Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

MUŞ AGD, STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı Salih Turhan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Muş´a geldi.

Muş´a gelen Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, Muş AGD´nin düzenlemiş olduğu kahvaltı programına katılarak, Muş´taki Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Düzenlenen kahvaltı programında bir konuşma yapan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, son 3 yıldır Türkiye genelinde Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya gelmeye çalıştıklarını söyledi. Turhan: ?Muş Anadolu Gençlik Derneğinin düzenlemiş olduğu kahvaltı organizasyonunda bir araya geldik.  Son 3 yıldır Türkiye genelinde sivil toplum kuruluşlarımızla ve kanaat önderleri ile bir araya gelmeye çalışıyoruz. Tabi burada çeşitli maksatlar var. Bunlardan biri kardeşlerimizle dertleşmek, halleşmek, sıkıntıları konuşmak ve bunları nasıl beraber hal edeceğiz maksadıyla bu toplantıları düzenliyoruz. Burada birçok STK var, bazı konularda farklı düşünüyor olabiliriz ama esas itibari ile bizim müşterek hususlarda bazı mesellerin üzerine giderek çalışmalar ortaya koymamız gerekir. Bunları hatırlamak adına bu gün bu programda bir araya geldik.  Şunu ifade etmek istiyorum; ülkemiz ve dünyadaki Müslümanlar açısından çok önemli problemlerle karşı karşıyayız.  Ben özelikle burada gençlerimizin yaşamış olduğu problemleri dile getirmek istiyorum. Bu problemlerin nasıl çözüleceği konusunda sizlerle fikir alışverişi yaparak çözün noktaları arayacağız. Yaşanan sıkıntıları ifade etmek adına hepinizin malumu son 1 ayda ülkemizde önemli 3 olay oldu. Nedir bu olaylar; insanların fert olarak intihar ölümlerini çok duyuyorduk. Ortalama yılık 3 bin 500 civarında insanımız, özelikle gençlerimiz intihar ediyorlar. Tabi kendileri açısından gerekçeleri var. Bu az bir rakam değil buna neredeyse alışmaya başladık.  Ama son bir aylık dilim içerisinde basına da yansıyan intihar vakaları ile karşı karşıyayız. Nedir bu intihar vakaları toplu aile intiharları ile karşı karşıya kaldık. İlk olay İstanbul da dört kardeş bir kimyasal madde kullanarak toplu bir şekilde intihar ettiler. İkincisi Antalya ilinde biri çocuk 3 kişi yine kimyasal bir gaz ile intihar etiler. Öbür tarafta yine İstanbul da yaşanan vakada anne baba ve çocuklar toplu bir şekilde intihar etti.  Bunların gerekçeleri var bir kısmı geçim sıkıntısından dolayı bazıları ise aile içerisindeki geçinme sıkıntısından dolayı bu olaylara kalkışıyorlar? dedi.

 ?Teknolojinin Gelişmesi Evlatlarımız Bizlerden Uzaklaşmaya Başladı?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların hayatına giren televizyon, telefon ve bilgisayar gibi aletler yüzünden evlatların ailelerinden uzaklaşmaya başladığını söyleyen Turhan:  ?Hem Türkiye de hem de dünyada Müslüman gençlere ifsadına yönelik çok büyük çalışmaların yürütüldüğünü duyuyoruz. Hele ki teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren televizyon, telefon ve bilgisayar gibi aletler yüzünden evlatlarımız bizlerden uzaklaşmaya başladı.  Oyunlar çocuklarımızı tarumar ediyor. Geçtiğimiz yıl Siyonist yapıların organizasyonunda internet üzerinden oynatılan oyunlardan bir oyun Türkiye de 2 hafta gibi kısa sürede tam 40 milyon kullanıcıya ulaşarak 80 milyon nüfusun yarısını etkisi altına aldı. Yurt dışından organize edilen bir oyunla bir yıllık dönemde yaşı 12 ile 16 Aralığında değişen 149 çocuk intihar ederek hayatını kaybetti. Bu oyunları oynadıkları için çocuklar oyunun finalinde intihara sürükleniyor. Bu oyunları öyle profesyonel kurguluyorlar ki gençlerimiz bu oyunların müptelası oluyorlar. Sigara ve madde bağımlılığı gibi insanları kendine bağlıyor bu oyunlar. Böyle gençleri ifsad eden bir sürü hadise ile karşılıyoruz? ifadelerini kullandı.

?Ailelerin Dağılma Hadiseleri Son Zamanlarda Çok Fazlalaştı?

?Ailelerin dağılma hadiseleri son zamanlarda çok fazlalaştı? diyen Turhan: ?Evli kadın ve erkek tartışıyorlar tartışma neticesinde en ufak bir sıkıntıda boşanıyorlar. Geçmişte büyükler vardı tartışmaları yatıştırırdı.  Evlerimizde yaşlılar vardı bir problem olduğunda onlar hemen müdahale ederdi ve sorun kalmamış olurdu. Ama ne yazık ki artık biz büyüklerimiz için paralar toplayıp huzur evleri kuruyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde hayırlı bir iş için para topluyorlar nedir bu hayırlı iş anne ve babalarını kendi evlerinde barındırmamak için huzur evleri kuruyorlar. Bu huzur evleri son zamanlarda çok artmaya başladı. Öyle ki büyükşehirlerde her ilçede birkaç huzurevi var.  Anne ve babaları yük olmasın diye neredeyse kendi ceplerinden huzur evleri yapacaklar.  Toplum aslından ve inancından uzaklaşmaya başladı.  Şimdi böyle bir hadise varken tabelalarımızın kurumlarımızın isimlerinin hiçbir şekilde önemli değil.  Bu dert hepimizin derdi. Buda bu toplumun bu ümmetin sorunu olarak karşımıza çıkmaya başladı.  Eğer toplum olarak hep beraber hareket etmezsek bu sıkıntıları birlikte aşmazsak bu işin emanetini tam anlamıyla yerine getiremeyiz? diye konuştu. Turhan´ın konuşmasından sonra program soru cevap bölümü ile sona erdi.