Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

MŞÜ´DE ?MUŞ OVASI ULUSLARARASI TARIM KONGRESİ? DÜZENLENDİ

Muş Valiliği ve Muş Alparslan Üniversitesi´nin işbirliği ile Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde ?Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi? düzenlendi.

Muş Valiliği ve Muş Alparslan Üniversitesi´nin işbirliği ileMuş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde düzenlenen ?Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi? dün başladı ve 27 Eylül Cuma gününe kadar sürecek. Muş Alparslan Üniversitesi 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen ?Muş Ovası ?Uluslararası Tarım Kongresi?ne; Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Jandarma Komutanı J. Kıdemli Albay Bülent Baykal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan, MŞÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ,  Kastamonu Üniversitesi´nden Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, Çukurova Üniversitesi´nden Prof. Dr. Rüştü Hatipoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi´nden Prof. Dr. Musa Sarıca, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Daha sonra kongrenin açılış konuşmasını MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat yaptı. Polat, 4 gün sürecek olan ?Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi?nde; bahçe bitkileri, bitki besleme, bitki koruma, gıda bilimi, su ürünleri, süt teknolojisi, tarım ekonomisi, tarım makineleri, tarımsal biyoteknoloji, tarımsal yapılar ve sulama, tarla bitkileri, toprak bilimi, zootekni, peyzaj mimarlığı gibi konuların masaya yatırılacağını belirtti. Polat, Muş tarımının 3 önemli hususunun olduğunu ve çok büyük bir alana sahip olduklarını hatırlatarak, şunları söyledi: ?Bu alanla ilgili en önemli hususlardan birisi sulama konusunda sorunlarımızı çözecek baraj, göl ve nehir gibi su rezervlerimiz var. Muş Ovası´nın kimyasalla kirletilmemiş toprakları var. En önemli husus genç kırsal nüfusun çok fazla sayıda olması. Bu nedenle tarım potansiyelimizin harekete geçirecek bir motivasyon sağlaması durumunda hem ilimize hem de ülkemize çok önemli getiriler sunabilecek bir imkan olması. Bu üç önemli hususun elimizdeki mevcut ova potansiyeliyle değerlendirildiğinde ülkemize büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum." dedi.

?Muş Ovası ülkenin 3. Büyük Ovası Konumunda?

MŞÜ Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise, Muş Ovası´nın Çukurova ve Konya´dan sonra 165 bin hektar devasa bir ovayla ülkenin 3. büyük ovası konumunda olduğunu kaydetti. Liz, Malazgirt ve Bulanık ovalarının 278 bin hektar olduğunu belirten Karadağ: "İlimiz yonca üretiminde 53 bin hektar alanla Türkiye´de 4. sırada olmasına rağmen bir milyon 343 bin ton yeşil ot verimiyle Türkiye´de bazen ikinci bazen birinci sırada yer almaktadır. Ülke geneli hayvan sayısı bakımından ilimizin sıralamasına baktığımızda kaz ve ördek yetiştiriciliği bakımından Türkiye´de ikinci, manda varlığı bakımından altıncı, küçükbaş hayvan varlığı bakımından 12. hindi varlığı bakımından yedinci, 3 binin üzerindeki hayvan varlığı bakımından ise 17. sırada yer almaktadır" diye konuştu.

?Tarım Aynı Zamanda Bir Güvenlik Konsepti İçerisinde Yer Alan Değerli Bir Kompartmandır?

Programda konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz ise, iktisadi açından tarımın her şeyden önce devletin müdahalesi ve desteği olması gereken bir alan olduğunu söyledi. Gündüzöz: "Hükümetimiz son yıllarda tarım alanında önemli çabalar içerisinde. Özellikle bu konunun bir güvenlik meselesi olduğunu buradan ifade etmek isterim. Tarım sadece sektörden ibaret değildir. Tarım aynı zamanda bir güvenlik konsepti içerisinde yer alan değerli bir kompartmandır. Milli güvenlikte bugün gıda ve çevre enerji güvenliği kavramları asli olarak önümüze çıkmaktadır. Muş tarım alanında son derece önemli bir potansiyele sahip bir ildir. Muş Ovası bin 700 kilometre kare civarında bir ova. Bunun yanında Liz, Bulanık ve Malazgirt ovalarına hesaba kattığımızda 2 bin 800 kilometre karelik devasa bir ova potansiyelimiz var. Bu ova potansiyelinin yanında mevsimsel şartlardan dolayı 3 ürün alma kabiliyetimiz zayıf olabilir. Ama ova varlığı olarak çok önemli bir alana sahibiz" dedi.

Konuşmalardan sonra rogram, Türkiye, Tunus, İran Pakistan, Makedonya, Azerbaycan ve Kırgızistan´daki üniversitelerden gelen bilim adamlarının sunumları ile devam etti.