ALTERNATİF KÜMELENMENİN MUŞ´TAKİ SEKTÖRLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİN SAĞLANMASINA ETKİSİ
Tarih: 6.2.2019 02:56:46
ÖMER ARSLAN

Az gelişmiş ülkelerde yerli sanayilerin çoğunun sektörel kümelenmeyle geliştikleri görülmüştür. Bu kümelerde çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme benzer ve ilişkili ürünleri üretmek üzere sınırlı bir alanda toplanmışlardır (Huang & Bocchi, 2008). Bu tür kümelenmelerde üretici firmaların birbirileriyle işbirliği sayesinde üretim maliyetlerini azaltması girişimcilere cazip geldiği gibi aynı sektördeki firmaların bir arada olması potansiyel müşteriler için de istenilen ürünü seçebilme açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden merkezi hükümetin ve yerel yönetimin işbirliğiyle ilde öne çıkan sektörlerden her birinin kümelenmesi için gerekli fiziki altyapının ve desteğin sağlanması bu sektörlerin sürdürülebilir gelişimi için elzemdir.  Ayrıca buralara yapılacak teşvik ve desteklerde, her sektör için belirlenen ürün yelpazesi içindeki her bir ürün için sadece bir firmaya destek verilerek kümelenmeyle hedeflenen firmalar arası işbirliği için gerekli ekosistemin oluşumu sağlanabilir. 

Muş iline baktığımızda Sungu Beldesinde 2017 yılında tekstil sektörü için oluşturulan fiziki küme alanı daha da geliştirilerek ilde faal olan bütün firmaların burada toplanması sağlanabilir. TARMİSS fiziki kümelenmesinin üretim ve operasyonel faaliyetlerinin tamamının Karaman´ a kayması riskiyle başa çıkmak için TARMİSS içinde faaliyette bulunmayan Malazgirt ilçesindeki 2 firmanın, Bulanık´taki 7 ve Muş ilindeki 1 firmanın kümeleneceği alternatif bir fiziki kümelenmeye Muş Merkez´de gereksinim vardır. Çünkü Malazgirt´in konum dezavantajı, güvenlik sorunu ve bazı diğer negatif etmenlerin sektörün gelişimini engelleme işlevi görmesi bu firmaların üretimlerini tamamen Karaman´a kaydırma ihtimalini yükseltmektedir. Yakın bir gelecekte bu firmalar TARMİSS´teki yerlerini de ya atıl bir vaziyette bırakacaklarından ya da daha düşük teknoloji üretim atölyesi işlevini görecek şekilde kullanmaya devam edebileceklerinden ilin makine imalat sanayindeki bu önemli sektörünün zamanla yok oluşuna tanık olunabilir. Bunun önüne ancak Muş merkezde kurulacak alternatif ve daha cazip bir kümelenmeyle geçilebilir. Orta-düşük katma değerli ürünlerde yoğunlaşan bu kümelenmede sınırlı olarak kullanılan çoklu mekanik tasarım, MEMS, elektronik sistemler vb. illeri teknolojilerin yaygınlaştırılması sağlanabilir. Buna ek olarak ürün geliştirme çalışmalarının tersine mühendislik faaliyetleriyle beraber Ar-Ge ve tasarım çalışmalarının teşviki ve desteklenmesiyle düşük katma değerli ürünler yerine kazanç oranı yüksek yenilikçi ürünler üretilmesi sağlanmalıdır. Bu ilin en gelişmiş makine imalat sektörü olan tarım makinaları imalatı sektörünün büyümesini hızlandırabileceği gibi diğer makina imalat sanayi sektörlerinin gelişimi içinde ilde güçlü bir alt yapı oluşturacaktır. Burada kümelenme konusunda dile getirilen genel ilkelerin sadece o sektörü kapsamadığı, ildeki tüm sektörlerin sürdürülebilir gelişiminin teminin de önemli hususlar olduğu unutulmamalıdır.

Sürdürülebilir sektörel gelişimde en önemli husus firmaları merkeze alan destekler yerine sektörel gelişimi merkeze alan ve firmaları işbirliğine yönlendiren ortak laboratuvar, ortak kullanım alanları ve ortak üretim tesisleri gibi desteklere ağırlık vermektir. Firmalara desteği odak noktasına koyduğunuzda belli bir güce erişen firmanın daha fazla kazanç için devletin sağladığı birikimi Türkiye´nin daha gelişmiş kentlerine taşımasını temin etmeye devam etmiş oluruz. Firma odaklı değil de sektör odaklı gelişim stratejisiyle oluşturulan bu kümelerde hem firmaların işbirliğine gitmesi sağlanacak, hem de firmaların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen altyapı ve ortak kullanım atölyeleriyle cazip bir ekosistem oluşturularak ekosistemden nemalanan kümeye ve birbirine bağımlı bir firmalar profili sağlanmış olunacaktır. Ayrıca sektör kümesi içinden bir firma ayrıldığında bunun boşluğunu dolduracak (ikame edecek) yeni bir işletme için hazır bir üretim ekosistem sunulmaya devam edilmiş olunacaktır. Bu anlayış değişikliği Türkiye´nin sanayi açısından tüm az gelişmiş kentlerindeki sektörlerin sürdürülebilir gelişimini sağlamak için üzerinde düşünülmesi gereken bir alternatif gelişim modeldir.  Aksi durumda devletin verdiği destekleri maksimize ederek bir an önce batının gelişmiş kentlerine dümen kıran girişimcilerin hikâyelerini eskiden olduğu gibi dinlemeye devam ederiz.  

