NEZAKET
Tarih: 13.10.2018 04:04:44
Hadi Önal

Yapılan bir iyilik karşısında “teşekkür etmek”, işlenen bir kusurdan dolayı “özür dilemek”, birinden bir şey isterken “lütfen” diyerek söze başlamak, rica etmek, hatamızı kabul ederek “affedersiniz” demek, teşekkür edilme veya övülme karşılığında “estağfurullah” diyebilmek… Karşılaştığımız birine selam vermek, “günaydın”,“iyi günler”, “iyi akşamlar”, demek; başardığı bir işten dolayı kişiyi tebrik etmek… Her biri bir karşımızdaki insanı olumlu yönde etkileyen; inceliği, zarafeti, nezaheti, güzelliği, ölçüyü, görgüyü, kibarlığı, somutlaştıran gönül anahtarı bu ve benzeri sihirli kelimeler, aynı zamanda sevginin, saygının, terbiyenin de temeli; olmazsa olmazlarıdır.

Ne demişti Mevlana; “Sükût, incelik, edep ve zarafet insanı her gittiği yerde sultan yapar.” Edebin ve adabın somutlaşmış ifadesi olan nezaket, dostluk bağlarını kuvvetlendirir, sosyal ilişkilerimizde bize statü kazandırır, hayatımızı kolaylaştırır, karşımıza çıkan engellerin aşılmasında yardımcı olur. Bizler, gönüllerde taht kurmak, sevilmek, saygıya mazhar olmak istiyorsak başkalarına karşı samimi, içten, saygılı ve incelikli davranmalıyız.

Nezaket, uyulması gereken ahlaki kuralların uygulanmasında söz, davranış üslubu, inceliği ve yerindeliğidir. “Nazik olmak, hayatımızı nezaket kurallarına bağlı olarak sürdürmek zor mu?”, diye soracak olursanız “hayır!”, derim. Karşımızdaki kişiye “sen” diye hitap etmek yerine “siz” demek; emir cümlelerinden kaçınmak,“gelebilir misiniz?”, “yapar mısınız” demek; “anladınız mı?”, yerine “anlatabildim mi” diyebilmek; bizimle konuşan kişinin yüzüne bakmak; yüz ifademizle, jest ve mimiklerimizle, ses tonumuzla karşımızdaki insana güven vermek o kadar da zor olmazsa gerek. Nezaket, uyulması ve uygulaması basit ancak gücü, etkisi ve kazancı oldukça fazla olan insani ve ahlaki bir büyük fazilettir. Bu faziletten nasiplenmek istiyorsak davranışlarımızda samimi olmalı, yapmacılıktan uzak durmalı ve“hepsinden iyice bir gönle girmektir” düşüncesini kendimize düstur edinmeliyiz.

Biliyorsunuz insan olarak uymamız gereken ahlâki ve görgü kuralları vardır.

Nedir bunlar?

Selam vermek, selam almak,

Tokalaşmak, hal hatır sormak,

Büyüklere karşı saygılı olmak,

Karşımızdaki kişi konuşurken onu dinlemek, sözünü kesmemek, dinlerken yüzüne bakmak, başka şeylerle meşgul olmamak,

Karşımızdaki insanda kusur aramamak, açığını yakalayınca onu yüzüne vurmamak, alay etmemek, küçümsememek…

Hapşıran birisine; “çok yaşa!”,demek…

Yemekte yerken ağzımızı şapırdatmamak, çorba içerken höpürdetmemek…  

Davete icabet etmek, şayet gidemeyecek durumda isek bunu nazik bir biçimde karşı tarafa bildirmek, bir ziyarette bulunacaksak önceden haber vermek; davet edilmeyen yere gitmemek…

Arkamızdan gelen bir kişi için kapıyı tutmak,

Sadece toplu taşıma araçlarında değil, yolda, hastanede, markette, kuyrukta hastalara, engellilere, yaşlılara, gebe ve çocuklu kadınlara sıramızı yahut yerimizi vermek,

Randevularımıza zamanında gitmek, insanları bekletmemek, misafirlerimizi kapıda güler yüzle karşılamak yine kapıya kadar geçirip güler yüzle uğurlamak,

Umuma açık yerlerde telefonla konuşurken sesimizi yükseltmemek, konuşan iki kişinin mahremiyetine kulak kabartmamak,

Haddini bilmek. Had bildirme gibi bir çirkinliğe kapılarımızı kapamak,

İnsanların inanç ve düşüncelerine saygılı olmak,

Bulunduğumuz mevkii, makamı karşımızdaki insanı küçümsemek için kullanmamak,

Yanlış anlaşılabilecek incitici veya imalı sözlerden kaçınmak,.

