Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

?HER ZAMAN ÖĞRETMENLERİMİZİN YANINDAYIZ?

2019-2020 eğitim öğretim yılı ?Güvenli Okul, Güvenli Eğitim? toplantısına katılan İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bülent Baykal, öğretmen ve idarecilere yönelik yaptığı konuşmasında; her zaman öğretmenlerin yanında yer aldıklarını söyledi.

Muş Öğretmenevi´nde Vali Vekili Alper Çifçi başkanlığında gerçekleşen ?Güvenli Okul, Güvenli Eğitim? toplantısına katılan İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bülent Baykal, öğretmen ve idarecilere hitap etti. Baykal: ?Eğitim öğretim, hem ülkemizin hem de dünyanın daha müferrih, daha yaşanılabilir bir hale gelmesi için en önemli hareket tarzımız, önemli tarzımızdır. Bunu başarabildiğimiz sürece gelecekte çocuklarımız, onların çocukları daha iyi şartlarda yaşayabilecekler. Toplumumuz layık olduğu münhasır medeniyetler seviyesine ulaşmış olur. Jandarma sorumluluk bölgesinde okullarımızın genel durumu malumunuz olduğu üzere emniyet sorumluluk bölgesine göre biraz daha farklı özellikler arz ediyor. Köylerimizdeki mevcut okullarımızda ailelerin, akrabaların okuldaki öğrencilere sahip çıkması, giriş çıkışında, evine dönmesi kontrolü biraz daha kolay. Fakat bizim bölgemizde de en büyük sıkıntılardan biri muhakkak ki mesafelerin uzun olması, başta il merkezinde, ilçe merkezinde, belde merkezindeki okullara giden öğrencilerimizin taşınması ve aileler kolluk dışında diğer kurumların da bu okul güvenliği konusuna katkı sağlaması. Dün sayın emniyet müdürümüzle, başsavcımızla birlikte bir ilçemizi ziyaret etmiştik. Bu hep beraber bu işe el atmamızın ne kadar önemli olduğunu ifade etmek üzere bir anekdotu ifade etmek için paylaşıyorum, olay şudur efendim: her sene okul öğrencisi taşıyacak servis araçları çeşitli kooperatiflerimiz vasıtasıyla tespit ediliyor ve bu araçların sürücülerinin bilgileri en son kolluğa ulaşıyor, kollukta bu şahısların öğrencilerimizin taşınmasında, görev alıp almayacağı konusunu inceliyor. Yapılan incelemede geçtiğimiz senede aynı kooperatif tarafından ismi verilen ve öğrenci taşımasında uygun görülmeyen şahıslar tekrar bu senede bildirilmiş. Aynı şekilde liste ilgili kurumumuz tarafından kolluğa bildirilmiş, kolluk tekrar araştırma yaptığında iki listede de aynı kişilerin olduğunu görmüş. Bu bize neyi gösterir? Yani ne kooperatifimiz ne de biz önlem almamışız bu konuda. Sayın il emniyet müdürümüzün böyle çok can alıcı noktalardan bizim düşünce tarzımızı ortaya koyduğu husus, benim anladığım kadarıyla budur. Yani hep birlikte bu konuya sahip çıkmalıyız. Yarın-bugün, 8 yaşında, 10 yaşında, 12 yaşındaki çocuklarımızı emanet edeceğimiz servis şoförleri özellikle iyi bir şekilde tespit edilmeli, bu okul güvenliğiyle ilgili her alanda dikkat etmemiz gereken bir husustur? dedi.

?Okul Giriş ve Çıkış Saatlerinde 185 Adet Devriye Düzenliyoruz?

İl Jandarma Komutanı Baykal, okul giriş ve çıkış saatlerinde jandarma ekiplerinin 185 adet devriye düzenleyeceğini söyledi. Baykal: ?Bu konuyu sizinle paylaştıktan sonra birkaç bilgi daha vermek istiyorum. Jandarma sorumluluk bölgesinde 425 adet okulumuz mevcut. Bu okulların 362´sine güvenli eğitim koordinasyon görevlisi İl Jandarma Komutanlığımız tarafından belirlenmiştir. Şu anda açılması devam eden okullarımız var, öğretmen ataması yapılacak okullarımız var, bunların da tamam olmasıyla birlikte, bunlar açıldığı anda tüm açık okullarımıza güvenli eğitim koordinasyon görevlisi belirlenmiş veya atanmış olacaktır. Okul giriş ve çıkış saatlerinde 185 adet devriye düzenliyoruz. Bu devriyeler köylerimizi gezerek okullarımızdaki giriş ve çıkışlarda ki tedbirleri alıyorlar. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 1915 okul servisimiz jandarma trafik görevlilerimiz tarafından kontrol edilmiştir. 320 araca trafik yönünden para cezası uygulanmıştır, 36 araçta trafikten men edilmiştir. Bizim meslek kuruluşlarımız var, bu okul servislerinin koordinasyonundan sorumlu. Bu kooperatifler ve diğer meslek kuruluşlarımız muhakkak ki burada etkin rol yapmalı, trafiğe çıkamayacak şekilde kusurlu bulunan araçları kesinlikle görevlendirmemeliler. Onun dışında bu okullarımız arasında 277 okulda kamera güvenlik sistemi mevcuttur. Ayrıca 219 okulda ise tek kat, bazı okullarımız da 1 veya 2 sınıflı, tek kamera mevcuttur. Okulların çevresindeki kafe ve benzeri kötü alışkanlıklara çocuklarımızı yönlendirecek yerlerin kontrolü sürekli tarafımızdan yapılmaktadır. Buralar haricinde Jandarma sorumluluk bölgesinde son tespit 41 adet metruk bina mevcuttur. Şu ana kadar bunlardan 8´i yıkılmıştır, diğerlerinin de yıkılma veya metruk halden çıkarılma çalışmaları devam etmektedir. Jandarma teşkilatı olarak Muş genelinde okullarımızdaki öğretmenlerimizin yaşadığı sorunları biliyoruz. İl merkezindeki gibi süratle her türlü problemi çözme imkanları yok. Jandarma teşkilatı olarak şunu ifade etmek isterim: her Jandarma Karakol Komutanı, her jandarma karakol personeli ve ben her zaman öğretmenlerimizin yanındayız, lütfen ufak-büyük denmeden tüm problemleri jandarma karakoluna veya İl Jandarma Komutanlığına iletilmesi halinde gerekli tedbirleri almak için hazır olduğumuzu bilinmesini arz ediyorum. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu eğitim öğretim yılının hem memleketimize hem ülkemize hayırlı olmasını diliyorum? diye konuştu.