Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

“TÜTÜN DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN”

Tütün Üreticisi Vergi İndiriminde Diretiyor

Girişimcilik Kursları Devam Ediyor

Girişimcilik Kurslarına Başvurular Yarın Sona Eriyor

Yurtçim İhracat Rakamlarını Yükseltti

Ekonomide Van ın Önündeyiz

Muş Artık İhracat Yapan İller Arasındadır

HABERİMİZ HAREKETE GEÇİRDİ

Fedakar Öğretmen

Bayan Öğretmene Çirkin Saldırı

Enerjisi Bitmiyor

Öğrencilere Satranç Öğrettiler

Yurtçim Yine Birinci

Suriye deki Kan Davası Muş a Taşındı


Pekbay’dan Yatırım Değerlendirmesi

MŞÜ ‘Gravür Çalıştayı’na Hazırlanıyor

BARAJLAR TÖRENLE AÇILDI

Sahte ‘Galericiler’ Adliyeye Sevk Edildi

MUŞ’TA YARALI KUŞLAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Memur-Sen, Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

ÇOCUK EVLENMELERİNDE MUŞ

YARIN KURBAN BAYRAMINI İDRAK EDİYORUZ

İslam alemi, yarın dini bayramlarımızdan en önemlisi olan Kurban Bayramını idrak edecek. Yarın idrak edeceğimiz Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlar, bayram hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor.

İslam alemi, yarın dini bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramını idrak edecek.  Haftalardır süren bayram hazırlıkları yarın idrak edeceğimiz Kurban Bayramı ile sona erecek. Bayramlar, insanları birbirine yakınlaştıran, küskün olanları barıştıran, kötülükten uzaklaştıran önemli günlerdir. Bayramlarda herkes akraba, dost, yakın ve komşuları ziyaret eder, büyüklerin elleri öpülür, küçükler ise sevindirilir. Bu nedenle Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı, dini ve insani birçok anlam yüklüdür.  Bu nedenle Kurban Bayramında kurbanlık hayvan kesmek isteyen vatandaşlar, Muş Belediyesi Canlı Hayvan Pazarına akın ederek, kurbanlık hayvan almaya başladılar. On binlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar her yıl olduğu gibi bu yıl da Muş’tan batı illerine TIR’larla götürülürken, batı illerine kurbanlık hayvanlarını götüremeyenler ise, Muş Belediyesi Canlı Hayvan Pazarına getirmeye başladı. Kurbanlık almaya gelen vatandaşlar, hayvan sahipleri ile sıkı pazarlık yaparak anlaşmaya çalıştı. Fiyatı bin TL ile bin 200 TL arasında değişen küçükbaş kurbanlık hayvanlara vatandaşlar ilgi gösterdi. Kurbanlık hayvanlarını pazarda satışa çıkartan hayvan sahiplerinden Sadık Karakaya, pandemi nedeniyle bu yıl hayvan pazarının eski yıllara göre canlı olmadığını söyledi. Karakaya: “Kurban Bayramına saatler kala bizlerde kurbanlık hayvanlarımızı pazara getirdik. Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle her ne kadar tedbir alınsa da gördüğünüz gibi hayvan pazarında canlılık eski yıllara göre yok. Bu nedenle biz kurban satıcıları kara kara düşünüyoruz” dedi.

“Bayramlar Moral Günleridir”                         