İnsanlara hak ettikleri konularda iltifat etmek,

Konuşurken sesimizi ayarlamak, bağırarak konuşmamak,

Argo kelime veya cümle kullanmamak,

Küfürlü konuşmamak,

Verdiğimiz sözü tutmak,

Kaş çatarak, yüz ekşiterek, burun kıvırarak her hangi bir imada bulunmamak,

Küçük meseleleri kavga sebebi yapmamak,

Böbürlenmemek,

Gösterişten uzak durmak,

İncitmemek,

Alçak gönüllü ve tevazuu sahibi olmak,

Empati kurmak…

Düşüncesizce ve öfkeyle söylenen bir sözün karşımızdaki insanın kalbinde onulmaz yaralar açtığını hiç bir zaman unutmamak,

“Söz ağızdan çıkana kadar senin esirindir. Ağızdan çıktıktan sonra sen onun esiri olursun.” Hz. Ali(R.A) düsturunu kendimize rehber edinmek…

Daha da sıralayabiliriz.

“Nezaket, bütün bu ahlaki faziletlerin ve görgü kurallarının neresindedir?”, diye sorarsanız. Cevabım; “her yerindedir”, olur. Zira nezaket, hayatımızı güzelleştiren, kalitesini artıran sıraladığımız ve sıralayabileceğimiz ahlâki faziletleri ve görgü kurallarını söz ve davranışlarımızla kıymetlendirmektir.  

Nezaket, kul hakkını disipline eden İslam dininin temelinde ve özünde vardır. Hazreti Muhammed-Sallallahu aleyhi ve selem; “Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden zarar görmediği, salim olduğu insandır.”, buyurarak çizdiği geniş dairede insanın insana karşı nasıl davranması gerektiğini belirtmiş; yapılması, uygulanması gerekli kaideler ve kurallar manzumesinin yapılışını ve uygulamasını kendi hayatında yaşamış veya nasıl yaşanılması gerektiğini hadisleri ile beyan etmiştir. O´nun “Güler yüz sadakadır.”, sözü dahi nezaketin ne kadar önemli olduğunun ifadesidir. 

Tarih boyunca nezaket ve zarafetin timsali olmuş bir milletiz. “İncinsen de incitme” diyen bir gönül ve kültür dünyasının mensuplarıyız. Bu görüşümüzü teyit eden yüzlerce örnek vardır.  Bilirsiniz ihtiyacı olan birine bir şey vermeye infak denir. İslam dininde infak önemlidir. İslam infakın nasıl verilmesi gerektiğini kaide ve kurallara bağlamıştır. Sağ elin verdiğinden sol elin haberdar olmaması infakta esastır. Osmanlıdaki “sadaka taşları” infak konusunda millet olarak ne kadar ince düşündüğümüze bir örnektir. Mahallenin belirli bir yerine konulan üzerleri oyuk taşların oyuğuna, gece karanlığında hali vakti yerinde olanların ihtiyaç sahipleri için koydukları para; ihtiyaç sahiplerince yine gecenin karanlığında ihtiyacı olduğu kadarı ile alınması ne güzel bir haslet ne ince bir nezakettir.

