Birey Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Ömer Rahmi Arıcı


SON DÖRT AY KALA NEDEN OLMASIN


2018- 2019 eğitim öğretim yılı başlangıcından bu tarihe 6 ay geçti. Pek çoğunuz ciddi bir emek harcadınız. Ama aklınızda hep şu soru oldu: ?O kadar çalışıp, emek harcamama rağmen neden istediğim verimi alamıyorum??

Bu sorunun pek çok nedeni olabilir. En önemli nedenlerden birisi motivasyonumuzun düşük olmasıdır. Peki motivasyon nedir? Organizmanın ihtiyaç ve dürtüleri doğrultusunda kendisini belli bir yola sokmasıdır. Motivasyonun yüksek olabilmesi için kişinin bir ihtiyaç duyması gerekmektedir. Ders çalışmayı bir ihtiyaç olarak değil de bir zorunluluk olarak görüyorsanız motivasyonunuz hiçbir zaman tam olmayacaktır. Kişinin öncelikle yaptığı eylemi benimsemesi ve bunu geleceği için bir ihtiyaç olarak hissetmesi gerekir.

Peki sınava 110 gün kala hala şansımız var mı? Bu sorunun cevabını verirken geçmiş yıllardaki tecrübelerimize danışarak veriyoruz ki pek çok başarı örneği sayabiliriz. Bu konuda karşımıza üç senaryo çıkıyor. Bunlardan birincisi: ilk dönem çok iyi çalışmış fakat bu aylarda eskisi kadar çalışmayan bir öğrencinin başarısı yarı yarıya düşmektedir. İkincisi: ilk dönem pek çalışmamış fakat bu dönemde ciddi bir efor sarf etmiş öğrencinin başarma oranı çok yüksektir. Son olarak ise: dönem başından beri istikrarlı şekilde çalışmış bir öğrenci hedefine emin adımlarla ulaşacaktır. Aziz SANCAR´ın da söylediği gibi, sürecin belirleyicisi zeka değil, emektir.

110 gün kala neler yapılmalıdır?

1.Yol haritanızı çizerken rakiplerinizin durumunu da çok iyi analiz etmelisiniz. Bu dönemde pek çok rakibiniz çalışmayı bırakmaktadır. Bu aşamada onlara fark atabilir, onların önüne geçebilirsin. Çalışmalarını daha düzenli ve sistemli yapmak zorundasın. Çünkü artık ne zaman ne de emek israfına tahammülün var. Çalışırken günlerin, saatlerin ve hatta dakikaların bile önemli olduğu bir dönemdeyiz. Planlarımızı yaparken kesin ve net programlar oluşturmalıyız. Ayları haftalara, haftaları günlerre, günleri ise saatlere ayırıp, en kısa zamanları bile verimli geçirmeye çalışmalıyız.

2. Eksik olduğunuz ders ve konuları iyi analiz edin. Hangi dersin hangi konusunda ne kadar eksiğiniz varsa objektif şekilde değerlendirin. Yapacağınız çalışmaların başında eksik olduğunuz konuların tamamlanması çok önemli bir yer tutmaktadır. Eksikleriniz zamanla bıkkınlık, kaygı ve strese yol açacağından motivasyon ve inancınızın azalmasına sebep olabilir.

3.Geçmiş konuları bol bol tekrar edin. Yapacağınız aralıklı tekrarlar öğrenmenizi en  üst düzeye ulaştıracaktır. Konuya olan güveniniz, kendinize olan güveninizi de etkileyecektir. Ama tekrardan önce konuyla ilgili yeterli miktarda soru çözmeniz ve çıkan yanlışlarınıza göre konuyu çalışmanız hem emek hem de zaman israfını engelleyecektir.

4.Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının. Sizin ve ya çevrenizin yaptığı kıyaslamalar özgüveninizi ve derslere olan ilginizi azaltacaktır.

5. ?Kazanamazsam mahvolurum? , ?ailemin yüzüne nasıl bakarım? tarzı sert ve kırılması zor düşünceler en ufak bir olumsuzlukta sizin kırılmanıza sebep olacaklardır.

Kendinizi Sevin ve Kendinize Şans Verin

Tüm bunlar gözönüne alındığında doğru planlama, motive olma ve doğru kaynak kullanımıyla çalışmanın yanında, alacağınız uzman rehberlik ve ders hizmetiyle şuna sıfırdan bile başlasanız başarabilirsiniz. Unutmayalım ki, plansız çalışan her zaman daha fazla çalışır.