Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

MŞÜ, 9 BİN 500 ÖĞRENCİSİYLE YENİ AKADEMİK YILA BAŞLADI

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 9 bin 500 öğrenci sayısı ile yeni akademik yıla başladığını ifade etti.

Muş Alparslan Üniversitesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılına başladı. Yeni akademik yıla başlayan Muş Alparslan Üniversitesi´ne, resmi verilere göre 2 bin 500 çiçeği burnunda öğrenci yeni kayıt yaptırdı.Üniversitenin yeni akademik yılına başlamasıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin toplam öğrenci sayısının 9 bin 500 olduğunu belirtti. MŞÜ´nün bölgede çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Polat, YÖK tarafından kampüs yerleşkesinde yaptırılan dersliklerin, sosyal alanların, spor salonlarının, hobi bahçelerinin ve diğer çalışmalarıyla göz kamaştırırken, akademik personel sayısının da 607´e ulaştığını söyledi. Rektör Polat, bu yıl MŞÜ´ye 2 bin 500 yeni kayıt yaptıran öğrencinin olduğunu dile getirerek, üniversitenin her alanda büyüdüğünü vurguladı. Rektör Polat: ?2015 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Muş Alparslan Üniversitesine rektör olarak atanmıştım. Gelmiş olduğumuz 2015 yılında öğrenci sayımız resmi verilere göre 8 bin 150 idi. An itibari ile üniversitemizdeki öğrenci sayımız 9 bin 500´e yaklaşmış durumdadır. Akademisyen mevcudumuz itibariyle de 2015 yılında ünvanlı 75 akademisyenimiz mevcut iken, bugün ünvanlı akademisyenimiz 228 olmuştur. Bu bölge açısından çok ciddi bir rakam. Toplamda da akademisyen sayımız araştırma görevlileri, öğretim görevlileri de dahil edilince 607 civarındadır? dedi.

?MŞÜ Öğrenci Dostu ve Öğrenci Merkezli Bir Üniversitedir?

Muş Alparslan Üniversite´nin öğrenci dostu ve öğrenci merkezli bir üniversite olduğunu açıklayan Rektör Polat, üniversite olarak bu konuda bazı çalışmalarının olacağını kaydetti. Muş Alparslan Üniversitesine yeni kayıt yaptıran öğrencilere hem Muş´u tanıtmak hem de üniversiteyi ve üniversitenin tüm olanaklarını tanıtmak ve anlatmak adına çeşitli eğitimler vereceklerinin altını çizen Rektör Polat:  ?Muş Alparslan Üniversitesi Öğrenci dostu ve öğrenci merkezi bir üniversitedir. Bu açıdan yeni gelen öğrencilerimize hem şehrimizi tanıtmak hem de üniversitemizi tanıtmak adına çeşitli eğitimler verilecek. Bu oryantasyon eğitimleri kapsamında üniversitemizin idari birimleri, akademik birimleri, fiziki mekanları, sosyal tesisleri, sportif tesisleri tanıtılacak. Öğrencilerimize tayin etmiş olduğumuz danışmanlar üzerinden hem Muş´un sosyo, kültürel ve coğrafi yapısı hakkında bilgiler verilecek hem de öğrencilerimizin karşılaşmış oldukları barınma ve iaşe gibi sorunları bizzat öğrencilerle bire bir görüşmek suretiyle çözüme kavuşturulmaya çalışılacak? ifadelerini kullandı.

?MŞÜ Son Dönemde Bölgenin Gözde Üniversitesi Haline Geldi?

MŞÜ´nün 2007 yılında kurulduğunu hatırlatarak, son yıllarda bölgenin gözde üniversitesi haline geldiğini ifade eden Rektör Polat:  ?Muş Alparslan Üniversitesi 2007 yılında kurulan bir üniversitesi. 2007 yılında kurulduğu zaman burada birkaç fakülte, birkaç Meslek Yüksekokulu vardı. Ama şu an itibariyle baktığımız zaman 7 fakülte var. Yeni kurulmakta olan fakültelerimiz var. Ama şu an itibariyle baktığımız zaman Yüksekokulumuz YÖK Genel Kurulunda alınan kararla Sağlık Fakültesine dönüştürüldü. Fakültemizin kararı Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasında. Son dönemde 5 akademik birim açtık. Bunlardan 2 tanesi 4 yıllık lisanslı eğitimi, 3 tanesi de ön lisans eğitimi. Bunlar üniversitemizi farklı bir noktaya taşıdı. Uygulamalı Bilimler Fakültemiz, Bitkisel ve Hayvansal Üretim 2 bölümle faaliyet veriyor ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESY0 ) Türkiye´de sadece 2 Üniversiteden olan Engelliler için Spor Eğitimi Bölümü sadece bizim üniversitemizde açıldı. Şu anda 4 bölümde yaklaşık 200 civarında lisans öğrencileri aldık. Çok başarılı bir Yüksekokulumuz olduğunu söyleyebilirim.  Varto´da, Bulanık´ta Meslek Yüksekokulu ve yine Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunu açtık. Buralara yüzde 100 doluluk oranları olan bölümlerde açtık. Bu açıdan üniversitemiz kendi akranlarıyla kıyasladığı zaman önemli bir mesafe kat etmiştir diyebiliriz. Bizler tarım ve hayvancılıkla ilgili projelerimizi YÖK´e sunduk. Bölgesel kalkınmada misyon odaklı hayvancılıkta 5 pilot devlet üniversitesinden birisi olduk? diye konuştu.