Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

İŞKUR 4 BİN 500 KİŞİYE DESTEK VERİYOR

Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğünce başlatılan işbaşı programları ve meslek edindirme kursları sayesinde binlerce kişi hem meslek sahibi oldu hem de ekmek paralarını kazandılar.

Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü başlatılan işbaşı programları, meslek edindirme kursları ve kentte açılan tekstil fabrikası ile birlikte yaklaşık 4 bin 500 kişiye İŞKUR destek veriyor.  İŞKUR´un işbaşıprogramları, meslek edindirme kursları ve kentte açılan tekstil fabrikasında binlerce kişinin istihdamına verdiği destekle ilgili bir değerlendirmede bulunan Muş İŞKUR İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Muş İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından işbaşı programları, meslek edindirme kurslarınca desteklenen 19 tekstil firmasında yaklaşık 2 bin kişi istihdam edildiğini ve kurs ve işbaşı programlarından faydalanan kişi sayısının da 2 bin 500 olduğunu kaydetti. İŞKUR İl Müdürlüğü olarak 2019 yılında farklı farklı çalışmalar içerisine girdiğini dile getiren Müdür Taylan, 2015 yılında ilimizde  2 tane tekstil firması varken, şuan 19 tane tekstil firmasının olduğunu belirtti. Taylan: ?Önümüzdeki süreçte 3 firma daha tekstil açacaktır. Bu tekstil firmamızda ortalama 2 bin kişi çalışmakta. Fakat işbaşı programlarımızı ya da meslek edindirme kurslarımızı da üzerine koyduğumuzda yaklaşık 4 bin 500 kişiye İŞKUR destek veriyor. Bu aile bazında hesaplandığı zaman her bir ailede 5 kişi bile olsa 25 bin kişiye tekabül eder. Bu küçümsenecek bir rakam değildir. İŞKUR ve devletimizin bu hizmetleri aşikardır.  Bölgemiz aslında iş potansiyeli çok, iş gücü çok olan bir bölge. İşverenlerimizi özellikle davet ediyoruz. Muş´un dışında bulunan işverenlere özellikle diyoruz ki; lütfen Muş´umuza gelin yatırım yapın. Yalnız tekstil üzerine değil. Muş Ovası 85 kilometre uzunluğunda, 30 kilometre genişliğinde, içinden iki tane nehrimizin geçtiği genişçe bir ovamız var. Muş hem karayoluyla, hem havayoluyla, hem demiryoluyla, Doğu Anadolu´nun merkezi illerinden bir tanesi. Bütün yatırımcılarımız için çok uygun bir yer. Bu nedenle biz işverenlerimizin ısrarla gelip buraya yatırım yapmalarını istiyoruz. İŞKUR İl Müdürlüğü olarak bakanlığımızın ve Genel Müdürlüğümüzün bize verdiği talimatlar doğrultusunda, Sayın Valimizin de destekleriyle farklı işlerimiz var? dedi

?İşbaşı Eğitim Programında Verdiğimiz Destek Sayımız Bin 978?

Bu yıl içerisinde İŞKUR´un işbaşı eğitim programında verdiği destek sayısının bin 978´e ulaştığını belirten Müdür Taylan, Muş ilinin en büyük probleminin mesleksizlik olduğunu vurguladı. Taylan: ?Biz mesleksizliği gidermek için öncelikle meslek edindirme kursları açıyoruz. Bu tekstil firmasında çalışan 2 bin kişinin çoğunluğu bizim kurslarımız sonucunda bu işe başlamışlardır. Bunun yanında işverenlerimize işbaşı eğitim programı veriyoruz. 2 tane ve daha fazla işçi çalıştıran işverenlerimize mutlaka işbaşı eğitim programımızdan destek veriyoruz. Bu yıl içerisinde işbaşı eğitim programında verdiğimiz destek sayımız bin 978´e ulaşmıştır. İşbaşı eğitim programında kişi işi bizzat gidip iş yerinde çalışarak öğreniyor. Ve bu sayede bir meslek sahibi olabiliyor. Girişimcilik kursları veriyoruz, bireysel danışmanlık yapıyoruz. Özellikle şu anda kadın ve genç istihdamına daha önem veriyoruz. 909 kişilik meslek edindirme kursları açtık. Bu kursların yaklaşık 600 tanesinde bayan kursiyerlerimiz mevcuttur. İlimizde istihdamın arttırılması için elimizden geldiğince çalışıyoruz ve çalışmaya da devam ediyoruz. Bu tür tekstil firmalarımızın artması için de temenni de bulunuyoruz? diye konuştu.

