Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

?PROJE EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI?NA BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen ve Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan ?TÜBİTAK-2237/B Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı? kapsamında düzenlenecek olan ?Muş Pro

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen ?TÜBİTAK -2237/B Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı? kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde 07-10 Ekim 2019 tarihleri arasında  düzenlenecek olan "Muş Proje Eğitimi Çalıştayı"na katılım başvuruları 4 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecek. 07-10 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan "Muş Proje Eğitimi Çalıştayı"nın amacı, kapsamı ve katılım koşulları hakkında bilgi veren Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğü, etkinlik sonunda araştırmacı ve öğrencilere projenin ne olduğunu ve niçin proje verildiği gibi konular hakkında bilgiler aktarılacağını duyurdu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ?Muş Alparslan Üniversitesi Fen Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Uygulamalı Bilimler alanlarında çalışmalar yapan araştırmacıların ve doktorada son aşamada bulunan öğrencilerin Bilimsel Araştırma Proje önerisi yazma ve uygulama kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.  Etkinlik, teorik (toplam eğitim saatinin 1/3´ü oranında) ve uygulamalı (toplam eğitim saatinin 2/3´ü oranında) derslerden oluşacaktır. Proje yönetimi ve deneyimine sahip araştırmacılar ve TUBİTAK kapsamında kurullarda görev almış olan kişilerce sunulacak teorik ve uygulamalı derslerin, TÜBİTAK programlarına proje yazma ve yürütme sürecinin tüm aşamalarında katılımcıların yetkinliğine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.  Etkinlik sonunda araştırmacı ve öğrencilere şu hususlarda bilgi aktarılması amaçlanmaktadır. 1. Proje nedir ve niçin proje verilmelidir? 2.TÜBİTAK ARDEB projeleri nelerdir? Proje fikri ile proje türü seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 3. TÜBİTAK ARDEB ve TEYDEB programları araştırma projelerinin genel kısımları nelerdir? 4.Proje baslığı nasıl saptanır? 5.Özet ve anahtar kelimeler yazılırken nelere dikkat edilir? 6. Özgün değeri (Konunun Önemi, Projenin Özgün Değeri ve Araştırma Sorusu veya Hipotezi ile Amaç ve Hedefler) yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? 7.Yöntem yazılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? 8.Araştırma olanakları ve projede kullanım amaçları nelerdir? 9.İş paketleri, iş-zaman çizelgesi ve bütçe hazırlamada nelere dikkat edilir? 10.Başarı ölçütü ve risk yönetimi nedir? Nelere dikkat edilmelidir? 11. Hakem/panelistlerin projeleri değerlendirirken dikkat ettiği hususlar nelerdir? 12. Etkin proje yönetimi nasıl gerçekleştirilir? 13. Ara ve sonuç raporlarının yazımında dikkat edilecek hususlar nelerdir?? denildi.

Katılımcı Seçimine İlişkin Kriterler

TÜBİTAK tarafından desteklenen ?TÜBİTAK -2237/B Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı? kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde 07-10 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan "Muş Proje Eğitimi Çalıştayı"na katılım başvuruları ve katılım seçimine ilişkin bilgiler verilen açıklamanın devamında ise:  ?Yeterliliğini almış ve tez önerisi kabul edilmiş doktora öğrencileri ile herhangi bir kurumda çalışan doktora derecesi veya tıpta/diş hekimliğinde uzmanlık derecesine sahip araştırmacı olması, etkinliğe bir proje önerisi ile katılıyor olması,  benzer bir etkinliğe daha önce katılmamış olmak, belirtilen araştırma projelerinden (1001- Bilim ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı, 3501- Kariyer Geliştirme Programı, 1003 - Öncelikli Alanlar ArGe Projeleri Destekleme Programı,1007- Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı, 1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı, 1011 - Uluslararası Bilimsel Araştırma Projelerine Katılma Programı, AB Çerçeve veya Uluslararası İkili Proje Destekleri Programlarından) herhangi birini yürütmüyor/yürütmemiş olması, (Tercihen, sunduğu TÜBİTAK Araştırma Projesi önerisi olumsuz sonuçlanmış olması.) Katılımcıların TÜBİTAK-Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS) veri tabanına kayıtlı olması. Katılım; katılımcıların toplantıya kişisel bilgisayarları ve proje fikri ile katılmaları gerekmektedir. Katılımcılara, program sonunda katılım sertifikası verilecektir.  Etkinlik 3 gün devam edecek olup, katılım %100 zorunludur. Katılımcı sayısı; proje hazırlama etkinliğimiz 3 alandan (Fen Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Uygulamalı Bilimler) ortalama 15 ile 20 kişinin katılabileceği toplam 45 ile 60 kişiden oluşacak şekilde planlanmıştır? diye belirtildi.