sosyal devlet ilkesi çerçevesinde koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlayan, kaynakların rasyonel kullanılmasını öngören, insana önem veren bir anlayış ile nerede hayat orada AFAD sloganıyla ülkemize hizmet veren büyük bir kurum olduklarını ifade etmiştir. Entegre müdahale sisteminin temelini kuran Türkiye Afet Müdahale Planı(TAMP) kapsamında, 2019 TAMP-Muş Saha Tatbikatı gerçekleştirildi. Senaryo gereği 5.9 (Mw) büyüklüğündeki deprem ve buna bağlı ikincil afetlerden oluşan senaryo, 100 personel ve 20 araç ile gerçekleştirildi. Muş Afet Müdahale Planı´nın sınandığı tatbikata, 26 hizmet grubu ve 1 destek ili tam kadro katıldı. Düzenlediğimiz tatbikata İl Valimiz Sn Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında Vali Yardımcısı, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, İl Jandarma Komutanı, il müdürleri ve çevre illerden gelen çok sayıda davetli katıldı. Muş Afet Müdahale Planı´nı sahada test etmek için İl Müdürlüğümüz koordinesinde ?Yerel Saha Tatbikatı´ Sn Valimizin talimatıyla başlatılmıştır. Ana çözüm ortağı kamu kurum kuruluşların yanı sıra, UMKE, İtfaiye ve Polis senaryo kapsamında görev aldı. Deprem ve buna bağlı yangın ve altyapı kesintileri gibi ikincil olayların meydana geldiği tatbikatta senaryo gereği enkaz altında kalan vatandaşlar oldu. Yıkılan evlerde enkaz altındaki afetzedeler, sesli arama, sismik akustik dinleme cihazı ile kurtarıldı? dedi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Nedir?

Türkiye Afet Müdahale Planı´nın (TAMP) ne olduğu ile ilgili bir açıklamada bulunan Müdür As: ?Müdahaleyi hızlı ve planlı şekilde gerçekleştirerek hayat kurtaracak ve yaşamı normale döndürecek bir afet müdahale sistemidir. Afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlaması temel prensiplerine ilişkin referans noktasıdır. Müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ile koordinasyon birimlerinin rol ve sorumluluklarını tanımlayan ana kaynaktır. TAMP, afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan ulusal düzeyde 28, yerel düzeyde 26 acil hizmetin sorumluları ile destek ve çözüm ortaklarını belirler. Ülke çapındaki plana bağlı olarak, il afet müdahale planı ve her ilde hizmet verecek grupların hizmet grubu operasyon planı standartlarını ortaya koyar. Halk sağlığını, mülkiyeti, çevre ve kültür mirasını korumak, ekonomik ve sosyal kayıpları azaltmak için işletilen bir modeldir. İkincil afetleri önleyecek ya da etkilerini azaltacak TAMP, kaynakların etkin kullanımı yaklaşımı üzerine inşa edilmiştir? diye belirtti.  Müdür As, son olarak İstanbul´da meydana gelen 5,8 depremle ilgili olarak da, ülkenin her zaman bu tür doğal olaylara karşı hazırlıklı olması gerektiğini ifade ederek, AFAD olarak çalışmalarını ve eğitimlerini bu yünde gerçekleştirdiklerini söyledi.