Nezaketi zıddı, kabalıktır. Ayıplamadan başka yaptırımı olmayan kabalık, dille olduğu gibi davranışlarla da kişinin saygınlığını zedeler. Kabalık, insanı arkadaş çevresinde olduğu kadar toplumda da dışlanan istenmeyen kişi durumuna düşürür. Kabalık ve görgüsüzlüğün temelinde, cehalet ve ilkelik vardır. Nitekim Hz. Ali(R.A) “Kaba bir kimsenin elinden, hayat suyu bile olsa içme” , diyerek kabalığın ne kötü bir davranış olduğunu anlatmıştır. Kişi, nezaketi ölçüsünde toplumda sevileceği, kabul göreceği gerçeği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

1960´lı yıllarda başlayan köylerden şehre sağlıksız ve plansız göçler, uygulanan hatalı eğitim politikaları, kültür değerlerimizi yaşatacak çalışmaların yapılmaması, gelişen iletişim araçları-özellikle televizyon-vasıtası ile küresel güçlerin kültür değerlerinin ve hayat biçimlerinin gösterilen filmlerle özendirilmesi, bizi kültür değerlerimizden uzaklaştırmıştır.  Bu uzaklaşma; kibar, ince ve şefkatli olma kimlik ve kişiliğimizi de hoyratça törpülemiştir. Bizi biz yapan kültür değerlerimize sahiplenememe ve onu yaşayamamanın ileriki boyutu kültür çözülmesi ve kendimize yabancılaşmadır. Ülke olarak, millet olarak var gücümüzle bu gidişe dur demeliyiz.

Çare? Çare eğitim…

Toplum hayatında bu kadar önemli olan nezaket ve zarafetin okullarda ders olarak okutulmasıdır. Unutulmamalıdır ki bizi biz yapan değerleri öğretmek, yarınlarımızı kucaklayacak çocuklarımızı ve gençlerimizi ahlaki, İslami ve insani konularda disipline etmek, kişilik sahibi olarak yetiştirmek okulların öncelikli görevlerindendir. Eğitimin ilk basamaklarında “Değerler Eğitimi” adı altında konulacak bir ders ile konuşma adap ve edebinin yanı sıra insan ilişkilerinde zarafetin ve inceliğin önemi; adalet, sevgi, saygı, dostluk, doğruluk, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik, sabır, arkadaşlık ilişkileri, hoşgörü, paylaşım, vatan ve bayrak sevgisi, empati kurabilme, nazik ve kibar olma konuları uygulamalı bir biçimde işlense kişi buradan edindiği bilgilerle kendi hayatını olduğu kadar yaşadığı çevre ve ülkeyi de güzelleştirir.

