Birey Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Ömer Rahmi Arıcı


BAŞARI AMA NASIL?


Bundan 1 yıl önce Muş´a geldiğimde karşıma neler çıkacağı konusunda çekincelerim, hatta korkularım vardı. Zamanın nasıl geçeceğini kestiremiyordum. Bir yılı aşkın bir zaman oldu ve karşıma çıkan her zorlukta bir Muş insanının yardımıyla karşılaştım. Bu kadar yardımsever ve bu kadar empati sahibi insanlardan müteşekkil bu il nasıl oluyor da eğitim konusunda bu kadar yetersiz ve dünya hatta Türkiye standartlarının bu kadar altında kalıyor?

Fiziki olarak okullarımız gayet iyi durumda ama bir şeyler eksik. Ruh yok belki de, özveri yok ya da birileri üzerlerine düşeni yapmıyorlar demek ki. İlkokulda 5-6 öğretmen değiştirmiş, ailesinin keyfine göre okula gah gidip gah gitmemiş, amaaan okuyup da alim mi olacak denilmiş bir çocukluk tabi ki ortaöğretimde de sorunlar yaşayacaktır. Sonra çıkıp ?bu çocuk okumaz? diyebiliyor.

Üstümüzdeki sorumluluğu atmanın en güzel yoludur bu çocuk okumaz demek. Çocuklarımız pek çok uyaranla mücadele etmekte kalsa da nedense hep kendisi için en gereksiz uğraşları seçmekte çok maharetli. Ailesinin bu çocuk okumaz dediği çocuk, bu tezi haklı çıkarmak için elinden geleni yapmaktadır. Kabullenilmiş çaresizlik tam olarak budur işte. Lise döneminde aynı boş vermişlik devam etmekte ?aile ve çocuk açısından- nedense üniversite için hep 12. sınıf beklenmektedir. Sanki her çocuk aynıymış gibi her aile 12. sınıf olmadan çocuklarına üniversite hayali dahi kurdurmamaktadır.

Ama Muş´ta işler biraz farklı 12 yıldır düzenli ve düzgün eğitim alamamış, düzenli ders çalışma alışkanlığı hiç olmamış öğrenciyi 12. sınıfta tabiri caizse Süperman zannediyoruz. 12 yıllık ders açığı ve yanlış alışkanlıklar 10 ayda nasıl düzelecek bunu düşünen veli çok az.  Hayattaki en değerli varlıklarımız çocuklarımız diyoruz ama tatbikinde biraz sorun yaşıyoruz sanırım. Pek çoğumuz cep telefonumuza, arabamıza gösterdiğimiz özeni çocuklarımıza göstermiyoruz. ?Nasıl olsa öğretmen ilgileniyor? diyerek kendimizi geriye çekiyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte seminerlerimle siz değerli velilerin yanında olmaya devam edeceğim.

2 hafta önce Muş merkeze bağlı Mescitli Köyü İlkokulu için başlatmış olduğum yardım kampanyasına teveccüh gösterip yardımda bulunan Türkiye´nin her köşesindeki tanıdığım tanımadığım bütün yardımseverler ve tabi ki Muş halkı  ?İyi ki Varsınız? demek istiyorum. Muş´ta geçen her günümü bu şehir ve insanları için harcamak ben dahil bütün arkadaşlarımın boynunun borcu olmalı diye düşünüyorum. Mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle...