Birey Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Ömer Rahmi Arıcı


GELECEĞİN KAHRAMANLARINA


Tarih: 8 Eylül 1946, Yer: Savur/ Mardin, Baba Adı: Abdulgani, Ana Adı: Meryem,

Kardeş Sayısı: 8,

Baba çiftçilikle geçimini sağlamaya çalışan bir babadır. Anne ve babası çocuklarını okutmak için çok emek harcamış, onların okumasını her şeyden önemli tutmuştur. 8 kardeşten 7.si olan kahramanımızın iki tane de üvey kardeşi vardır. 7 yaşına kadar tek bir ayakkabıyla idare eden kahramanımız 5 yaşında okuma ve yazmayı öğrenmiştir. Çocukluğunun büyük bir kısmını meyve bahçelerinde ve keçilere çobanlık yaparak geçirmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Savur ve Mardin´de tamamlamıştır. Kahramanımız bu yıllarda futbol oynamaya da başlamış lise takımının kaleciliğini yapmıştır. Hatta Genç Milli Takım seçmelerine çağrılmıştır. Ama lise son sınıfta iken futbolcu olma isteğinden vazgeçip üniversite okumaya karar vermiş, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamıştır. 1969 yılında birincilikle doktor olmuştur. İki yıl memleketi Savur´da bir sağlık ocağında çalışmıştır.

NATO-TÜBİTAK bursu ile öğrenim için Amerika´ya gitmiştir. John Hopkins Üniversitesi ve ardından ise Dallas Üniversitesi´nde Moleküler Biyoloji alanında doktorasını 1977 yılında tamamlamıştır. 1977 ve 1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmıştır. Burada DNA onarımı üzerine çalışmalar yaparak Doçentlik tezini tamamlamıştır.

Birçok Ödül Almıştır

DNA onarımı, kanser tedavisi ve hücre dizilimi konularında çalışan kahramanımızın 33 kitabı ve 415 makalesi vardır. Çalıştığı konulardan kanser tedavisi ile ilgili birçok ödül almıştır. 2001 yılında Amerika Kimya Cemiyeti tarafından verilen North Carolina Distinguished Chemist Award ( Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü) ne layık görülmüştür. 2005 yılında ise bilim dünyasının en önemli üyelikleri arasında bulunan ?ABD Ulusal Bilim Akademisi? ne seçilen ilk ABD´li Türk olmuştur. Amerika´da iki adet vakıf kurarak orada öğrenim gören Türk öğrencilerinin kullanımına Carolina Turkish House ( Karolina Türk Evi) adlı misafirhaneyi sunmuştur. 2006 yılında ise Türkiye Bilimler Akademisi´ne asil üye olarak seçilmiştir. 2006 yılında Edebiyat dalında Nobel Ödülü alan Orhan Pamuk´tan sonra 2015 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü alan ikinci Türk isimdir. Bu ödülü DNA´nın onarılması alanında bilime yaptığı katkılardan dolayı ABD´li Paul Modrich ve İsveçli bilim adamı Tomas Lindahl ile paylaşmıştır.

Kahramanımızın adı Aziz Sancar´dır. O´nun başarısı sadece Nobel Ödülü almak değil, ayrıca ülkemizdeki gençlere de ışık olmuş, yol göstermiştir. Ama onun bu başarısının altındaki esas neden anne ve babasının eğitime olan inancı ve desteğidir. Şu güzel şehrimiz kim bilir kaç tane Aziz Sancar, kaç tane Mehmet Şimşek barındırmaktadır. Yıllardır yapmakta olduğum eğitimcilik hayatımın bana öğrettiği şudur: bütün insanlar aynı fıtratta yaratılmıştır, yeter ki fırsat verilsin, bireysel ilgi gösterilsin.

Kıymetli anne ve babalar çocuklarımızı okula gönderdiğimiz zaman görevlerimizi yerine getirmiş sayılmayız. Onlarla vakit geçirmeli, onları tanımalı, onlara fırsatlar sunmalıyız. Onların sizlerin ilgisine ve şefkatine ihtiyaçları var. Biraz ilgilendiğiniz, onlarla vakit geçirdiğiniz zaman göreceksiniz ki onlarda bu ülkenin bilim insanları, sanatçıları, iş adamları, öğretmenleri olacaklar. Onların ufkunu açmak biz anne babaların görevi. İnanıyorum ki sizlerin yol göstericiliğinde hem ahlaklı hem de başarılı bireyler olarak toplumumuza hizmet edecekler. O güzel yarınlar sizlerin emekleriyle kurulacak. Sorumluluğumuz büyük.  Her şeyin gönlünüzce olsun. Mutlu haftalar diliyorum....