Anahtar Kelimeler: NEZAKET
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÜLKEMİZİN BEKA SORUNU VAR MI? (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
OKUYAN EŞEK (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
ULUSLAR ARASI HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
ATMAK MI DEDİN DURUP DÜŞÜNECEKSİN (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
YORGUNLUK (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
SEVGİYİ HÂKİM KILMAK (12 Ocak 2019 - Cumartesi)
KOYUNLAR NEDEN İNTİHAR ETTİ? (05 Ocak 2019 - Cumartesi)
LAF! (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
ÖZÇEKİM (15 Aralık 2018 - Cumartesi)
YALNIZLIK (08 Aralık 2018 - Cumartesi)
İMDAT, BOĞULUYORUZ! (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ (26 Kasım 2018 - Pazartesi)
ŞİİR VE ŞAİR (17 Kasım 2018 - Cumartesi)
AH BİR DOĞRULABİLSEK!.. (10 Kasım 2018 - Cumartesi)
GÜZEL AHLÂK (03 Kasım 2018 - Cumartesi)
SEVGİLİYE MEKTUP (27 Ekim 2018 - Cumartesi)
DUYUN-U UMUMİYE (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
KEL RAHMET/ÖMRÜMÜZE BEREKET (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MAĞDURUN ÇIĞIĞI HAVADA KALMAMALI (08 Eylül 2018 - Cumartesi)
ZİYA PAŞA YAŞASAYDI NE DERDİ ACABA? (01 Eylül 2018 - Cumartesi)
DOST VE DOSTLUK (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KÖY ENSTİTÜLERİ GERÇEĞİ VE AĞIN (II) (01 Ağustos 2018 - Çarşamba)
KÖY ENSTİTÜLERİ GERÇEĞİ VE AĞIN (I) (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
CEHALET (21 Temmuz 2018 - Cumartesi)
EMANET VE İNSAN (14 Temmuz 2018 - Cumartesi)
NOKTA İÇİN VİRGÜLLEŞENLER (07 Temmuz 2018 - Cumartesi)
ZAMAN, GÜNAH ÇUVALLARINDAN KURTULMA ZAMANI (30 Haziran 2018 - Cumartesi)
SEÇMEN DUASI (23 Haziran 2018 - Cumartesi)
BAYRAM (14 Haziran 2018 - Perşembe)
DEVLET NASIL ÇÖKER? (09 Haziran 2018 - Cumartesi)
LÜTFEN BİR DAHA BANA YAZ DEME! (02 Haziran 2018 - Cumartesi)
EĞİTİM… EĞİTİM… EĞİTİM (3) (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EĞİTİM… EĞİTİM… EĞİTİM… (2) (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
YOL OLUR (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
EĞİTİM… EĞİTİM… EĞİTİM… (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
ARKANDA VALİ PAŞA OLMASAYDI… (14 Nisan 2018 - Cumartesi)
UZAK GÖRÜŞLÜLÜK (07 Nisan 2018 - Cumartesi)
NEREYE? (31 Mart 2018 - Cumartesi)
ÇANAKKALE ZAFERİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (24 Mart 2018 - Cumartesi)
UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI VE ÇOCUKLARIMIZ (17 Mart 2018 - Cumartesi)
İNSAN TAPICILARI VE KULA KUL OLMA (03 Mart 2018 - Cumartesi)
KUYRUK (24 Şubat 2018 - Cumartesi)
KORKU (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
ŞEHİTLERİMİZ VE BİZ (10 Şubat 2018 - Cumartesi)
KIZILELMA (03 Şubat 2018 - Cumartesi)
TÜRK ORDUSU VE ZEYTİN DALI HARAKATI (27 Ocak 2018 - Cumartesi)
DEVLETİN DİNİ ADALETTİR (20 Ocak 2018 - Cumartesi)
YÜZSÜZLÜK VE YÜZSÜZLER (13 Ocak 2018 - Cumartesi)
SENELER AH SENELER! (06 Ocak 2018 - Cumartesi)
NE OLUYOR? NEREYE GİDİYORUZ? (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
TÜKÜRMEK (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
KUDÜS´E VE ZULME SESSİZ KALINMAMALI (16 Aralık 2017 - Cumartesi)
CİMRİLİK, CÖMERTLİK VE İSRAF (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
ÖĞRETMENE SESLENİŞ (25 Kasım 2017 - Cumartesi)
"OLMADI İMAM EFENDİ OLMADI" (11 Kasım 2017 - Cumartesi)
TOPRAK (04 Kasım 2017 - Cumartesi)
BİLECİK VE ŞEYH EDEBALİ (21 Ekim 2017 - Cumartesi)
GENÇLİK VE EĞİTİM (14 Ekim 2017 - Cumartesi)
EĞİTİMİN MİLLET HAYATINDAKİ ÖNEMİ (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
NİMRİ DEDE (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
GÖZYAŞI (31 Ağustos 2017 - Perşembe)
TÜRKÇE´NİN GELECEĞİ (19 Ağustos 2017 - Cumartesi)
MANKURTLAŞMA VE MANKURTİZM (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
BİRAZ NEYZEN (29 Temmuz 2017 - Cumartesi)
SU VE SUYUN AKILLISI (08 Temmuz 2017 - Cumartesi)
SU (01 Temmuz 2017 - Cumartesi)
KADİR GECESİ (21 Haziran 2017 - Çarşamba)
KİTAP VE İNSAN (13 Haziran 2017 - Salı)
KURAN VE ORUÇ AYI (30 Mayıs 2017 - Salı)
ZURNADAN PEŞREV OLMAZ (13 Mayıs 2017 - Cumartesi)
DENSİZLER (06 Mayıs 2017 - Cumartesi)
SÖZ OLA… (26 Nisan 2017 - Çarşamba)
DEĞERLERİ OLMAYANIN DEĞERİ OLUR MU? (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
