Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ ESERLERİ YAŞATMAYA ÇALIŞTILAR

Muş merkez Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi´nde okuyan öğrenciler, okulun koridorlarına tarih ve kültür motifleri ile süsleyerek, unutulmaya yüz tutmuş eserleri farkındalık oluşturarak yaşatmaya çalıştılar.

Muş merkez Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi´nde eğitim öğretim gören öğrenciler, duvara resim işleme çalışmalarına devam ediyor. Güzel Sanatlar Lisesi´nin öğrenciler, okulun idaresi tarafından belirlenen okulun koridorlarına, tarih ve kültür motifleri ile süsleyerek, farkındalık oluşturdular.  Öğrencilerin birbirinden güzel resim çalışmaları ile ilgili bir açıklamada bulunan Okul Müdürü Abdülkerim Özçelik, öğrencilerinin çok yetenekli olduğunu ifade ederek, bu tür çalışmaları yapmalarındaki gayenin ise, Milli Eğitim Bakanlığının da öngördüğü beceri, tasarım atölyelerinde öğrencilerin boş vakitlerini verimli geçirmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Müdür Özçelik: ?Öğrencilerimiz kentteki birçok alanı yanı sıra okulumuzun duvarlarını da süsleyerek güzel görüntüler ortaya çıkarıyor. Okulun dördüncü katında bulunan boş koridora birçok eser işleyen öğrencilerimiz, asırlar öncesi eserlerin yanı sıra teknoloji çağını da duvarda yansıttı. Okulumuzun Görsel Sanatlar Öğretmeni Orhan Baburhan koordinesinde ders dışındaki boş zamanlarını değerlendiren öğrencilerimiz, okul içerisinde duvar boyamaları ve resimler yaparak, estetik çalışmalar gerçekleştiriyorlar? dedi.

?Her Bir Resimde Her Bir Figürde Ayrı Bir Mesaj Var?

Öğrencilerin yapmış olduğu her resimde her figürde ayrı bir mesajın olduğunu söyleyen Müdür Özçelik: ?Tabi ki bütün okul genelinde yaymak istediğimiz bir çalışma. Ama kültür, sanat dediğimiz bu köşe bir pilot uygulama oldu. Devamı gelecek. Diğer öğrencilerimiz de diğer çalışmalarını diğer köşelere yansıtacaklar. Öğrencelerin her bir resimde her bir figürde yöresel, geleneksel, günlük yaşantımızda kullandığımız ya da kullanacağımız her şeyi sanatla buluşturarak sergilemişlerdir. Bunu yaparken tabi hem boş zamanlarını etkin ve verim kullanmışlar hem de bize geçmişten günümüze gelen anılarımızı, kullandığımız veya geleneklerimizle ilgili bütün her şeyi sanatla bütünleştirerek güzel bir sergi haline getirmişlerdir. Bu hem kültür-sanat açısından önemlidir hem de okulumuzun bu kullanılmayan köşesini de ayrıca bir estetik katmıştır. Bu anlamda önemli bir çalışmadır. Her bir resimde her bir figürde ayrı bir mesaj var, ayrı bir kültür var, ayrı bir medeniyet var, ayrı bir sanat var, yöre ile ilgili her şeyi işlemişlerdir. Sadece kültür sanat değil ulaşımdan tutun ekonomiye kadar, ticarete kadar işlemişlerdir. Detayına bakıldığı zaman birçok mesaj veren bir çalışma olmuş. Geçmişe baktığımız zaman yaklaşık 100 yılın bir geleneği sanatla buluşturmuşlar. Sanatla bir mesaj haline dönüştürmüşler. Çok güzel bir çalışma olmuş? diye konuştu.

?Okulun Nadide Bir Köşesini Tarihi Konuya Dönüştürdük?

Okulun öğrencileriyle birlikte okulun bir köşesini tarihi konuya dönüştürdüklerini belirten okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Orhan Baburhan ise; öğrencilerin yapmış olduğu resim çalışmasında tarih ve kültür konularının ele alındığını söyledi.  Öte yandan Baburhan estetiği ön plana çıkaracak şekilde çalışan öğrencilerin güzel bir çalışma yaptığını dile getirdi. Baburhan: ?Okul idaresinin verdiği imkanlarla bu güzel eser ortaya çıktı. Özellikle öğrenciler boş zamanlarını değerlendirme noktasında, daha verimli olma noktasında, hafta içi hafta sonu boş vakitlerinde gelip, 1,5 aylık süre içerisinde bu etkinliği tamamlamış bulunuyor. Etkinlikteki derinlik ve anlam, özellikle tarihi dokuyu Anadolu topraklarında süregelen eski değerlerle buluşup, o değerleri hem içselleştirip hem de sanatla dönütünü verebilme ve sanatsal ortama dönüştürebilme imkanını buldular. Çalışmalar özellikle eski tarihlerimizi anlatan, dede, babalarımızın örf, adetleri noktasında, kültür noktasında, yaşamsal sıkıntı noktasında yaşananları anlatmaya çalışıldı? ifadelerine yer verdi.

 ?Unutulmaya Yüz Tutmuş Eserleri Farkındalık Oluşturarak Yaşatmaya Çalıştık?

Okulun öğrencisi Azat Hisar da, amaçlarının unutulmaya yüz turmuş eserleri farkımdalık oluşturarak yaşatmak olduğunu söyledi. Hisar: ?Burada amacımız kültür ve sanatın unutulmayacak bir şekilde yansıtılması ve estetik bir biçimde nitelendirilmesidir. Okulumuzun ve öğretmenlerimizin desteği ile yaptığımız sanat eserlerinde farklı kültür ve yörelerin kendi içerisinde unutulmaya yüz tutmuş eserlerini farkındalık oluşturarak yaşatmaya çalıştık? dedi.