Birey Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Ömer Rahmi Arıcı


GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİ VE SORUNLARI 1. BÖLÜM


M.Ö.4000 yılında yazılan bir Sümer tabletinde şu satırlar yazar: ?Şu gençliğin hali ne olacak.? Binlerce yıl önce yazılmış olsa da hala geçerliliğini koruyan bir sorudur bu. Çünkü her yeni nesil dünyayı baştan dizayn etmiş, bir sonraki nesli ise kendi bakış açısına göre şekillendirmeye çalışmıştır. Günümüzde de dünya değişmeye devam ediyor. Ama artık bu değişim her zamankinden çok daha hızlı. Peki, bu hızın getirdiği sorunlar nelerdir?

1. Kuşaklar arası farkın açılması,

2. İnsan ilişkilerinin azalması,

3. Anomilerin ortaya çıkması,

4. Kavramların içinin boş ve anlamsız hale gelmesi  gibi ana maddeler sayabiliriz. Bu maddeleri inceleyecek olursak, Kuşaklar arası farkın açılması ne demektir? Tarihten günümüze sosyal, iktisadi ve teknolojik gelişme hiçbir toplumda birbirine paralel yol izlememiştir. Sosyal gelişme ve değişme diğerlerine göre hep daha yavaş olmuştur. Bu tutarsızlık yanında sosyal sorunları da getirmiştir. Teknolojinin nasıl kullanılacağını bilmeyen geçlerimiz, farklı mecralara yelken açmış; bambaşka ortamlarda kendilerini bulmuşlardır. Bu tarz teknolojik ve sosyal medya gelişmeleri, geçlerimizin dillerinde de farklılaşma yaratmıştır. Sosyal medya dili dediğimiz bu dil ebeveynlerle gençler arasındaki anlaşmazlıkları da artırmıştır.

İletişimdeki bu sorunlar çocuğu daha içine kapanık ve daha asi yapmıştır. Anne babaların teknoloji kullanımında çocuklarından geri kalmaları aradaki makas farkını daha da açmıştır. Açılan bu farkla birlikte anne babalar teknoloji bir canavar gibi görmüşlerdir.

Bireyin daha yalnızlaştığı bu dönemde aile etkisi minimuma inmiş, daha önceden çocuğun süper kahramanı olan baba figürünün yerini sanal süper kahramanlar almıştır. Bu yazımızın devamını haftaya köşemde yazmaya devam edeceğim. Hepinize mutlu haftalar diliyorum.