KERKÜK´TEN GELİYORUM (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
DEVLETİN VALİSİ (03 Mart 2017 - Cuma)
EVET Mİ HAYIR MI? (3) (01 Mart 2017 - Çarşamba)
FİTNEYİ HORTLATANLAR (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
SATANLAR VE SATILANLAR (15 Şubat 2017 - Çarşamba)
EVET Mİ HAYIR MI (2) (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
EVET Mİ? HAYIR MI? (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
SOYTARILARA ŞİDDETLE İHTİYAÇ VAR (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
HAYME ANA (24 Ocak 2017 - Salı)
TEDAVİSİ İMKÂNSIZ HASTALIK (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
İKİ KIŞI BİRDEN YAŞAMAK (17 Ocak 2017 - Salı)
VATAN (13 Ocak 2017 - Cuma)
KİRLENDİK ÇOOOK KİRLENDİK… (11 Ocak 2017 - Çarşamba)
AKIL VE İNSAN (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
ÜÇ MAYMUNDAN ÜÇ YÜZ YÜZLÜ ŞEYTANA (04 Ocak 2017 - Çarşamba)
DERSİMİZ TARİH (03 Ocak 2017 - Salı)
SENELER AH SENELER (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
30 Nisan Gazetesi
18.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İLLER BANKASI ANONİM ŞİRKETİ YATIRIM KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI
İLLER BANKASI ANONİM ŞİRKETİ YATIRIM KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI
SUNGU (MUŞ) BELEDİYESİ İMAR PLANINA ESAS JEOLOJİK- JEOTEKNİK ETÜT HAZIRLANMASI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
Mülkiyeti idaremize ait, Muş İli Malazgirt İlçesi Tarım Makineleri İhtisas Sanayi Sitesinde üzerinde bulunan 4 ve 13 nolu depoların üretim ve istihdama yönelik kullandırılmak üzere 3 yıllık sözleşme düzenlemek suretiyle kiralama ihalesi.
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
Mülkiyeti idaremize ait, Muş İli Malazgirt İlçesi Tarım Makineleri İhtisas Sanayi Sitesinde üzerinde bulunan 4 ve 13 nolu depoların üretim ve istihdama yönelik kullandırılmak üzere 3 yıllık sözleşme düzenlemek suretiyle kiralama ihalesi.
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
MOTORİN ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
Gıda Malzemeleri alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
35´İNCİ MÜHİMMAT BÖLÜK KOMUTANLIĞI İAŞE HİZMETİ İÇİN ARAÇ KİRALAMASI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Kanül, Çizme Galoş, Formaldehit ve Koyun Keçi Çiçek Aşısı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
35´NCİ MÜHİMMAT BÖLÜK KOMUTANLIĞI PERSONEL TAŞIMA HİZMET ALIMI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Gıda ve Tarım Müdürlüğünde Kullanılmak Üzere Kanül,Çizme Galoş, Formaldehit ve Koyun Keçi Çiçek Aşısı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Hizmet Binasında Kullanılmak üzere 40 Ton Portakal Tipi Linyit İthal Kömürü alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıd
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ ALIMI ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 26´ncı maddesine göre aşağıdaki hususlarda düzeltme ilanı yayımlanmasına karar verilmiştir.(Başvuruların/Tekliflerin) ha
SERİNOVA BELEDİYESİ  MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ SERİNOVA BELEDİYESİ KAPALI HALI SAHA YAPIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
Muş Merkez Yavuz Selim 24 Derslikli İlkokul İnşaatı Yapımı ve Çevre Düzenlemesi İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI  49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MUŞ HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI 2019 YILI ELEKTRİK ENERJİSİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
   SAĞLIK BAKANLIĞI  MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
36 AYLIK MERKEZİ TEDARİK TALEP TAKİP YÖNETİM İŞİ hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI (42 KALEM) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MUŞ ÖZEL İDARESİ
MUŞ ÖZEL İDARESİ
12 Adet Okulun ( 16 Derslik,12 Derslik,8 Derslik ve 5 Derslik ) AG-OG, Asansör Avam ve Statik Projelerinin Hazırlanması hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
El Sanatları Malzemesi Alımı (2 kısım) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
KIŞLIK SEBZE VE MEYVE ALIMI (12 KALEM) alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1871 Şeyh Şamil (rh.)`ın Medine`de vefatı.
1918 Tonya,Akçaabat ve Tercan`ın kurtuluşu.
1926 Medeni Kanun TBMM`de kabul edildi.
2006 Fırtına