Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI RESMEN BAŞLADI

Ülke genelinde ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması dün itibariyle başladı ve uygulama 1 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek.

Araçların kış lastiği takma zorunluluğu dün itibariyle başladı. 1 Aralık itibariyle araçlarına kış lastiği takmayan sürücülere 625 TL para cezası uygulanacak. Dün başlayan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması nedeniyle Muş İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü´ne bağlı ekipler, Muş merkez Karaköprü Köyü´ndeki Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önünde, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda lastik kontrolü yaptı.  2012 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yürürlüğe giren ?Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik?e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kış lastiği takmayan araç sahiplerine uygulanacak 625 liralık ceza, 1 Ocak 2020´den sonra, cezanın Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından güncelleneceği belirtildi. Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre; yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

?Kış Lastiği Kışın Sürücülere Güven Verir?

Yaklaşık bir haftadır yoğun bir çalışma temposu içerisine girdiklerini söyleyen oto lastik satıcısı ve değişimi İlhan Er, kış lastiği takma zorunluluğu uygulamasının başlamasıyla birlikte lastik değişimi çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Son birkaç gündür sabahın erken saatlerinden, gece geç saatlere kadar çalıştıklarını vurgulayan Er, sürücülerin; 1 Aralık (dün) itibariyle kış mevsimi ile birlikte kar lastiği takmaları gerektiğini ifade ederek, kar lastiği uygulamasının başladığını hatırlattı.   Kış lastiğinin kışın araç sürücülerine güven verdiğini ifade eden Er: ?Toplu taşımacılık yapan ve şehirlerarası yolları kullanan sürücüler başta olmak üzere, tüm araç sahiplerinin kar lastiği kullanması gerekiyor. Çünkü kışın lastiği kış lastiğidir. Kış lastiği; ıslak, karlı ve buzlu yollar için özel olarak hazırlanır. Özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde kış koşullarında daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlar. Kış lastiği kullanımına sadece ticari araç değil, tüm sürücülerin özen göstermesi gerekir.  Çünkü yağışlı havalardaki kazaların önemli bir kısmı uygun lastiklerin kullanılmamasından kaynaklanıyor. Öğrenci servisi ve toplu taşıma araçları en kısa zamanda lastiklerini değiştirmesi gerekir. Kış lastiğinin trafiğe çıkan tüm sürücüler tarafından yaygın kullanımı, kış aylarında tehlikeli ve çekilmeyecek hale gelen trafik çilesini de büyük ölçüde azaltır ve trafiğin daha güvenli ve akıcı olmasına katkı sağlar. Çünkü Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için dün itibariyle başladı. İşlerimiz son iki haftadır epey yoğun ve önümüzdeki günlerde de yoğun geçmesini bekliyoruz. Bizler sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar işyerimizde vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Günde yaklaşık 30 aracın lastiğini değiştiriyoruz. Araç lastik değişim ücretimiz ise 40 TL´dir. Bizlerde bu havada günün yaklaşık 12 saatini bu işle uğraşıyoruz. Bu işi yaparak ekmeğimizi kazanıyoruz? diye belirtti.