Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

KADINLAR ADEM KURSUNDA MESLEK ÖĞRENİYOR

Muş Aile Destek Merkezi (ADEM) tarafından açılan kuaför ve aşçılık kursuna katılan kursiyerler, hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Muş´ta ADEM tarafından açılan ve İŞKUR Müdürlüğünün desteklediği kurslara kadınlar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. ADEM hizmet binasındaki kuaför kursuna 25, aşçılık kursuna da 15 kursiyer kayıt yaptırdı. Burada hem meslek öğrenen hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.  Kuaför kursuna katılan kursiyerle saç ve makyaj alanında birçok konuda bilgilendirilirken, aşçılık kursundaki kursiyerde yöresel lezzetleri sofralara taşıyor. Kuaför kursuna katılan kursiyerlerden Hatice Kahraman, Aile Destek Merkezinde açılan ve İŞKUR tarafından desteklenen kuaförlük kursuna katıldığını söyledi.  ADEM sayesinde ev hanımlarına iş olanağı sağlandığını kaydeden Kahraman: ?Bu kursu bitirdikten sonra bir yerde rahatlıkla işyeri açabilirim. Bu biz kadınlar için çok önemli bir kurs. Burada ADEM koordinatörümüz ve usta öğreticimiz her konuda bize yardımcı oluyor. İŞKUR tarafından verilen ücretle bir kısım kazanç sağlıyoruz ve kadınlar olarak burada kendimizi geliştirip meslek sahibi olabilme imkanımız var? dedi.

?İŞKUR Destekli Kuaför Kursu Açtık?

Kurs Usta Öğreticisi Tuba Koç ise, ADEM´de İŞKUR destekli kuaför kursu açtığını belirterek, ?Burada 25 öğrencim var. Kursiyerlerimize işyeri açmaları ve meslek sahibi olmaları konusunda iş öğretiyorum. Ayrıca kursiyerlerimiz İŞKUR´dan bir miktar kurs ücreti alıyorlar. Burada hem sosyalleşiyorlar hem de destek amaçlı İŞKUR kapsamında ücrete tabi tutuluyorlar. Bir kuaförün bildiği tüm işi kursiyerlerimize öğretiyorum? ifadelerini kullandı.

?Aşçılık Kursunda Yöresel Lezzetleri Öğrendik?

Aşçılık kursunda yöresel lezzetleri öğrendiklerini ifade eden aşçılık kursu kursiyeri Gözde Gül Karabudak da, ?Çok güzel yemekler öğreniyoruz. Bilmediğimiz yöresel yemekleri hocalarımız sayesinde burada öğreniyoruz. Ben Elazığlıyım hiçbir şekilde Muş Köftesini bilmiyordum ve burada öğrendim, mantı açmasını bilmiyordum mantı açmayı öğrendim. Kursun çok faydasını gördük. Umarım ileride daha fazla faydasını göreceğiz. Buradan alacağım sertifika sayesinde kendi işyerimi açabilirim. Bunu da düşünüyorum. Ayrıca burada öğrendiğimiz farklı yöresel lezzetleri sofralarımıza taşıyoruz? diye konuştu.

?Kuaförlük Alanında 25, Aşçılıkta İse 15 Kursiyerimiz Kursa Katılıyor?

2019 yılı içerisinde İŞKUR destekli kuaför ve aşçılık kurslarının başladığını ifade eden ADEM Koordinatörü Emel Alakuş ise, kuaförlük alanında 25, aşçılıkta ise 15 kursiyerin olduğunu söyledi.  ADEM´de eğitim gören kursiyerlerin sonrasında kendilerine iş olanağı sağlayabildiklerini işaret eden Alakuş, ?Bizde eğitim görüp sonrasında kendilerine işyeri açmış olan öğrencilerimiz var. Bizde bu durumu gördükçe onur duyuyoruz. Kuaförlük alanımız 40 gün, aşçılık ise 2,5 ay sürüyor. İş kur haricinde bu kurslarımız 1 yıl boyunca devam ediyor. Kadınlarımızın kurumumuza yoğun ilgileri var. Hem mesleki olarak ileride bu eğitimlerini işe döktükleri için hem de sosyalleşme amaçlı kurumumuzdan faydalanıyorlar. Kadınlar burada sadece meslek öğrenmiyorlar. Kurumumuzda sosyologlarımız, öğrencilerimizle ayrı ayrı ilgileniyor. Burada sürekli sosyal aktiviteler yapıyoruz ve seminerlerimiz oluyor? şeklinde konuştu. (İHA)