Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

HDP´Lİ KOÇYİĞİT, YAPILAN HARCAMALARI GÜNDEME TAŞIDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, ?Malazgirt Zaferi´nin 948. yıldönümü? nedeniyle Muş İl Özel İdaresi´nin araç, gereç ve teknik personelleri çalıştırılması ve harcamalar hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TB

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit; 26 Ağustos  ?Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümü? nedeniyle Muş İl Özel İdaresi´nin araç, gereç ve teknik personelleri çalıştırılmasını ve tören için yapılan harcamalar hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. HDP´li Koçyiğit, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu hususlara değindi: ?Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasa´nın 98´inci ve İçtüzüğün 99´uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 26 Ağustos ?Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümü? etkinlikleri nedeniyle Bitlis´in Ahlat ile Muş´un Malazgirt ilçelerinde gerçekleşen program için çok büyük bir bütçe harcanmıştır. 19 Ağustos´ta başlayan ve 26 Ağustos´a kadar devam edecek kutlamalar için il, ilçe ve özel idarenin tüm imkânları seferber edilmiştir.  Basına yansıdığı kadarıyla etkinliklerin yapılacağı Danişmentgazi Mahallesi´ndeki 70 bin metrekarelik alanda, giriş kontrol ünitesi, 250 otobüslük otopark, ikram kontrol alanı, tuvalet, şadırvan, giriş takı, 250 metre uzunluğunda fetih yolu, namazgâh, 100 bin kişilik merasim ve hitabet alanı, protokol dinlenme yeri, 8 helikopter pisti ve protokol otoparkı inşa edilmiştir. Tüm bu hazırlıklar için özellikle Muş İl Özel İdaresi´nin araç, gereç ve teknik personellerinin çalıştırıldığı ifade edilmektedir. Tören alanı için belirlenen Kale Parkı, 1071 Zafer Anıtı ve Milli Parkta hazırlıklar için çok sayıda yabancı firmanın çalıştırıldığı ancak bu firmalara da İl Özel İdaresi´ne ait araç ve gereçlerin tahsis edildiği iddia edilmektedir. ?Malazgirt Zaferi´nin 948. yıldönümü? nedeniyle İl Özel İdare´nin araç ve teknik personeli yaklaşık bir aydan fazladır hazırlıklar için kullanılmaktadır. Böyle olunca idarenin programları ve işleri sekteye uğramakta ve yurttaşlara hizmet gitmemektedir. İl Özel İdare bütçesinin tamamı 5302 Sayılı Kanun´a göre; belediye sınırları dışında kalan kırsal bölgede yaşayan yurttaşların alt ve üstyapı sorunları yol, su, çevre düzenlemesi için harcama İl Özel İdarenin görev ve sorumluluk alanına girmektedir. İl Özel İdarenin araç ve teknik personeli yaklaşık bir aydan fazladır Malazgirt´teki hazırlıkları için kullanılması kırsalda yaşayan yurttaşlara zamanında ve gerekli hizmetin ulaştırılmasında sıkıntılar ve mağduriyetler meydana geldiği anlaşılmaktadır? dedi.

Koçyiğit, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay´a 6 Soru Yöneltti

HDP´li Koçyiğit, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay´a 6 soru sordu. Koçyiğit: Bu bağlamda; 1. ?Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümü ?nedeniyle bu yıl kamu bütçesinden toplam ne kadar para harcanmıştır? Yapılan harcama kalemleri nedir?  2. Malazgirt tören alanları için şu ana kadar İl Özel İdare bütçesinden ne kadar harcama yapılmıştır?  İl Özel İdare bütçesinin hangi kaleminden harcama yapılmıştır? 3. Malazgirt tören etkinliklerinin yapılacağı alanlarda Muş İl Özel İdaresinin araç, gereç ve teknik personellerinin çalıştırıldığı iddia edilmektedir? Söz konusu iddialar doğru mudur? Doğruysa hangi yasal mevzuata göre çalıştırılmıştır? 4. Malazgirt tören etkinlikleri için Muş merkez, ilçe ve köylerde taşıma için toplam kaç araç kiralanmıştır? Kiralanan araçlar için araç başına ne kadar ödeme yapılmıştır? 5. İl Özel İdarenin araç ve teknik personeli yaklaşık bir aydan fazladır hazırlıklar için kullanıldığı, idarenin programlı işlerinin sekteye uğradığı yönündeki şikâyetlerden haberiniz var mı? Bununla ilgili bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?  6. 5302 Sayılı Kanun´a göre; belediye sınırları dışında kalan kırsal bölgede yaşayan yurttaşların alt ve üstyapı sorunları yol, su, çevre düzenlemesi İl Özel İdarenin görev ve sorumluluk alanına girmektedir. Buna göre idarenin araç, gereç ve teknik personeli Malazgirt´teki hazırlıkları için kullanılması hangi hizmetlerin aksamasına neden olmuştur?? diye sordu.