Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

İL GENELİ SATRANÇ TURNUVASINA YOĞUN KATILIM

Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nün düzenlendiği il geneli satranç turnuvasına yoğun bir katılım oldu.

Muş´ta satranç turnuvası düzenlendi. Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nün işbirliği ile satranç turnuvası düzenlendi. Bahçesehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nde düzenlenen il geneli satranç turnuvasına; Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilcisi Kasım Demirçin, Bahçesehir Koleji Muş 1071 Kampüsü Kurucusu Serdal Arslan ile Bekir Gülsarı, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı. Yoğun bir katılımın olduğu il geneli satranç turnuvasının ilk günkü programına katılan Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nün işbirliği ile Muş il geneli satranç turnuvasını düzenlendiğini ve kendisinin de  etkinliğinin açılış programına katıldığını söyledi.  Müsabakalara katılım sağlayan tüm öğrencilere ve velilere başlarılar dileyen Güler, sporun barış, kardeşlik ve dostluk olduğunu hatırlattı.  Güler, satranç sporunun çocukların zeka gelişimi açısından son derece önemli bir spor dalı olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi: ?Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nün işbirliği ile Muş il geneli satranç turnuvasını düzenlendi. İl Müdürlüğümüzce Bahçeşehir Kolejinde düzenlen Satranç Turnuvasında Muş Gençlik Merkezi olarak gençlerimizi yalnız bırakmadık. Sporun dostluk, kardeşlik olduğunu hatırlatır ve müsabakaların centilmenlik içerisinde geçmesini temenni ederim. Gördüğünüz gibi satranç turnuvası etkinliği gençlerce büyük ilgi gördü. Amacımız çocuklarımızı ve gençlerimizi sanatla, sporla tanıştırmaktır.  Bu bağlamda faaliyetlerimiz devam edecektir. Müsabakalara katılan tüm sporcularımıza başarılar dilerim? dedi.

?Zeka Oyunu Olan Satranca İlgi Arttı?

Bir zeka oyunu olan satranç sporuna ilginin son yıllarda arttığını belirten Güler: ?Öğrencilerimizin ders dışı zamanlarını olumlu değerlendirmek, kötü alışkanlıklar ve olumsuz davranışlardan korumak amacıyla; akademik, psikolojik, milli manevi ve ahlaki yönlerini geliştirme; eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenmektedir. Son yıllarda satranç turnuvaları ilkokul öğrencilerine kadar indi. Bu da demek oluyor ki turnuva sayılarında büyük artışların yaşanacağını gösteriyor. Bu ülke insanımız için olumlu bir gelişme, yani çocuklarımız ilkokul çağında zeka oyunu olan satranca ilgi duyuyorlar. Bu ilgi de çocuklarda zeka gelişmesine sebep oluyor.  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak öğrencilerimize sosyal ve kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunmaya devam edeceğiz. Satranç oynayanların iş ve eğitim alanlarında çok daha başarılı olduğu biliniyor.  Bu zeka oyunu zaman ilerledikçe eğitim ve daha sonra iş hayatında karşılaşabilecekleri zorlukları tahmin etme ve ona göre önlem almalarını sağlayacak. Bu da bireylerin yaptıkları ve yapacakları konusunda karşılarındakinin hamlesini hesaplamayı sağlıyor? ifadelerini kullandı.

?Satranç Turnuvasına Yoğun Bir İlgi Var?

?Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nün işbirliği ile Muş il geneli satranç turnuvası ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Bahçesehir Koleji Muş 1071 Kampüsü Kurucusu Serdal Arslan ise, satranç turnuvasına gençlerin yoğun bir ilgi gösterdiğini söyledi. Arslan: ?Okulumuz ve Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliğinin düzenlediği il geneli satranç turnuvamızın ilk gününü tamamladık. Katılımlarından dolayı tüm Veli ve Sporcularımıza teşekkür ederiz? diye belirtti.

?İlginin Fazla Olması Beni Mutlu Etti?

Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nün işbirliği il düzenledikleri il geneli satranç turnuvasına ilginin fazla olmasından ötürü çok mutlu olduğunu belirten Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilcisi Kasım Demirçin: ?Ben burada iki noktanın mutluluğunu yaşıyorum. Öncelikle ben bölge federasyon temsilcisiyim. Bu nedenle turnuva kalabalık bir ortamda geçtiği için oldukça mutluluk yaşadım.  Satranç matematiksel zekâyı arttırıyor, zaten dünya da ders olarak çoğu yerde okutuluyor. Özellikle sayısal derslerde çok yararlı olduğu yapılan deneyler sonucunda ispatlanmış.  Satranç eğitimi almış ve eğitim almamış iki sınıf karşılaştırılarak arasındaki büyük fark görülmüş bu deneylerle de ispatlanmış. Muhakeme yeteneğini arttırıyor, doğru düşünmeyi, zamanında düşünmeyi sağlıyor satranç oyunu. Kısa zamanda öğrenilen bir oyun olduğu için herkesin öğrenmesi lazım. Zaten daha önceden bizde böyle bir şey yoktu, faydası görüldükten sonra okullarda eğitimi verilmeye başlanmış. Herkesin satranç öğrenmesi lazım ve ben buradan da katkılarından dolayı  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü yetkililerine teşekkür ediyorum? diye konuştu.

?Satranç Oyunu Bir Mücadele Yönetimidir?

Satranç oyunun bir mücadele yönetimi olduğunu ifade eden turnuvaya katılım sağlayan gençler ise, satranç sporunun çok zevkli olduğunu kaydettiler. Satranç sporunun eğitim açısından da çok faydası olduğunu da dile getiren gençler şunları aktardılar:  ?Satranç sporu, eğitim açısında çok faydası olan bir spor oyunudur. Yaşamda da satranç oyununda da esas olan mücadeledir. Satranç bir mücadele yönetimidir. Yönetim becerisidir. Yönetim sanatıdır. Hatta bazen bir kriz yönetimidir. Satranç bizlere oyunda olduğu gibi yaşamda da kısa ve uzun vadeli hedeflerin olması gerektiğini, amacı olmayan oyunun da yaşamın da bir şey ifade etmeyeceğini anlatır. Satranç oyunu analiz etme, hızlı ve doğru karar verme sanatıdır. Hedefe ulaşmak için bir plan yapılması, bu plan doğrultusunda eldeki olanakların en akılcı, en ekonomik kullanımını öğretir. Hedefe ulaşan yolda, gelebilecek tüm olumsuzluklara karşın tedbirli olmayı, ayrıntılar hesaplansa bile yapılan tüm hamlelerin asıl amaca hizmet etmesi gerektiğini ortaya koyar. Bu kış mevsiminde sosyal aktivitelerin az olduğu Muş´ta bizlere böyle bir imkanı sağlayan Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ve Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü yetkililerine sonsuz teşekkür ederiz? dediler.