?İŞKUR İşsiz İnsanlarımızın Meslek Sahibi Olmasını İstiyor?

Muş´un ekonomisine çok büyük bir katkısı olan İŞKUR´un en büyük gayesi, işsiz insanların meslek sahibi olmasını sağlamak olduğunu kaydeden Müdür Taylan:  ?İş-Kurun amacı istihdamı artırmak, istihdamın düşmesini engellemek ve ekonomiye büyük bir katkı sağlamak. Biz bu katkıyı hedef değil de dolaylı sağlıyoruz. Şöyle ki; işsiz insanlarımızın meslek sahibi olmasını istiyoruz. İşverenlerimizin eleman yetiştirmesini istiyoruz. Tabi bunlar eleman yetiştirirken meslek edindirmek kurslarımızla, işbaşı eğitim programlarımızla veya ekonomik anlamda TYP´yle biz bunlara asgari ücret niteliğinde destek oluyoruz. Muş İŞKUR İl Müdürlüğünün Muş ekonomisine ayda verdiği destek 5 milyonun altında değildir. Bu tür işlemlerimize harcadığımız para 78 milyonu bulmuştur. Bu Muş ekonomisi için çok büyük bir katkıdır. Bu rakam Muş´ta birçok işverenin toplam cirosundan çok daha fazladır. Biz bu ekonomik desteği yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz bize bu imkanı, fırsatı veriyor. Bizde bu imkanı sonuna kadar ilimiz için kullanacağız? ifadelerine yer verdi.

?Günde 900-950 Adet Pantolon Üretimi Yapıyoruz?

Günde 900 ila 950 adet arasında pantolon üretimi yaptığını ifade eden tekstil firması Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Demirel de, 2019 yılı içerisinde Muş´un ekonomisine 1,5 milyon TL´lik bir katkı sağladıklarını aktardı. Demirel:  ?Burada 65 personelimiz var. Burada pantolon üretimi yapıyoruz. Yaklaşık 1 yıldır burada üretim yapıyoruz. İŞKUR İl Müdürlüğü bir yıl içerisinde kurslar ve diğer konularda yardımcı oluyorlar. Şu anda 2 bandımız var ve bir bandımız faal olarak çalışıyor. İkinci bandımızı da faaliyete koymayı düşünüyoruz. Burada yaklaşık 150 kişinin istihdamını sağlamak istiyoruz. Burada günde 900-950 adet pantolon üretimi yapıyoruz. Bu öncelikli hedefimiz kaliteli ve temiz ürün üretmektir. Burada çalışan personellerin yüzde 80-90´ını kendimiz burada yetiştirdik. Onun için şu anda üretimimiz düşük ama ilerleyen zaman içerisinde hem üretimi hem de çalışan personel sayısını yükseltmeyi düşünüyoruz. Bir yıllık çalışmamız içerisinde Muş ekonomisine 1,5 milyon TL bir katkımız olmuştur. İnşallah kapasitemizi artırarak daha fazla ekonomiye katkımız olacaktır? dedi.

Tekstil firmasında çalışan personellerden Şevval Yavuz da, bir yıldır tekstil firmasında çalıştığını ve buradan kazandığı parayla aile ekonomisine katkı sağladığını söyledi.