Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

HDP´Lİ COŞKUN TBMM´YE SORU ÖNERGESİ VERDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Elazığ 2 No´lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. HDP´li Coşkun, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: ?Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Anayasa´nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96´ncı ve 99´uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. Elazığ 2 No´lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nde bulunan tutuklulara ayakta sayımın dayatıldığı, koğuş baskınları yapılarak fiziksel şiddet uygulandığı, gardiyanlar tarafından hakaret edildiği, keyfi olarak hücre cezalarının verildiği; kitap, dergi, gazete gibi yayınların verilmediği, tutukluların eşyalarına el konulduğu iddiaları tutukluların aileleri ve avukatları tarafından belirtilmektedir.  Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nde 4 Ağustos 2019 tarihinde; 15 tutuklunun gardiyanlar tarafından darp edildiği, tutuklulara işkence ve kötü muamele tehdidin devam ettiği iddiaları basında yer almıştır. Diyarbakır Barosu 09.08.2019 tarihinde söz konusu olay ile ilgili; ?Tutukluların vücutlarında işkenceye bağlı yoğun ekimozlar, şişlikler olduğunu; tutuklulardan M.K. ve A.D.´nin vücutlarında darp ve cebir izlerinin olduğunu? açıklamıştır.  Elazığ 2 No´lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nde bulunan tutuklu Medeni Kiye´nin,  ?yan odadakiler ile konuştuğu? gerekçesi ile gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldığı, uzun süre hücre cezasına çarptırılan Kiye´nin, geçirdiği kalp krizi sonucu koğuşa alındığı; devam eden süreçte uygulanan işkence sonrasında konuşma yetisini kaybettiği iddiası basında yer almaktadır. 4 Ağustostaki saldırıda yaralanan bazı tutukluların aileleri yasal telefon görüşmesi hakları kapsamında mahkumlara ulaşamadıklarını ifade etmektedirler? dedi.

Coşkun Bakan Gül´e 7 Soru Yöneltti.

HDP´li Coşkun konuyla ilgili Bakan Gül´e 7 soru yöneltti. Coşkun: ?Bu bağlamda; 1.Elazığ 2 No´lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nin tutuklu ve hükümlü kapasitesi ne kadardır? Cezaevinde şu an kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır?  2. Söz konusu cezaevinde kaç hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Hasta tutuklu ve hükümlülerin sağlığa erişim hakkı sağlanmakta mıdır? 3. Elazığ 2 No´lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nde bulunan tutuklulara ayakta sayımın dayatıldığı, koğuş baskınları yapılarak fiziksel şiddet uygulandığı; gardiyanlar tarafından hakaret edildiği, keyfi hücre cezalarının verildiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise cezaevi yönetimi ile görevli personeller hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? 4. Elazığ 2 No´lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nde bulunan tutuklulara kitap, dergi, gazete gibi yayınların verilmediği, iddiaları doğru mudur? Doğru ise yayınlarının verilmemesinin gerekçesi nedir? 5. Medeni Kiye´ye yapılan saldırı sonucu konuşma yetisini kaybettiği iddiaları doğru mudur? Sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?  6. Bakanlığınız tarafından söz konusu cezaevinde en son ne zaman denetim yapılmıştır? Yapılan denetim sonuçlarında yaşanan hak ihlalleri ve işkenceye dair bilgiler yer almakta mıdır? Bilgiler yer almaktaysa kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz? 7. Elazığ 2 No´lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi´nde yaşanan hak ihlallerini önlemek ve gerekli tedbirleri almak amacıyla Bakanlığınız çalışma yapacak mıdır?? diye sordu.