 Bayramların moral günleri olduğunu hatırlatan Emekli Müftü Yardımcı Tahsin Ötgüç ise,    Müslümanların senede iki dini bayramı idrak ettiğini, bunlardan birincisi, Ramazan bayramı, diğeri de kurban bayramı olduğunu ifade etti. Kurban Bayramında Müslümanların iki sevinci birden yaşadığını söyleyen Ötgüç, hac görevini ifa etmek üzere Mekke’ye giden Müminlerin, bayramın birinci günü tavafı ziyareti yaparak hacı olmanın sevincini yaşarken, hali vakti yerinde olan Müslümanların da eyyamı nahr de kurban vecibesini yerine getirmenin hazzını tattığını kaydetti. Ötgüç: “Kurban bayramında da hali vakti yerinde olanlar, fakir, yetim ve yoksullara maddi ve manevi yönden yardım ederek onların bayram günlerinde mutlu olmasını sağlarlar. Elbette ki yardım edenle, yardın edilen arasında sevgi ve saygı bağı oluşacaktır. Huzur ve güven duygusu meydana gelecek, bunun sunucu olarak herkes geleceğinden ümit var olacaktır. Bu yönüyle dini bayramlar, toplumsal barışın teminatıdır. Bu bakımdan bayram günlerini ibadet niyetiyle değerlendirmeliyiz. Müslüman’ın her yararlı davranışı ve güzel sözleri ibadet sınıfında yer almaktadır. Bu cümleden olarak bayram günlerinde, anne baba, akraba ve dostlarımızı ziyaret ederek, mali imkânlar ölçüsünde verdiğimiz hediyeler ve ikramlar, mutlaka gönülleri mutlu kılacaktır. Gönüllerin tamir edilmesi, birliğin ve bütünlüğün sağlanması, insanların geleceğe ümitle bakmasına yardımcı olunması sevap ve mükâfatı gerektirir. İşte sevap ve mükâfatın kazanılmasına vesile olan her şey ibadettir. İşte bayram günleri, yaralara merhem olma, dertlere ortak, sevinçleri paylaşma hususun da önemli zaman dilimleridir. Bu ortamları iyi değerlendirme adına elimizden geldiği kadar kurban bayramı günlerinde kendi kendimize değil etrafımızda olan kardeşlerimizle iletişim içinde olma, bayramlarını tebrik etme, hal hatır sorma evlerimize misafir kabul etme, misafirliğe gitme, konuşup kaynaşmaya önem vererek güzel davranışlar sergilemeliyiz. Kestiğimiz kurbanlarımızın etlerinin üçte birini muhtaç olanlara vererek onların da Bayram günlerinde yüzlerini güldürmeli, hayır dualarını almamız gerekir. Özellikle yolumuzu bekleyen anne babamız başta olmak üzere akrabalarımıza ve dostlarımıza giderek veya telefonla arayarak bayramlarını kutlamalıyız. Fiziken yanlarında olamıyorsak, manen yanlarında olduğumuzu onlara hissettirmeliyiz. İhtiyaçları varsa gücümüz nispetinde karşılamalıyız” dedi.

“Bayramda Gönüller Tamir Edilmeli”

“Bayram vesilesiyle yüzler birlikte gülmeli, gönüller tamir edilmelidir” diyen Ötgüç: “Küskünlüklere ve dargınlıklara mutlaka son verilmelidir. Yarınlara güvenle bakabilmek için aramızda selamı yaygınlaştırmalıyız.  Karşılıklı sevgi ve saygıda samimi olmalı, kendimiz için sevdiğimizi, diğer insanlar için de sevmeliyiz. Her zaman insanlara faydalı olma erdemini devam ettirmeliyiz. Özellikle bayram günlerinde yetim ve yoksul çocuklar, kimsesiz yaşlılar sevindirilmeli. Bayramları tebrik edilerek moral verilmelidir. Aynı zamanda bayram günlerinde kabristanlara gidilerek buralarda metfun bulunan yakınlarımız ve diğer Müslümanlar için Kur’an okuyup dua etmeliyiz. Buralara yaptığımız ziyaretlerde kendimize de bir pay çıkarmalıyız. Dünya üzerinde yaşayan her insan misafirdir. Yüce Mevla misafir olduğumuz bu dünyada misafirliğimiz süresince birlik ve beraberlik, Din kardeşliği ruhu içinde yaşamayı nasip etsin. İçinde bulunduğumuz Temmuz ayının 31 inci günü Kurban Bayramıdır.  Bu vesileyle Bayramın ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa huzur ve barış gelmesine vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Corona virüs salgın halde varlığını sürdürmektedir. Sağlığımızı koruma adına Bilim kurulunun tavsiyelerine uyalım. Mesafe, maske ve temizliğe dikkat edelim. Sağlık bir nimettir. Korunması dini bir görevdir. Sağlıkla nice bayramlar diliyorum” ifadelerini kullandı.