İlin Gerçekleri Dikkate Alınarak Etkin Sektörel Kümelenme İçin Aşağıdaki Faaliyetler Önerilebilir:

1-İlin beşeri ve mali sermayesi sınırlı olduğu için işletmeler genelde mikro, küçük ve çok sınırlı sayıda orta ölçekli işletmeler olarak kuruluşa elverişlidir. Bu kümelenmeye dayalı sanayileşmeyi zorunlu kılmaktadır.

2-İlde öne çıkan beş sektör için fiziki kümelenme oluşturulmalıdır.

3-Her sektörün ürün yelpazesinin tespitinin yapılması ve sektörde üretilen ürünün maliyetine etki oranına göre önemli ara mallar için sektör kümelenmesi içinde ortak üretim atölyelerinin kurulması gerekmektedir.

4-Devlet hibe ve teşviklerinde her ürün için bir firmanın desteklenmesiyle küme içinde firmaların birbirilerini rakip görmesi önlenerek firmaların dışarıya değerinde mal satmaya odaklanmasını temin etmek icap etmektedir.

5-Küme çatısı altında maliyeti düşürücü ortak laboratuvar, paketleme tesisi, tanıtım ve pazarlamanın yapılması sağlanmalıdır. Bu durum maliyet düşümünü beraberinde getirmenin yanı sıra bu tür ortak tesislerin yapım maliyetinin ortak projelerle devletten veya bazı fonlardan sağlanması kuruluş maliyetlerini minimuma düşürecektir.

6-Küme birliği çatısı altında bir proje hazırlama biriminin oluşturulması gerekmektedir. Böylece devletin hibe ve teşviklerinden maksimum faydalanma sağlamanın yanı sıra merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin desteklerini alma konusunda yetkililerin karşısında iyi hazırlanmış rapor ve fizibilite çalışmalarının yapılmasını sağlayacaktır.

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ (23 Ocak 2019 - Çarşamba)
MUŞ İNŞAAT VE YAPI MALZEMELERİ SEKTÖRÜ (16 Ocak 2019 - Çarşamba)
MUŞ İLİ ENERJİ KAYNAKLARI POTANSİYELİ (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
MUŞ TEKSTİL SEKTÖRÜ (20 Aralık 2018 - Perşembe)
MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ (12 Aralık 2018 - Çarşamba)
Muş İlindeki Sektörlerin Envanteri (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
30 Nisan Gazetesi
22.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
Satılmasına karar verilen taşınmazın;
İLLER BANKASI ANONİM ŞİRKETİ YATIRIM KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI
İLLER BANKASI ANONİM ŞİRKETİ YATIRIM KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI
SUNGU (MUŞ) BELEDİYESİ İMAR PLANINA ESAS JEOLOJİK- JEOTEKNİK ETÜT HAZIRLANMASI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
Mülkiyeti idaremize ait, Muş İli Malazgirt İlçesi Tarım Makineleri İhtisas Sanayi Sitesinde üzerinde bulunan 4 ve 13 nolu depoların üretim ve istihdama yönelik kullandırılmak üzere 3 yıllık sözleşme düzenlemek suretiyle kiralama ihalesi.
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
Mülkiyeti idaremize ait, Muş İli Malazgirt İlçesi Tarım Makineleri İhtisas Sanayi Sitesinde üzerinde bulunan 4 ve 13 nolu depoların üretim ve istihdama yönelik kullandırılmak üzere 3 yıllık sözleşme düzenlemek suretiyle kiralama ihalesi.
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
MOTORİN ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
Gıda Malzemeleri alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
35´İNCİ MÜHİMMAT BÖLÜK KOMUTANLIĞI İAŞE HİZMETİ İÇİN ARAÇ KİRALAMASI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Kanül, Çizme Galoş, Formaldehit ve Koyun Keçi Çiçek Aşısı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
35´NCİ MÜHİMMAT BÖLÜK KOMUTANLIĞI PERSONEL TAŞIMA HİZMET ALIMI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Gıda ve Tarım Müdürlüğünde Kullanılmak Üzere Kanül,Çizme Galoş, Formaldehit ve Koyun Keçi Çiçek Aşısı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Hizmet Binasında Kullanılmak üzere 40 Ton Portakal Tipi Linyit İthal Kömürü alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıd
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ ALIMI ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26´ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir.(Başvuruların/Tekliflerin) ha
SERİNOVA BELEDİYESİ  MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ SERİNOVA BELEDİYESİ KAPALI HALI SAHA YAPIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Merkez Yavuz Selim 24 Derslikli İlkokul İnşaatı Yapımı ve Çevre Düzenlemesi İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI  49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
   SAĞLIK BAKANLIĞI  MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
36 AYLIK MERKEZİ TEDARİK TALEP TAKİP YÖNETİM İŞİ hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI (42 KALEM) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
12 Adet Okulun ( 16 Derslik,12 Derslik,8 Derslik ve 5 Derslik ) AG-OG, Asansör Avam ve Statik Projelerinin Hazırlanması hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
El Sanatları Malzemesi Alımı (2 kısım) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1406 İbn-i Haldun`un vefatı.
1919 İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 Yunanlıların Menemeni İşgâli.